1/3

Titan Quest

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Titan'lar ve Olympos'lular cenkleşirken arada ezilenler sadece çimenler değildi
Platformlar PC
Titan Quest
  • Yapımcı - Yayıncı Iron Lore - THQ Nordic
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Role Playing Game
Merlin Puanı 82
Artılar Farklı mesleklerde derin karakter gelişimi, uzun tek kişilik senaryo, kaliteli seslendirmeler ve quest editör
Eksiler Yenilikçi olmayan oynanış, sistem gereksinimi biraz yüksek, envanter geniş, zaman geçirmek sıkıcı
"O gün tanrı ve tanrıça hepsi azgın bir cenk havası estirdiler, Hepsi, Titan tanrıları, Kronos oğulları ve Zeus’un gün ışığına çıkardığı güçlerine dayanılmaz azgın devler, Her birinin yüz kolu vardı onların omuzlarında heybetle savrulan, her birinin elli de kafası vardı güçlü bedenlerinin omuz başlarında. Dikildiler Titan’lara karşı korkunç savaşta koca ellerinde yalçın kayalarla... ... ...daha büyük olamazdı gümbürtü. Biri çökerken diğeri üstüne düşse onun. Böylesine büyüktü gümbürtüsü, birbiriyle cenkleşen tanrıların... ... ...üç yüz taş fırladı bu devlerin güçlü kollarından. Kapkara saldırılarla ezdiler Titan’ları, yol yol toprağın altına tıktılar onları, vurdular zincire yendiklerini ve gökler ne kadar uzaksa topraktan toprağın o kadar altına gömdüler onları. Bir örs düşse dokuz gün, dokuz gece ancak onuncu günü varabilirdi yeryüzüne ve tunç bir örs düşse yeryüzünden ancak dokuz gün, dokuz gece sonra varabilir Tartaros’a... ... ..."

İlyada ve Odysseia’yi kaleme almış Homeros’tan daha önce yaşadığı sanılan antik Yunan tarihçisi ve ozanı Hesiodos, Tanrılar ve Devler savaşını böyle anlatır. Titan kelimesi Yunanca’da dev anlamına gelir ve mitolojide Zeus ve diğer tanrıların ataları olarak bahsedilir. Daha sonra da oğlun babaya karşı çıkması teması üzerinden ilerleyerek Zeus ve diğer kardeşler, başlıca Poseidon ve Hades olmak üzere babaları Kronos’u ve diğer devleri yeraltına hapsederek hakimiyeti ellerine geçirmişlerdir. Efsaneye göre de yeni tanrılar aralarında anlaşarak Zeus gökyüzünün ve yıldırımların, Poseidon denizlerin ve Hades de yeraltının kontrolünü ele almıştır. Daha sonrasındaysa Zeus’un, öteki tanrıların ve insanların birleşmeleriyle yeni tanrılar, Herakles ve Hektor gibi kahramanlar ve Pandora’nın kutusu gibi pek çok yeni efsane türemiştir. Ve fakat görünen o ki geçen onca zamandan sonra, Titan’lar, çıkılamaz sanılan yeraltındaki hapishanelerinden bu arada çıkmışlardır.

... görünüşün, boyun posun, dipdiri ...

Titan Quest işte bu görüntülerle açılıyor. Bir grup Yunan askerine Hydra saldırıyor ve bir süre sonra askerleri bakışlarıyla taşa çevirerek hepsini yok ediyor. Bir süre sonra onun açtığı kapıdan bir Titan görünüyor ve Zeus heykelinin kafasını kırarak herkese meydan okuyor. Sinematik bittikten sonra ise kontrol bize geçiyor. Kendimizi bir köyün ortasında buluyoruz. Kimsenin nedenini bilmediği bir kaos ortamı var ve Harpy’ler, Minotaur’lar, Kerberos köpekleri bütün Yunanistan yöresine yayılmış halde. Görevimizse sıfırdan bir karakterle uzun senaryo modu içerisinde ilerleyerek Titan’ların neden olduğu bu duruma bir son vermek.

Oyun öncelikle bir karakter yaratma ekranıyla başlıyor. Bu kısmın pek detaylı tutulmadığını belirtmekte fayda var; sadece karakterimizin ismini, cinsiyetini ve üzerine giydiği gömleğin rengini ayarlayabiliyoruz. Karakter yaratma ekranının bunun dışında ekstra bir detay sunmuyor olması şaşırtıcı; buna göre karakterimizin boyunu, yüzünün şeklini veya saç yapısını herhangi bir şekilde değiştirme imkanımız bulunmuyor. Yalnız oyun içerisinde bundan çok fazla şikayetçi olacağınız söylenemez. Bölümler boyunca ilerlediğinizde karakterinize çeşitli zırhlar ve silahlar alacaksınız ve tüm bunlar karakterinizin görünüşünü kapatacağı için böylesi detaylarla ilgilenmiyor olacaksınız. Kamera açısını alçaltıp yükseltebilme imkanınız ise detayları yakalamanıza olanak sağlıyor; fakat çevreyi en iyi şekilde takip edebilmek için olabileceğinin en uzak kamera açısıyla oynamanız tavsiye edilir. Bu da karakter detaylarını takip etme ihtiyacınızı en aza indiriyor.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×