1/2

TOCA Race Driver 2: The Ultimate Racing Simulator

Koray Gazezoğlu
Koray Gazezoğlu 3.06.2010 - 12:31
En gerçekçi pist yarışlarına hazır olun...
Platformlar XBox
TOCA Race Driver 2: The Ultimate Racing Simulator
  • Yapımcı - Yayıncı CodeMasters - CodeMasters
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
Merlin Puanı 85
Artılar Bol araç ve pist, hasar, gerçekçi sürüş keyfi, muhteşem grafikler...
Eksiler Araç kontrolü dikkat istiyor. Hata affetmiyor.

Geçen sene, Pro Race Driver pek çok insanın gözünden kaçtı. Oyun, motor sporları ve yarış simülatörü karışımı kaliteli bir oyundu. Çaylak bir sürücüyü alıp, üst seviye bir yarışçı haline getirmeye çalışıyorduk. Hikaye ve yarışın karışımı oyunda biz Xbox sahiplerinin eksikliğini hissettiği önemli bir nokta vardı; “Online oynama imkanı”. Evet, nihayet Pro Race Driver devamı olan Toca Race Driver 2’de bu eksiklik de giderildi.

Nedir bu ToCA?

ToCA veya Touring Car Association, İngiltere’deki motor sporu manyaklarına çok şey ifade eder. Touring car (turlama arabası?) serileri olan DTM, BTCC Avrupa’da çok popülerdir. US’deki karşılığı, çoğumuzun bildiği NASCAR yarışlarıdır. Codemasters’da bu yüzden oyunun ismini Avrupa’daki sürümlerde Toca Race Driver olarak lanse ediyor.

Bunları açıkladım çünkü Pro Race Driver ve Toca Race Driver hep farklı oyunlarmış gibi algılanır. ToCA kelimesi size bir şey ifade etmiyorsa boş verin gitsin. Sadece güzel bir “Yarış Simülasyonu” olduğunu bilin yeter.

En hakiki yarış Simülatörü...

Oyunun geliştiricileri çok iddialı, oyunu “Ultimate Racing Simulator” olarak tanımlıyorlar. Türkçe’si, “En Baba Yarış Simülatoru” olabilir. Aslında haksız da sayılmazlar. ToCA Race Driver 2 içinde 15 farklı yarış tipi var. Toplamda ise 31 adet şampiyonluk serisi mevcut. Aklınıza gelebilecek her türlü yarış şeklini adamlar uğraşmış koymuşlar. Takdir etmemek elde değil.

Formula Ford ve World GT en bilindiklerinden diyebilirim. Bunlar motor sporlarına meraklı olanlara yabancı gelmeyecektir. Bunların haricinde 18 tekerli araçlarla dahi yarıştığınız yarış türleri var. Koca kamyonlarla pistlerde kapışıyorsunuz.

Bariyerlere aman dikkat!

Bir yarış oyununda benim ilk dikkat ettiğim nokta, aracın kontrolüdür. Gerçek hayattakine ne kadar benzer, sürüş keyfi gerçekçi midir diye hemen kontrol ederim. Baktım arabalar pistte absürd gidiyor, bir daha açmam o oyunu. Auto Modellista’yı 10 dk oynamışımdır mesela, bir daha da açmadım o oyunu.

Bir diğer önem verdiğim nokta ise hasar olayıdır. Öyle ya, pistte gidiyoruz, oraya buraya vur, arabalara patlat, sonrada hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam et. “Kara Şimşek” gibi arabalar mübarek! Olmaz ki, bana o gerçekçilik hissiyatını vermesi için, tamponum düşmeli, tekerim fırlamalı ki daha dikkatli kullanayım.

Pro Race Driver’da fizik motoru ve sürüş daha çok aksiyon tarz idi. Bu devam oyununda ise ağırlık verilen konu “Gerçekçi Sürüş” olmuş. Kontağa basıp, ilerlerken bunu hissediyorsunuz. Çoğu konsol yarış oyununda arabalar sanki yola yapışmış gibidir. Araba kontrolleri genelde rahat ve kolaydır.(Gerçi son zamanlardaki oyunlarda bu eksiklikler büyük ölçüde giderildi.) ToCA Race Driver 2’de bunları bulamayacaksınız. Hangi şeritten ne zaman gitmeniz gerektiğini, ne zaman frene asılacağınızı ya da ne zaman, nasıl manevra yapacağınızı bilmeniz gerekiyor. Yoksa ilk virajda savrulup, spin atıp, bariyerlere bindirmeniz işten bile değil. Tabi aracınızın hasar alması ve yarış dışı kalması da cabası. Aldığınız hasara göre de aracınızın performansı düşüyor elbette.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×