TOCA Race Driver 3 Challenge

TOCA Race Driver 3 Challenge

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Simülasyon PSP ile buluşuyor
Platformlar PSP
TOCA Race Driver 3 Challenge
  • Yapımcı - Yayıncı CodeMasters - CodeMasters
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
Merlin Puanı 77
Artılar Gerçekçi oynanış, onlarca çeşit araç ve aslına uygun parkur
Eksiler Çok fazla kilitli öğe var, bazen fazla zorluyor
TOCA Race Driver 3, gerçekçi yarış dinamikleri ile dikkatleri üzerine çekmişti. Resmi lisansları alınmış araçlar gerçeğe uygun hasarlar alıyor, orijinal pistlerin aslı ile aynı kopyalarında yarış yapma keyfi yaşıyorduk. Yapım, bir anlamda PC’de Gran Turismo’nun yerini almıştı bizim için. Artık bu keyfe, portatif konsolumuz PSP’de de nail oluyoruz.

Oyunumuz, PSP için özel olan içeriklerle birlikte geliyor. Eklenen World Challenge modu ile uluslar arası şampiyonalarda boy gösteriyoruz. Özel etkinliklere katılıyor, sürüş kabiliyetimizi test ediyoruz. Eğitim ve kabiliyet, şampiyonaya giden kilit noktayı oluşturuyor. Zira test sürüşlerini başarıyla tamamlayamadığınız takdirde, şampiyonaya giremiyorsunuz. Sürücüyü test eden turlar sırası ile direksiyon hâkimiyeti, fren testi, çizgi takibi, ortalama hız, hasarsızlık ve ehliyet sınavından oluşuyor. Belli süre içinde tamamlanması gereken parkurlar hiç de kolay değiller. Konileri devirmeden arasından geçmemiz gereken direksiyon hakimiyeti, aracın boyasını dahi çizdirmeden tamamlanması gereken hasarsızlık gibi bölümler birkaç defa oynanmadan genellikle geçilemiyor. Sınavların her biri, bir önceki sınav başarı ile tamamlandığı takdirde açılıyor. Zaten oyuna hâkim olan yapıya baktığınızda çoğu şeyin kilitli olduğunu görüyorsunuz.

Arcade-simülasyon karışımı

Yapım, kaliteli parkurları ve GP yarışları ile sadece eğlendirmek amaçlı olmadığını belli ediyor. Zira araçların kontrolleri de gerçeğe uygun şekilde yapılmış ve hatalı manevralarda yoldan çıkmaları işten bile değil. Bu bakımdan TOCA Race Driver’ın daha çok simülasyon havası taşıdığı görülüyor. Bunu destekleyen öğelerin başında kontrollerden sonra hasar modellemesi ve sürüş dinamiklerini etkilemesi geliyor. Araç hangi yönden hasar aldıysa o taraftaki aks kırılabiliyor ya da tekerlek fırlayabiliyor. Ön taraftan alınan darbelerde ise motorun arızalanması ve vites kutusunun bozulması gibi daha ağır bedeller getiriyor. Alınan hasar, yapılan kazanın şiddet ve süratine göre değişiyor. Araçtaki sorun ve hasarlar takometrede gösteriliyor ve pite girene kadar da haliyle düzelmiyor. Ayrıca çok tur sayısına sahip yarışlarda benzinimizde bitiyor. Bu nedenle yarışına göre, pite girmeden parkuru tamamlamak imkânsız oluyor.

Oyunda karşılaşacağınız belki de en ilginç olay, PSP’yi baş aşağı çevirerek kullanabilmeniz olacaktır. Options menüsünden ekranı baş aşağı çeviriyor ve vitesi manüele getiriyoruz. Böylece PSP’nin omuz tuşları, birer elcik vites şeklini alıyor. Cihazı tutuş ve sürüş deneyimi muhakkak ilginç gelecektir. Yinede denemeden etmeyin. Yapım, şampiyonalar dışında Quick Game, Free Game ve zamana karşı gibi farklı modlar da içermekte. Oyun paylaşımı sayesinde, orijinal kopyaya sahip olmayan arkadaşlarınızla da yarışabileceğiniz yapım, ayrıca 12 kişiye kadar da Wireless üzerinden Multiplayer desteği veriyor. Araç ve çevre modellemesi bakımından, yeterli kalitede grafiklere sahip yapım, sesler bakımından da gerçekçi motor sesleri vaat ediyor. TOCA Race Driver 3 Challenge, çeşitli araçları, gerçeğine uygun sürüş dinamikleri ile aslıyla aynı parkurlarda buluşuyor. Yarış severlerin kaçırmaması gereken bir yapım. Günde bir doz tavsiye edilir...
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.03.2021 23:46
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×