1/3

Toca Race Driver 3

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Bir de yarışın kendisini görmek gerek...
Platformlar PC
Toca Race Driver 3
Merlin Puanı 88
Artılar Bir yarışta olması gereken tüm gerçekçilikler, hasar modellemeleri, gerçekçi fizikler ve detaylı araçlar, birçok ünlü aracın ve markanın lisansının alınmış olması, sesler
Eksiler Eğer sadece gazlayıp gitmeye dayalı bir yarış oyunu oynamaya alışkınsanız, sizi uzun bir süre zorlayacaktır
Bilgisayarlarımızda çok çeşitli yarış oyunları oynamaktayız. Yalnız bunların büyük bir bölümünde, hız duygusu ve kurallara bağlı kalmadan yarışmak gibi öğeler içerisinde yüzüyoruz. Kimi oyunlarda, hasar modellemelerinin olmadığından şikayet ederiz, ancak olduğu zamanlarda da onların gerçek zamanlı olarak etkisini pek göremeyiz. Need For Speed serilerini örnek vermek gerekirse, son olarak Most Wanted ile hız ve bir yarış oyunundaki grafiksel gerçekçiliğin doruklarına ulaşmıştık. Ancak, oraya buraya çarpmamıza ya da savrulmamıza rağmen, toparlanıp ilerleyebiliyor, hatta çok hızlı gidiyor olduğumuz zaman bir yere çarptığımızda, yolumuza aynen devam edebiliyorduk.. TOCA Race Driver 3’ü oynamaya başlamamdan itibaren, aslında biz yarış oyunlarını da sanal olarak oynadığımızı farkettim. Aslında hiçbirşey bizim bildiğimiz gibi değildi, gerçek fizik ve yarış kurallarına göre hareket etmek daha farklı birşeydi. TOCA Race Driver 3, zengin bir içeriğe sahip olmakla kalmayıp, hem yarış hem de fiziksel gerçekçilikleri bir arada sunan, tam teşekküllü bir yarış simülasyonu.

Yarış arabası mağazası

Ben yarışlarda çok fazla başarılı olan birisi değilim açıkçası. Kuraldışı yarış oyunlarında bile, bir bölümü geçebilmek için yeri geldiği zaman çok fazla uğraştığım zamanlar oluyordu. TOCA’yı oynamaya çalıştıktan sonra, iyice bu işlere yeteneğim olmadığını anlamış bulunuyorum. Zira, hiçbir kural tanımayan yarış oyunlarını iyi oynayamayan birisi olarak, TOCA’yı düzgün biçimde oynamaya çalışmak benim için zorlu bir sınav oldu. Ancak, bu sınav boyunca gerçekten çok eğlendim ve kendimi sürekli deneyip gerçek kurallara alışma zorunluluğunda hissettim. Aklınıza gelebilecek her türlü öğe, son derece gerçekçi biçimde aktarılmış ve yapım başlı başına bir simülasyon haline gelmiş. Bir sonraki adımımızı hesaplamak, aracımızın durumunu piste ve stratejimize göre ayarlamak son derece önemli. Bu sefer hasar modellemeleri gerçekten var ve oynanışı direkt olarak etkiliyor.

Öncelikle içeriğin zengin olması beni son derece sevindirdi. Kendimize bir profil yarattıktan sonra oyun mod’larını tek tek görebiliyoruz. World Tour moduna girdiğimiz zaman, bizi kademe kademe yarışlar bekliyor ve bu 32 kademe içerisinde oynayabileceğimiz bir sürü yarış var. İlerledikçe bir sonraki yarışları açmaya devam ediyoruz. Daha da güzeli ise, bu yarışlar birbirinden farklı araçları ve pistleri içeriyorlar. Bazı yarışlarda Formula 1000 arabalarını kontrol ediyoruz, kimi zaman Beattle’lar, kamyonlar, off-road araçları ve Japon arabaları gibi çok çeşitli araç türleri arasında mücadele ediyoruz. Her yarış farklı bir grubu içeriyor ve buna göre pistler de değişkenlik gösteriyorlar. Bu çeşitlilik de bizlerde merak duygusunu uyandırıyor ve bir sonraki yarışın ne olduğunu görebilmek için sürekli kastırmaya devam ediyoruz. Yarışlar öncesinde, o sırada oynamakta olduğumuz araç grubu içerisinden istediğimiz bir tanesini de seçebiliyoruz.

Bir diğer önemli mod ise, Pro Career modu. Burada da, çeşitli araç markalarının turnuvaları bulunuyor ve bunları da sırayla oynayarak bir sonraki grubu açmaya çalışıyoruz. Burada Renault, Honda, yine off-road araçları gibi gruplar yer alıyor ve bunlar içerisinde çeşitli pistler içerisinde yarışlar yapıyoruz. Göründüğü gibi, oynayabilecek yarış sayısı ve bunların çeşitleri son derece fazla. Bu da, TOCA’da yarışma keyfini sürekli hale getiriyor. Oyun içerisinde bulunan marka ve modeller, lisansları alınmış şekilde karşımızda duruyorlar. İçinde bulunan tüm araçların gerçek modellerini ve fiziksel biçimlerini görebilmek mümkün oluyor. Sadece araçlar değil, bazı önemli markalar da oyun içerisinde pano olarak yerlerini almışlar. Ara sıra kafamızı yukarı kaldırıp, üzerimizden geçmekte olan bir Coca Cola levhasını görmek olası.