1/2

Tom Clancy's EndWar

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Üçüncü Dünya Savaşı'na sesinizle yön verin!
Platformlar PC
Tom Clancy's EndWar
  • Yapımcı - Yayıncı Ubisoft Shanghai - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 70
Artılar Sesle komut sistemi ve multiplayer
Eksiler Zayıf hikaye, sesle komuttaki bazı noksanlar, ağır işlenen taş-kağıt-makas yüzüne sınırlı çeşitte aynı birimler, az seçenek imkanı
Ülkeler arasında anlaşmazlıklar yaşandı, savaş çanları çalmaya başladı. Nükleer füzelerin ateşlenmesiyle birlikte savaş başlamıştı. Büyük bir yıkım gerçekleşti… Nükleer savaş sonrasını Fallout’ta gördük. Wasteland üstünde büyük maceralar yaşadık. Sadece bunlar Fallout ve 3. Dünya Savaşı’nı ele alan oyunlarla sınırlı değildi. Mad Max’te Yol Savaşçısı’nın başından geçenleri çöl haline gelen Dünya’da izledik. 3. Dünya Savaşı’nı ve sonrasını birçok oyun, film, dizi vs… ele aldı. İki büyük Dünya Savaşı’nı gören insanlık tarihi, üçüncü bir savaşı yaşar mı bilemeyiz, ama bunu Tom Clancy's EndWar’da yaşıyoruz.

Savaş borazanları

EndWar, Tom Clancy imzalı olarak sadece isimde var denilebilir. Yapım, Amerika’nın uzaya fırlatmak istediği uzay istasyonunun, teröristler tarafından saldırıya uğrayıp, sabotaj edilmesi ve bunun üzerine Rusya, Amerika ve Avrupa arasındaki gerginlikten dolayı olayların 3. Dünya Savaşı’na kadar gitmesini ele alıyor. Ama baştan söyleyeyim, konu yetersiz kalmış ve oyun içindeki anlatımı zayıf kalıyor. EndWar’a girdiğimizde bir profil oluşturmamız gerekiyor. Artık klasikleşen profil yaratma işini hallettikten sonra karşımıza Solo Campaign, Theater of War, Skirmish seçenekleri yer alıyor. Campaign iki bölümden oluşuyor: Prelude to war ve World War III. İlk olarak savaşın nasıl başladığını ele alan Prelude to War’ı arkasından 3. Dünya Savaşı kısmını oynuyoruz. Ama bunlardan önce EndWar’ın en çekici kısmını oluşturan sesle komut sistemiyle tanışıyoruz. Zaten oyunun en çok ses getiren özelliği de buydu. İlk tanışma safhamız aslında alıştırma bölümü. Sesle komutları nasıl vereceğimiz, neler yapacağımız anlatılıyor. Bundan sonra EndWar’u oynamaya başlıyoruz.

Tom Clancy's EndWar
"Dört tane cengaver helikopter, düşman tanklarını haklamış, havada şeref turu atıyorlar."

Sesle komut sisteminde kendi birimleriniz ve düşman birimleri belli numaralara atanmış durumda. Yapmanız gereken mikrofona mesela “Unit 1 attack hostile 5” diye söylemek. Bunu dediğinizde bir numaralı biriminiz, düşmanın beş numaralı birimine saldırıyor. Bunlar haricinde birimlerinizin başka bir yere gitmesi gibi komutlar da söyleyebilirsiniz. Sistem genel olarak başarılı sayılabilir, ancak bazı eksikleri ve hataları da yok değil. Bazen saldır emri verseniz bile, biriminiz saldırmıyor, başka bir yere gidebiliyor. Ayrıca sesle verilen komut sayısı da kısıtlı. Diksiyonunuzun da düzgün olması lazım. Bir de ses sisteminin bazı Headset’lerde hiç çalışmadığı gibi bir iki şikayet okudum.

Tom Clancy's EndWar
"V'ye bastığınız zaman istediğiniz üniteye yakınlaşabiliyorsunuz. Böylece hangi biriminiz savaşmaktan kaytarıyor, kolayca görebilirsiniz."

EndWar’da taş-kağıt-makas mantığı katıksız bir şekilde yer almış ve bu yüzden de fazla seçenek bırakmıyor. Her şekilde genelde savaşan birimlerin ne yapacakları belli. Mesela tanklar APC’leri (Transport) indirirken, helikopterler tankları, helikopterleri de APC’ler haklıyor. Bu sistem sürekli bu döngü de gelişiyor. Birimler daha çeşitli olsaymış ve hepsi birbirinin aynısını olmasaymış; EndWar’daki taktik yapma seçenekleri daha fazla olabilirmiş. Yapım içinde üç farklı taraf var, bunlar: Rusya (Russian Spetsnaz Guards Brigade), Avrupa (European Federation Enforcers Corps) ve Amerika (United States' Joint Strike Force). Hepsinin birimleri de birbirinin kopyası.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×