1/3

Tom Clancy's EndWar

Yalçın Yaman
Yalçın Yaman 3.06.2010 - 12:31
Sadece bir oyun mu? Yoksa geleceğin gerçek bir senaryosu mu?
Tom Clancy’nin oyun dünyasına kazandırdığı ve kazandırmaya devam ettiği yapımlar saymak ile bitmez. Eski bir ajan olan Clancy, emekliliği sonrasında bile devlete bazı alanlarda yardım eden, dahası gerçekler ile hayal dünyası arasında bağ kuran ve günümüz oyunlarına kazandırdığı inanılmaz senaryolar ile ün yapmış birisi. Son şaheseri ise 3. Dünya Savaşı’nı ele alıyor diyebiliriz. Oyunun senaryosu kısaca Dünya üzerindeki silahlanmayla bunu takiben petrolün gün geçtikçe değerlenmesi ve artık dengelerin değişme zamanının gelmesi üzerine odaklanıyor. Gayet mantıklı görünüyor, çünkü zaten gerçekte çıkacak bir savaşta bu senaryoları barındırıyor ki, yıllarca ajanlık yapmış birisinin hayal gücünden çok yaşadıkları önemlidir diye düşünüyorum.

Tom Clancy ile birlikte Ubisoft Shanghai ortak çalışması olan EndWar, harika senaryosunun yanı sıra, bugüne kadar ki Tom Clancy oyunlarına aykırı olarak bir aksiyon ya da savaş oyunu değil de strateji olarak geliyor. Yapımcıların iddialarına göre tamamı ile yeni nesil denenmemiş güzel bir yapım için uğraşıyoruz açıklaması ve dahası hem stüdyo hem de Ubisoft’un oyun için ayırdığı bütçe üzerine, EndWar’ın çıkmasına kısa bir zaman kala gelen demo tüm söylenenleri doğruladı diyebiliriz.

Daha önce yaşanmamış bir oyun deneyimi

Açıkçası EndWar’ın demosu gelmeden önce üzerinde hep durulan, videolarda hep anlatılan, oyun içerisinde artık gerçek bir komutan edası ile hareket edeceksiniz söylemlerinin gerçek olduğunu görünce, etkilenmedim dersem yalan olur. Oyunun üzerine kurulu olduğu sağlam senaryonun ve görselliğin yanında hepsini geride bırakan bir durum var. Bu durum bugüne kadar 1-2 ufak tefek komutla birkaç oyunda desteklenen “Sesli Komuta” sistemi.

Artık birimlerimizi tek tek seçip ya da genel olarak fare ile toplayıp saldırma olayımız tarih oldu diyebiliriz. Bunu yapmak için fareyle bilek hareketlerine gerek yok, sadece buna karşılık gelen komutu GamePad üzerinden herhangi belirlediğiniz tuşa basılı tutup bırakarak, adeta bir telsiz konuşması gibi söyleyip gerçekleştirebiliyoruz. Vereceğiniz komutlar sadece saldır, koru, çember oluştur ile kısıtlı da değil, işin açıkçası uzun cümleler ile bu komutları sıra ile yan yana seri bir şekilde getirip, istediğiniz birimleri istediğiniz yere götürmek, saldırtmak ya da aklınıza gelecek oyunda var olan bir sistemi yapmak mümkün.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×