1/2

Tom Clancy's HAWX

Yusuf Tansu Büyüktalaş
Yusuf Tansu Büyüktalaş 3.06.2010 - 12:31
Göklerin kahraman kartalı olmaya hazır olun!
Platformlar PC
Tom Clancy's HAWX
  • Yapımcı - Yayıncı Ubisoft - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 85
Artılar Sesler, bitmek tükenmek bilmeyen hızlı ilerleyiş, geniş uçak yelpazesi, arcade combat türüne getirdiği bir çok yeni özellik
Eksiler Grafikler biraz daha iyi olabilirdi, dağ ve ağaç kaplamaları berbat, kara birimleri ile uğraşılmamış
Tom Clancy, MI6’dan emekli olduktan sonra mükemmel kitaplar yazan ve bu eserleri oyunlara, bilumum filmlere uyarlanan yetenekli eski ajan. Rainbow Six ile başlayan Tom Clancy evreni, onu takiben Ghost Recon, Splinter Cell ve tüm savaş teorilerinin son noktası olan EndWar ile devam etti. EndWar öncesini konu alan yeni yapım HAWX, bir grup pilotun maceralarını anlatıyor. Dünya kaosa sürüklenmeden önce Ripper One takımının lider pilotu olmaya hazır mısınız?

Pilot olmanın en zevkli hali

Çoğu uçak simülasyonu, bünyesinde barındırdığı zorluklar ve aşırı gerçekçilik unsurları yüzünden, asıl eğlenceyi arayan biz arcade tutkunlarını bir hayli sıkmıştır. Bunun yanında savaş pilotu olma konusunda arcade yapımları da çıktı tabii fakat hiçbiri HAWX kadar başarılı olamadı.

Yapımın teması EndWar öncesini konu alıyor. Amerika Savunma Bakanlığı’nın özel hava birimi olan HAWX takımının, üç pilottan oluşan, henüz deneme aşamasında bulunan projenin lideri konumundasınız. İlk bölümde Meksika sınırında çıkan ayaklanmayı bastırmaya giden Ghost Recon’lara hava takviyesinde bulunuyorsunuz. Daha sonra olaylar gelişiyor ve altı ay sonra Artemis Global Security adlı özel bir şirkette göreve başlıyorsunuz. Bu şirket müşterilerine askeri koruma desteği sağlarken, HAWX takımını da bünyesine katarak hava ünitesini oluşturan bir oluşum. Birbirini takip eden senelerde dünya savaşa doğru sürüklenirken, Artemis Global Security şirketi de büyüyerek HAWX birimini geliştiriyor. Yapımın kısaca konusu bu.

Tom Clancy's HAWX
"Cennet şehri Rio'ya samba için gelmiyoruz."

HAWX’a giriş yaptığınızda, karşınıza ilk çıkan bölüm profil oluşturma ekranı oluyor. Kendi oturumunuzu oluşturduktan sonra Campaign, Versus ve Free Flight seçeneklerinden bir tanesine girerek oyuna başlayabilirsiniz. Versus ve Free Flight kısımları oyunun ana senaryosu bittikten sonra tekrar oynanabilirliği artırmak için yapılmış zevkli modlar olarak görülebilir. Siz tabii ki kilitli uçakları ve haritaları açabilmek için önce Campaign’den ana senaryoyu bitireceksiniz. Bölümlere başlamadan önce geniş uçak yelpazesine bakarak, seviyenizin izin verdiği jetlerden bir tanesini seçip göreve başlayabilirsiniz. Çoğu kez seçeceğiniz uçak size önerilmiş oluyor. Bu doğru seçimden yola çıkarak bölümlere önerilen uçakla başlarsanız, sizin için en iyi seçim bu olur. Açık olan ve bölümün izin verdiği diğer jetleri de seçebilirsiniz fakat başarılı olma olasılığınız düşecektir. Bölümün izin verdiği uçaklar durumunu biraz daha açacak olursak, bombalama bölümlerinde “fighter” jetlerini seçemiyorsunuz.

Tom Clancy's HAWX
"Maracana Stadı üzerinden güzel bir manzara."

İt dalaşı

Yapımı bu kadar çekici kılan bir diğer özellik ise durmak bilmeyen hızlı oyun yapısı ve düşman “ace”leri ile girdiğiniz it dalaşları. Arkanıza geçen düşmanları atlatmak zor olduğu gibi, karada süren amansız savaş ve patlamalar, telaşlı telsiz konuşmaları, hemen ardından gelen düşmanın size kilitlendiğini söyleyen uyarıyı ekranınızda görmeniz ve size doğru gelen füzeyle birlikte giren gerilim müziği, klavyenize sıkı sıkı sarılmanıza neden olabiliyor.

HAWX’daki seviye atlama sistemi şöyle: Karada, havada ve denizde vurduğunuz her düşman ünitesi için “xp” puanı alıyorsunuz. Düşmanların size kilitlendikten sonra yolladığı güdümlü füzelerden “flare” atmadan kurtulursanız, çok büyük bir yetenek puanı kazanıyorsunuz. Bunu ilk başlarda yapamasanız bile, ilerleyen bölümlerde artık uçağınıza daha hakim ve manevra kabiliyetiniz yüksek olacağından dolayı, peşinizden gelen güdümlü füzelerden kıvrak hareketleriniz ile kurtulabilirsiniz. Oyunun en zevkli anlarından bir tanesi de düşman roketlerinden kaçmak oluyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×