1/2

Tom Clancy's Rainbow Six 3: Black Arrow

Koray Gazezoğlu
Koray Gazezoğlu 3.06.2010 - 12:31
Ding Chavez ve ekibi geri döndü...
Platformlar XBox
Tom Clancy's Rainbow Six 3: Black Arrow
Merlin Puanı 89
Artılar "Lone Rush" modu bağımlılık yapıyor, pek çok multi ve tek kişi oyun modları, kaliteli grafikler, gelişmiş yapay zekâ.
Eksiler Komple yeni bir oyun demek zor, ancak iyi bir ek paket olabilir.

Ubisoft geçen sene çıkardığı Tom Clancy’s Rainbow Six 3 ile pek çok Xbox sahibinin hayatını online serverlarda heba etmişti. Sanırım Counter Strike oynamayan yoktur, onun hem grafik hemde oynanış açısından daha gerçekçi halini düşünün; işte size Black Arrow. Bu oyunun insanda bağımlılık yaratmaması mümkün değil; zaten bu sebeple oyun Xbox Live’da da en çok oynanan online oyun haline geldi.

Herşeyin bir hikayesi vardır...

Bir çok adam kaçırma olayından sonra Rainbow ekibi tekrar göreve çağırılıyor ve uluslararası yeraltı örgütünün tekerine çomak sokmamız isteniyor; kaçırılan kişilerin telemetri ve füze konusunda uzman bilimadamları olması da olayın ciddiyetini açığa vuruyor. Bununla beraber Karadeniz çevresindeki petrolce zengin bölgelerde, bir grup hain ajan karmaşa için savaş çıkartmaya çalışmaktadır. Bu olayların ardından Rainbow ekibi, bu eski asker ajanların kitle imha silahı yapmak için gereken teknolojiyi edinerek insanlığı tehdit etmelerini engellemek zorundadırlar.

Tek tabanca aksiyon!

Black Arrow’un tek kişilik modu 10 adet görev içeriyor. Üçü yapay zekâ tarafindan kontrol edilen ekip üyeleri ve ekip liderini (Ding Chavez) oynayan siz, Rainbow timini oluşturuyorsunuz. Ekibinize her görevde basit komutlar verebilir, onlara taktiksel manevralar yaptırabilirsiniz. Ekip üyelerinize nereye gideceklerini, kapılari uçurup, bölgeyi temizlemelerini söyleyebilirsiniz, ya da sizi korumaları, takip etmeleri gibi komutları verebilirsiniz.

Tek kişilik oyundaki ilginç modlardan biri ise Lone Rush. Black Arrow’a özgü olan bu moddaki amacınız ise görevleri belli bir sürede yalnız başınıza tamamlamak. Takımdan herhangi biri yanınızda olmadığı için dolu dolu gerilim ve heyecan yaşıyorsunuz. Görevleri tamamlamak için başlangıç noktasından, sizi alacakları noktaya kadar heyecan ve gerilim içinde ulaşmaya çalışıyorsunuz. Yol üstünde öldürdügünüz teröristler, kurtardığınız rehineler ya da etkisiz hale getirdiğiniz bombalar size ek zaman kazandırıyor. Kısaca Lone Rush, Rainbow Six 3’ün daha bir aksiyon hali diyebiliriz. Herhangi bir taktik, strateji belirlemeden, direkt dalıyorsunuz ortama ve bol bol mermi harcayıp çıkıyorsunuz; ancak bu modu oynayabilmek için, ilgli bölümü tek kişilik normal modda bitirmeniz gerekiyor; yani her bölümü bitirdikçe, ilgili bölümün Lone Rush modu da açılıyor.

Co-Op Mod

Oyunu arkadaşlarınızla birlikte, Live olmadan oynamak isterseniz, co-op imdadınıza yetişiyor. Oyunu tek konsolda split ekranda iki kişi aynı anda oynayabiliyorsunuz. Size iki adet yapay zekâ ile kontrol edilen adam veriliyor ve birlikte bölümlerde ilerliyorsunuz. Her oyuncu bir ekip elemanını kontrol edebiliyor ya da sistem link kablosu ile dört kişi bir timi oluşturabiliyorsunuz. Benzer şekilde Xbox Live’a bağlanarak, diger üç oyuncuyla bir takımı oluşturup bölümleri oynamanız da mümkün.

Yeni online modlarda eklenmiş; mesela; haritada 2-3 yerde uydular olacak ve amacınız bunları kontrol etmek; kolay iş degil, bunlar 30 sn. kontrolünüzde olmalı, rakipleriniz bu sürede size saldıracaklar, iyi savunmak gerekiyor; ayrıca yeni bir CTF tarzı online modda bulunuyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×