1/3

Tom Clancys Splinter Cell 4

Tom Clancys Splinter Cell 4

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Dikkat! Sam Fisher çıkabilir!!!

Dünyada iki insan tipi asla başarılı olamazmış derler. Birincisi kendisine söylenileni doğru dürüst yapamayanlar, bir diğeri de sadece kendisine söylenileni yapanlar. “Kendisine söylenileni” başarıyla gerçekleştiren ve bu sayede üçüncü oyuna kadar kendini geliştirebilme imkânını elde eden üç yeşil noktalı sessiz ama derinden ilerleyen kahramanımız Sam Fisher, biliyorsunuz ki Mayıs ayı içerisindeki E3 fuarı ve onun öncesinde çıkan haberlerle Splinter Cell 4’ü kulaklarımıza fısıldamış ve bundan yaklaşık bir hafta kadar önce de resmi olarak duyurmuştu. Bunun üzerine oyunun 2006’nın ilk üç ayı içerisinde oynama şansı elde edebileceğimizi söyleyebiliriz. Tüm eski ve yeni nesil PlayStation ile XBox’larda, Gamecube ve PC’de oyuncular bu heyecanı yaşayacaklar. Böyle giderse ve büyük bir aksaklık yaşanmazsa Ubisoft’un 3 yıl içerisine 4 Splinter Cell oyunu sıkıştıracağını tahmin edebiliriz…

Bunlar bilinenler. Bilinmeyenlere hazırlıklı olun, zira bu yazı çok ama çok hızlı olacak!

!!!Beware Sam Fisher!!!

Resmi olarak yapıma baktığımızda oyunun daha çok yeni olduğundan bahsedilebilir. Fakat söylentilerle birlikte yaklaşık olarak 6 aydır yeni bir Splinter Cell oyunu yapılmakta olduğu zaten biliniyordu. Bu dakikadan sonra ise gelişmelerin çok daha hızlı yaşanacağı bariz.

Bunun yanı sıra Splinter Cell 4’ün duyurulmasıyla birlikte oyuna ait bir internet sitesinin de yayına girdiğinden bahsetmek istiyorum. BewareSamFisher.com adresi ile görüntüleyebileceğiniz internet sitesinde şimdilik sadece iki tane doküman, bir adet fotoğraf ve birer tane de video ve bant kaydı yer alıyor. Sitede görebildiğimiz materyaller incelendiğinde fotoğraftaki bayanın Sam Fisher’in 23 yaşındaki kızı Sarah Fihser olduğu ve mezuniyet partisinden çıkarken 21 yaşındaki aşırı alkollü sürücü Joe Boyd’un kendisine çarpması sonucu hayatını kaybettiğini görebiliyoruz. Kazadan hafif sıyrıklarla kurtulan Joe Boyd daha sonrasında kazara ölüme sebebiyet vermek suçundan yargılanmak üzere hapse atılmıştır. Bir diğer belgedeyse Sam Fisher’in mensubu olduğu gizli savunma teşkilatı Third Echelon’dan çıkartıldığına dair büyükçe bir ibare var. Telefon kaydında Sam Fisher’ın sesinden “Neyin geldiği hakkında hiç fikrin yok. Ben Sam Fisher. Aradığın kişi ben olacağım” dediğini duyuyoruz, videoda ise Sam Fisher’in aranan bir adam olduğuna dair fotoğraflar, robot resimler, parmak izi kayıtları ve yine bunlar gibi dikkat çeken detaylar var.

Konunun buradan itibaren farklı bir görünüm arz ettiği ayan beyan ortada. Burada yer alan 5 farklı resimden bir anlam çıkarmak zor gibi görünüyor. Yalnız dikkat edin; “buradaki” 5 farklı resimden bir anlam çıkarmanın zor olduğundan bahsediyorum, ortada “başka 5 resimler olmadığından” değil. BewareSamFisher.com adresine şu an girdiğinizde yukarıda bahsettiğim bu beş simgeyi görebiliyorsunuz; fakat şimdi görüntüleyebildiğiniz bu sayfa, sitenin yenilenmesinden sonra ortaya çıkan son durum. Yani daha önce farklıymış, şimdi farklı. Değiştirilmeden evvelki son halinde sitedeki URL’leri değiştirerek görüntüleyebileceğiniz fazla sayıda simgeler bulunuyormuş. Bu detayla internette oyun hakkında biraz araştırma yaparken karşılaştım ve Gaming-Age internet sitesinin forumlarındaki fazla akıllı bir kullanıcının buldukları açıkçası fazlasıyla dikkat çekiciydi. İnternet sitesinde URL’leriyle gizli 20 tane resmi bulunduğunu Ubisoft’a bildiren kullanıcının bu mesajının hemen ardından resimleri yeniden adlandıran Ubisoft, ayrıca bu resimlere ait URL’leri kullanılamaz hale de getirmiş. Gaming-Age internet sitesindeki bu kullanıcının Imageshack’a aktarılabildiği kadarıyla elde edilen resimler ise oyunumuzun konusu hakkında çok fazla detay veriyor. Buna göre “Beware Sam Fisher” ifadesiyle dikkatimizi Sam Fisher’a yoğunlaştırmamız gerektiğini görebiliyoruz. Elde edilen resimler ve belgeler sonucunda dördüncü oyunda öykünün fazlasıyla çetrefilli ve enteresan olduğunu fark edebilir ve neden Sam Fisher’a dikkat etmemiz gerektiği hakkında bir yorum yapabiliriz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×