1/2

Tom Clancy's Splinter Cell Chaos Theory

Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Sam Fisher'ı özlediniz mi?
Platformlar PC, PC
Tom Clancy's Splinter Cell Chaos Theory
  • Yapımcı - Yayıncı Ubisoft - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 93
Artılar Birkaç ufak hata
Eksiler Herşeyiyle muhteşem
İlk oyunu ile gönüllerde taht kuran, ikinci oyunu ile bizi iyice mest eden Splinter Cell, son perde ile karşımızda. Yeni bir macera ve geliştirilmiş olarak gelen Sam Fisher beni hayretler içinde bıraktı. Sözü fazla uzatmadan hemen incelemeye geçelim orada anlarsınız.

Film Başlasın

Üçüncü oyunumuz Kore topraklarında, büyük bir terörist planın işlemeye başladığı haberleri üzerine, karakterimiz Fisher’ın olay yerine dahil olmasıyla başlıyor. Kısa bir yükleme süresinden sonra grafikler ilk olarak göze çarpıyor. Görüntüleri görür görmez ağzım açık kaldı. Mükemmel bir ışıklandırma ve gölgelendirme kullanılmış durumda. İlk oynadığımız bölüm deniz feneri bölümü, demo’yu oynayanlar burayı bilirler. Su efektine bakıtığımda oyunun grafik kalitesini daha iyi kavradım. Çevremize ve karakter kaplamalarına göz attığımız zaman yine güzelliğe doyamıyoruz. Adamı esir alıp, konuşturmak istediğimiz zaman yüz mimiklerini görebiliyoruz. Her karede sanki bir işçilik saklanmış durumda, oyun gerçek bir sanat şaheseri gibi karşımızda duruyor.

Sesler yine her zaman ki gibi özenle yapılmış. Karakter seslendirmeleri olsun, çevredeki seslendirmeler olsun, grafiklerden aşağı kalır yanı yok. Rüzgar uğultusunu, kayaya çarpan dalganın sesini ve daha bir çok şeyi ayırt edebiliyorsunuz. Tüm karakterlerin sesleri ayrı ayrı, hiç biri diğerine benzemiyor. Bazı oyunlarda düşman karakterlerin sesleri hep aynıdır veya bir tabanca ile tüfeğin sesi aynı çıkar. Fakat Splinter Cell 3 için bunları diyemem. Kesilikle sesler grafikler kadar mükemmel. Seslendirmelerin her biri profesyonel oyuncular tarafından yapılmış. Sam Fisher’ı ünlü aktör Michael Ironside seslendiriyor. Kim diye sorarsanız sizlere bir kaç filmini de söyleyeyim. Yıldız Gemisi Askerleri, Gerçeğe Çağrı ve Omega Şifresi gibi filmlerde baş rollerde oynamış biri. İlk iki oyunda da Sam’i seslendirmişti. İyi bir ses sistemi ile bunu daha iyi anlayabilirsiniz. Yine baş karakterlerden Anna’yı, Claudia Besso seslendiriyor. Kendisi Prince Of Persia: Warrior Within ve Myst IV gibi oyunlarda da seslendirme yapmış biri.

Oyundaki fizik motoru da harika. Rakiplerinizin ölüş şekli oldukça gerçekçi oluyor. Bir kütük misali yere düşmüyorlar. Teneke bir çöp kovasına ateş ettiğiniz zaman yere düşüyor yuvarlanıyor ve en sonunda hafif bir şekilde sallanarak duruyor. Fizik motorunun etkileri daha saymakla bitmeyecek gibi. Serinin diğer oyunlarında olduğu gibi yerden bir cismi alıp başka bir tarafa fırlatabiliyoruz.