Tomb Raider 6: The Next Generation

Çağatay Çalışkan 3.06.2010 - 12:31
Eidos bir kaç ay öncesine kadar oyunu syr gibi saklamayy ba?ardy...
Tomb Raider The Last Relevation'ı piyasaya sürdükten sonra Eidos ve Core Desing artık Tomb Raider için köklü bir değişiklik yapılması gerektiğini anladı çünkü serinin 4. oyunu 3.sünden daha iyi olmasına rağmen çok az ilgi görmüştü. Bu yüzden oyunun en baştan beri süregelen anlayışının değişmesi gerekiyordu ve bunu Next Generationda gerçekleştirdiler.

Eidos bir kaç ay öncesine kadar oyunu sır gibi saklamayı başardı ama oyuna olan yoğun ilgiden dolayı, az da olsa bazı bilgiler vermek zorunda kaldı. Bende size bu bilgileri açıklayacağım.

Herşeyden önce en çok merak edilen soru Lara öldü mü yoksa yaşıyormu? Eidos dünyanın en çok tanınan sanal kahramanını öldürmeye kıyar mı hiç? Eğer böyle bir şey yapmış olsaydı tüm dünyanın tepkisini alırdı. Lara Croft ablamız macerasına devam ediyor.

Önce oyundan genel olarak bahsedelim. Yeni Tomb Raider'ın oyun anlayışı artık eskisi gibi değil malesef. Yani artık o mezar senin bu mezar benim gezip, ninja ya da mumyalar öldürmeyeceğiz. Uzilerimizi çıkartıp her odaya pat diye dalamayacağız. Artık her adımımızı düşünüp atmamız gerekecek, bir odaya girerken elinizde ve çevrenizdekilerin yardımıyla bir strateji belirlemeniz gerekecek. Mesala bir odaya girerken ya odadaki adamların yanına sessizce yaklaşıp onları etkisiz hale getireceksiniz ya da dikkatlerini başka bi yere çekip odaya gireceksiniz. Aksi takdirde çok kolay ölüyorsunuz. Oyunumuz içerik bakımından da bayağı bir gelişip daha gerçekçi olmuş. Yüksek bir yerden atlayınca bacağınızı kırabilecek veya burkabileceksiniz. Bunların haricinde oyunumuz hafif RPG elementleri taşıyacak. Yani çevremizdeki insanlarla istediğimiz zaman konuşabilecek ve bilgi alabileceğiz. Ama bu, oyunda bir puzzle çözmede fazla etkili olamayacak.

Next Generation Paris'de başlıyor. Lara'nın alışık olduğu yüksek sosyetede değil, Parisin dip köşe, arka sokaklarında. Lara geri döndüğünde kendini işlemediği bir şuçtan sorumlu tutulmuş olarak buluyor. Peşine düşmüş yazarları atlatmak ve kötü işlere karışmış komploculara dayanan karışık bir bulmacayı birleştirmek için Parisin arka sokaklarında hızlı bir kaçış içine giriyor. Oyunda gene mezarlarda kullandığı taktikleri ve hareketleri, bu sefer kendi savunması ve yaşam mücadelesi için kullanıyor. Bu da oyuna adult environment, Türkçesiyle yetişkin gerçekçiliği denilen olayı katıyor ve oyun gerçek yeraltı dünyasını tamamen yansıtıyor. Ayrıca Lara Pariste Musée du Louvre adlı dünyaca ünlü bir mekanı soymak zorunda kalıyor, yani zorlanıyor?

Oyunun bu giriş bölümü bize dört ayrı aksiyonu tattırmak için geliştirilmiş. Birincisi Lara'nın Paris sokaklarında yazarlar ve düzenbazlarla yaşanacak koşuşturma. İkincisi Lara'nın zamanla düşmanlarına karşı bir ölüm makinesi haline dönüşmesi. Üçüncüsü ve dördüncüsü ise puzzle çözme ve yepyeni ilginç ortamlar keşfetmek. Tüm bu özellikler kendinizi oyuna kaptırmak için oldukça yeterli gözüküyor.

Bu kısma dikkatinizi özellikle çekmek istiyorum. Oyunda Curtis denilen yeni bir kahramanımız var. Curtis bu oyunda Lara'nın en büyük yardımcısı olacak çünkü ikisi de aynı hedef için çalışacaklar. Oyunun bazı bölümlerini Curtis ile oynayacağız. Bu karakterin özellikleri tamamen kendine özgü ve Lara'yla bir ilgisi yok. Bu çift karakter olayı oyunun zorluk derecesini de arttırıyor, çünkü bazı bölümleri geçmek için karakterlerin kendine özgü yeteneklerini kullanmamız gerekecek ve bu da daha çok bizim el becerimize kalmış bir olay.

Oyunun ilginç bir tarafıda zaman zaman Core Desing'ın hazırladığı yeni bölümleri internetten indirebilecek olmamız. Bölümlerin yanında yeni karakterler de indirebilcez ve bu karakterlerin detaylarını istediğimiz gibi değiştirebilecek.

Ana kahraman olarak davamlı Lara Croft'un ismi geçmesine rağmen ortalıkta dolaşan bazı haberlere göre Eidos'un Lara'yı Tr 4 te öldürdüğünü ve yerine başka bir kadın kahraman yaratacağı söyleniyor. Bir diğer söylentiye göre de yeni oyunumuzun isminin Tomb Raider olmama ihtimalide var. Bunların olacağını fazla sanmıyorum ama her ihtimale karşı yine de söyleyeyim.

Tüm bunları okuduktan sonra sanıyorum ki artık oyunun ne zaman çıkçağını öğrenmek için can atıyorsunuz. Ama ne yazık ki bu konu hakkında size tam bir bilgi veremeyeceğim çünkü oyunun çıkış tarihini ilk seferinde bu Kasım ayı olarak duymuştum ve tüm sitelerde haber bu şekilde yayıldı ama yabancı bir sitedeki habere göre oyunun 2002 yılının Kasım ayında çıkağını Eidos doğrulamış.

Tomb Raider Next Generation'la ilgili bulabildiğim tüm haberleri size toplayıp aktardım. Tomb Raider artık eski oyun anlayışını bırakıp yepyeni bir başlangıç yapmaya hazırlanıyor. Oyuna katılan bol aksiyon oyununda ki heyacanı iki katına çıkartıyor. Ayrıca geniş kapsamlı ve karışık hikayesiyle daha da ilginç hale geliyor ve bir polisiye aksiyon filmini andıyor. Öyle görünüyor ki oyun piyasaya çıktıktan sonra Tomb Raider hayranları oldukça artacak gibi. Umarız yeni oyunumuz olay yaratacak dercede iyi olur.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.05.2024 12:10
Kalan Karakter: 300 Gönder
Tomb Raider 6: The Next Generation
İlginizi Çekebilir