1/10

Tomb Raider: Anniversary

Ali Hatay
Ali Hatay 3.06.2010 - 12:31
1 yıl aradan sonra, yeniden Lara ile başbaşayız.
Platformlar PC
Tomb Raider: Anniversary
  • Yapımcı - Yayıncı Crystal Dynamics - Eidos
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 87
Artılar Grafikler ve müzik çok güzel. Konusu derli toplu. Sistem gereksinimi iyi ve hemen hemen her PC de çalışabilecek konfigürasyon sahip. Tomb Raider oyun serileri içerisinde klasiklere girebilecek bir oyun. Tomb Raider'cileri hayal kırıklığına uğratmıyor. Yükleme gerekmiyor.
Eksiler Tomb Raider Legend’in hemen hemen aynısı. Bazen grafiklerin içinden geçebiliyor. CheckPoint sistemi güzel değil. Nerede o eski TR oyunlardaki save sistemi. Bazı ses kartlarında problemler çıkarması.

Geçen sene Tomb Raider Legend açıklamasını yaparken şöyle yazmışım; PC oyunları iki devreye ayrılır 1996 yılından önce ve 1996 yılından sonraki oyunlar. 1996 yılından önceki devire "Karanlık Çağ" diyebiliriz. Çünkü o zamanlar henüz Tomb Raider oyunları piyasada yoktu.

Evet gerçektende bu tespitim doğrudur. Tomb Raider oyunu çıktığı zaman bir devrim olmuştu. Oyunlar için üç boyutlu ve arkadan görünümlü karakter yönetmek o zamanlar bir devrim niteliğindeydi. Bu işi başaran Eidos ve Core Desing firmalarıydı. Diğer önemli husus o zamana kadar kullanılan karakter hep erkek olurdu. İlk defa bir bayanı başrolde oynatmak riskli bir işti. Ama korkulan olmadı. Çünkü oyun o kadar çok tutu ki, Lara Croft severlerin kalbinde taht kurmayı başardı. Kısa zamanda dünyada 100 binlerce hayranı ortaya çıktı. Oyun en çok satılanlar listesine girdi, aylarca hit oldu.

Bu başarının ardından hemen 1997 de Tomb Raider 2 piyasaya sürüldü. Zaten ikinci oyunu merak ve sabırsızlıkla bekleyen fanatikler bu oyunu da çok sevdiler. Artık Tomb Raider oyunları, klasik oyunlar kategorisine girmişti bile. Buna güvenen firma üçüncü oyunu çıkardıysa da oyuncular arasında yavaş yavaş şikayetler baş gösterdi. Çünkü firma artık Tomb Raider oyunlarına biraz da ticari amaçla bakmaya başlamıştı. Her yeni oyunda daha da allayıp pullayıp piyasaya sürüyordu. Aynı oyun motoru, aynı konu biraz sıkıcı olmaya başlamıştı. Ama Tomb Raider 3 daha önce bu oyunu oynamamış birçok kimseyi safına kattı (Örneğin beni).

Sıkıntıyı fark eden firma artık bir reform yapma zamanının geldiğini anlamış olacak ki Tomb Raider 4’ü piyasaya verdikleri zaman birçok sıkıntı da gitmiş oldu. Eleştiriler duruldu. Oyun motoru aynıydı ama Lara'nın modellemesi çok iyi olmuştu. Ayrıca konu bakımından çok güzeldi. Bulmacalar daha iyiydi. Lara'ya bir çok yeni hareket imkanı verilmişti. Oyunun bir özelliği de, oyun sonunda Lara'nın şüpheli ölümü oldu. Bu Lara severleri üzse de, oyunu ilgi çeker ve enteresan bir hale getirmişti. Şimdi herkes Lara'ya ne olduğunu soruyordu. Ölmediğini hepimiz biliyorduk ama hep içimizde bir acaba vardı. Bu nedenle serinin bir sonraki oyunu merak içerisinde beklendi. Nihayet 2000 yılında Tomb Raider 5 Chronicles piyasaya verildi. Ama bu oyunda Lara'ya ne oldu bilmecesini çözmedi. Çünkü oyun Lara'nın hayatından kesitler sunuyordu. Tabii ki yine yeni oyun için beklentiler başladı. Böylece firma ticari amacını sonuna kadar kullanıyordu. Ama bu ters tepti ve Tomb Raider 6 Angel of Darknes, 3 yılsonunda çıktığı zaman büyük hayal kırıklığı yaşandı. Çünkü bu oyun serinin en kötü oyunuydu. Tepkiler gecikmedi. Birçok kimsenin homurtuları yükseldi, fanatiklerin içi burkuldu. Bu nedenle Core Desing firması bile iflas etti.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×