Tomb Raider: Anniversary

Merlinin Kazanı
Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Lara, mavi kıyafetleri içinde geri dönüyor.

Lara Croft yıllanmış şarap gibi giderek yaşlanmasına rağmen daha da hızlanıyor. "Biz bazı alanları direkt olarak orijinal Tomb Raider'dan (1996'da çıkan ilk Tomb Raider) aldık ve yeni Lara'yı test etmek için bu alanları kullandık" diyor Crystal Dynamics'in yaratıcı direktörü Jason Botta.

Croft'ın geri dönüş oyunu Tomb Raider: Legend'in yapımcısının, bugünün daha çevik Lara'sını kullanarak yapmayı amaçladığı şey onu, 1996'da çıkacağı söylenen PlayStation/Saturn oyununun yerine monte etmek. PS2 ve PSP için 2007 ilkbaharında (Aslında gerçekte 10. yıldönümünü 6 ayla kaçırmış olsa da) çıkacak olan Tomb Raider: Anniversary için buldukları çözüm, orijinal oyundan esinlenerek yeni bir oyun yaratmak. Bu şu anlama geliyor, oyun tanıdık yerlerle, bulmacalarla, kurtlarla, timsahlarla ve dinozorlarla dolu ama buna ilaveten yeni videolar ve çok daha geliştirilmiş bir kontrol şemasıyla desteklenmiş Tomb Raider: Legend'in interaktif görüntüleri de içinde olacak. "Bu oyun tam fanlara layık olacak" diyor Botta ve Anniversary'in ses efektleri ve seyrek müzik dinletilerinde orijinale dönüş olduğunu da ekliyor. "Fakat grid tabanlı bir kontrol sistemi, bloklu grafikler ve kamera kontrolünün olmadığı bir orijinal.

Croft'un yaratıcısı Toby Gard yine aynı dört bölümü (Peru, Yunanistan, Mısır ve Atlantis) içeren bu tekrar yapım hikayesini anlatıyor: Veteran raider'lar aynı tapınak, bulmaca ve tuzakları bulacaklar, tabiî ki bunlar Legend'dan daha kompleks bir seviyede ve gelişmiş yeni bir fizik sistemi sunuyor. "Bir bloğu itip sürüklemekten ya da dişli çarkları çiviyle tutturmaktan daha fazlası olacak" diyor Botta. Buna rağmen anıları fanların işine engel olmayacak. "Bir şeyin nasıl çözüleceğini hatırlıyorsanız" diye ekliyor Botta, "Büyük ihtimalle, aşağı yukarı yine aynı şeyi yapacaksınız. Orijinalindeki bilgi birikiminiz size yardım edecek."

Anniversary herhangi bir biçimde yeni bölümler içermeyecek, fakat 10 yıl önceki mezarlar ve tapınaklar daha cafcaflı detaylandırılmış ve kanca atıp yakalama gibi Lara'nın yeteneklerini kullanabileceği, yeniden tasarlanmış alanlarla dolu olacak. "Tomb Raider'dan tüm unutulmaz alanları seçtik ve onları birbirine bağlayabilmek için yeni alanlar yaptık." diyor Botta. "Her şeyden sonra şunu gördük ki, şayet oyunun tam olarak aynısını tekrar yapsaydık, bu çok sıkıcı olacaktı ve bir saat ancak sürerdi."

Tomb Raider: Anniversary


Eidos’un son resmi Lara Croft modeli 21 yaşındaki Karima Adebibe öyle bir bakıyor ki, yetenekleriyle sizi her an cehenneme göndermesi an meselesi (Gerçekten! Bu rol için birebir dövüş ve silah eğitimi almış). Peki geçmişte böyle bir tecrübesi var mı? Orijinal oyun ilk piyasaya çıktığı zaman, bakalım iki Lara neler yapıyordu.

10 YIL ÖNCE...
İŞLERİ

Lara Croft: Kontes, kaşif, arkeolog
Lara Croft modeli: İşsiz, “Cep harçlığım vardı sadece.” diyor Adebibe

FAVORİ OYUNCAKLARI
Lara Croft: İkiz Desert Eagle tabancası
Lara Croft modeli: Optimus Prime. “Eskiden tam bir erkek çoğu gibiydim.” diyor Adebibe. “Erkeklerin oynadığı ne kadar oyuncak varsa oynardım: Transformers, G.I. Joe, ama bazen de benim ufak Pony’im. Ama tıpkı Lara gibi istediğim zaman tam bir hanımefendi oluveriyordum.”

GİYDİKLERİ
Lara Croft: Sıkı mavi bir üstlük, kısacık bir şort ve sırt çantası
Lara Croft modeli: Disney temalı çocuk takımları. “O zamanlar bu kıyafetlerin dünyada giyilebilecek en sıkı ve müthiş şeyler olduğunu düşünürdüm.” diyor Adebibe. “Bu arada sakın benden o dönemlere ait bir fotoğraf istemeyin, avucunuzu yalarsınız. Aklınızdan bile geçirmeyin.”

TİPİK KRİZLERİ
Lara Croft: Timsahlar tarafından istila edilmiş sularda yüzerken, çevik hareketlerle etraftaki tuzaklardan kurtulmak.
Lara Croft modeli: Basılmak. “Bir keresinde eve bir kertenkele almıştım ve onu dolabıma saklamıştım. Annem onu bulduğunda bir sürü söylenmişti bana, ama yine de onu tutmama izin vermişti.” diyor Adebibe.

ÖLÇÜLERİ
Lara Croft: Bunu görerek de anlayabiliriz...
Lara Croft modeli: “O zamanlar henüz gelişmemiştim, Lara benim çok çok önümdeydi.” diyor Adebibe

Kaynak: EGM
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 26.09.2023 22:13
Kalan Karakter: 300 Gönder
Tomb Raider: Anniversary
İlginizi Çekebilir