1/3

Tomb Raider Başlangıç

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Tomb Raider efsanesi nasıl başladı?
Yazı için Ecem Ülgen'e teşekkür ederiz.

Bir efsanenin başlayışı

10 yılda çok şey olabilir ve gerçekten oldu da. Tomb Raider serisi gün geçtikçe güçlendi, çekilen iki filmiyle de Angelina Jolie nin hayat veridiği Lara Croft’a büyük bir aşk doğdu. Ama bunların hepsi nasıl başlamıştı? Yanıtların hepsi burada başlıyor; 1988 yılında Jeremy Heath - Smith tarafından Core Design adında küçük bir yapımcı şirketini kurmasıyla…

Şirket her zaman en iyiye odaklanırdı. Yavaş yavaş genişleyen bir personel ve başlıklar altında geçen uzun seneler ile birlikte. Core Design’ın ilk oyunu 1989 yılında görüldü. 2 boyutlu macera türünde, erkek bir karakterin eşliğinde “Rick Dangerous” adlı bir oyundu. Rick bir arkeologtu, Mayan Tapınağı’ndaki mezarları keşfeder, ödüle ulaşmak için kötülerle savaşırdı. Sizede tanıdık gelmedi mi?

Tomb Raider Başlangıç

"Rick Dangerous, Core Design'ın ilk oyunu"


Birkaç yıl sonra teknolojilerin gelişmesiyle daha iyi oyunlar yapılabilinecekti. Sonunda Jeremy bir toplantı düzenlemişti. Yeni bir oyun konsolu adına "The Sony Playstation". Ekip bu 'mucize makina' da kullanabilecekleri yapımları oturup düşünmeye başladı. Toby Gard da orda çalışan bir elemandı ve de bir önerisi vardı. Yeni konsolda Tomb Raider oyununu görmek istediğini söyledi. Toby Gard’ın yaptığı birkaç çizimde projenin nasıl olacağı hakkındaki düşündükleri yer alıyordu.Oyunu açıklamaya başladığında diğer çalışanlar onu biraz çatlak gibi gördüler, ama Tomb Raider macerası burda başlamıştı.

"Toby bir anda dikildi ve benim bir fikrim var piramitlerde geçen bir oyun yapalım dedi. Bende her zaman piramitlerde geçen bir oyun yapmak istemiştim. Sonunda bu fikre hayran kalmıştım. Piramitlerde ve yer altındaki tünellerde geçen bir oyun. Aslında tam bir saçmalık gibiydi. Ne bir karakter vardı ne de bir konsept. Kalktık ve hadi şu piramitli oyunu yapalım dedik" diye anlatıyor Jeremy Heath-Smith.

1993 gelir ve Tomb Raider'da

Tomb Raider 1993 te yapılmaya başlanmıştı. Senaryo kısa, sinematik, her küçük elementi macera dolu, aksiyon ve bulmaca içeriyordu. Herkes birleşip güçlü bir hikaye oluşturdu. Toby diğer seriler gibi olmasını istemiyordu. Örneğin Doom gibi. Yani bu demekti “1st Person” yerine, “3rd Person” özelliğini kullanmak istemişti ve öyle de yaptılar. Ancak seri bir engele rastlamıştı. Jeremy fikri sevmişti, ama bu özelliği uygulamak isteyen hiçbir editör yoktu. Sonuçta bunu yapmak çok zordu ve daha önce kimse böyle birşey yapmamıştı. Kimse 3 boyutlu bir şekilde bunu yapmamamıştı. Fikir bütün programcıları korkutmuştu. Daha sonra proje bir engele daha takılmıştı.Bu oyuna kim liderlik edecekti?

Çalışmalar haftalarca birbirini izledi, ama her fikir biraz Indiana Jones’a benziyordu. "Erkek karakteri birkaç hafta için düşününmüştü.Henüz ismini belirleyememişti, ama son gürdüğümde kararını vermişti. Toby kadın karaketer üzerine çalışmaya başlamıştı.” diye anlatıyor Jeremy. "Kadın karakter olması şart değil aslında. Bir kaç tane dizaynım daha var. Biri kadın diğeri erkek olarak. İnsanları Virtual Fighter oynarken görüyordum. Genellikle herkes kadın dövüşçüyü seçiyordu ve bana öyle geliyorduki kadın karaketerler açısından bir eksiklik vardı." Toby Gard.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×