1/6

Tomb Raider: Chronicles

Ali Hatay 3.06.2010 - 12:31
Kim ne derse desin, TombRaider'e gönlünü veren milyonlarca kişi, değil TR5'i, TR500 de çıksa gene alıp oynayacaktır.

Işte hatasıyla sevabıyla beklediğimiz Tombraider 5 karşımızda.TombRaider için çok şeyler söylendi.Onun oyun motorunu eleştirenler oldu,artık kabak tadı veredi diyenler oldu,çok basit bulanlar oldu.
Fakat kim ne derse desin TombRaidere gönlünü veren milyonlarca kişi, değil TR5 i almak TR500 de çıksa gene alıp oynayacaktır. Peki bu oyunu bu kadar popüler yapan şey acaba neydi? Her şeyden önce %100 bir oynanabilirlik.Her yaşa hitap etmesi ve evlerde gruplar halinde bilhassa karı-kocaların beraber oynaması.Ayrıca Oyun kahramanının ilk defa bir bayan olması O nu çekici yapıyordu. Ilk Tombraider 1996 yılında çıktı.O zamandan beri seri 5 ciye ulaştı.Grafik yönünden çok şey kateden oyun maalesef oyun motoru yönünden geri kaldı. 

Fakat aldığımız haberlere göre TR5 bu oyun serisinin sonu.Zaten bu 5 ci oyunda bir nevi TR4 ün devamı gibi.Lara öldü mü ölmedi mi sorularına cevap aranıyor.Eski arkadaşları koltuklarına oturmuşlar Lara ile ilgili hatıralarını anlatıyorlar. Tr4 gibi bir konu bütünlüğü yok.Fazlada uzun değil hepsi 13 bölüm.Bir nevi TR6 çıkıncaya kadar bununla idare edin diyorlar.TR6 da oyun motoru dahil bir çok şeyin tamamen değişeceği söyleniyor.Eh artık bizede sabredip beklemek düşüyor.

TombRaider Cronicles te bazı değişiklikler şu şekilde:
1-Lara artık bölümlerde giysilerini değiştiriyor.Bu özellik nedense önceki serilerde olduğu halde TR4 te yoktu.Deniz altındaki bölümdede Lara ilk defa başına bere takıyor.Saçlarıda biraz daha mı uzadı ne?
2-Secretlerin hepsini bulunca (Toplam 36 secret) oyun sonunda gene bir süpriz var.
3-Secretler bir düzen verilmiş.Artık secreti altın bir gül olarak buluyorsunuz.Invertoriye bakınca bu gül sayesinde bölümde kaç secret olduğunu ve kaç tanesini bulduğunuzu öğrenebiliyorsunuz.Tabi toplam secreti öğrenmek istiyorsanız P tuşuna basın ve istatistik kısmını okuyun.
4-Silah seçimini kalvyede yapamıyoruz.Bu özellik bence iyi olmamış.Bazı yerlerde zorlanmamıza sebeb oluyor.
5-Lara ya yeni, kabiliyetler eklenmiş.İpte yürümek gibi.Birde kötü adamlara arkadan sesizce yanaşıp vurmak gibi.
6-İnvertoride artık pusulamız yok.Pusula olmayınca yönümüzümü kaybediyoruz.Fakat bu hile yapamıyacağız manasına geliyor.Zaten zanediyorum TR oyunu en az hile yapılan oyunlardan biri.TR oyunları vurdulu kırdılı oyun olmadığı için hile yapınca oyunun zevki olmuyor.Çözülmesi gereken bilmecelerde hile ile çözülmeyeceğine göre hile yapmanın bir anlamı kalmıyor.
7-Lara artık eşya ararken daha güzel hareket ediyor.Dolap açma ve kapama hareketleri çok güzel.
8-Lara hareketlerine yeni birisini eklemiş.Bu barfiksteki gibi asılı bir demirin etrafınad 360 derece dönüp karşıya atlama Prince Of Persia 3D deki gibi
9-Yeni bir silah olan Grappling Gun ile tavanlara ip atabiliyorsunuz.Yani artık bedavadan ortada sallanan ip yok.
10-Orjinal TombRaider 5 Cd si 2 Cd olarak geliyor.2 ci Cd oyun editörü.Yani bu Cd yi kullanarak kendinize bir TombRaider leveli yapmanız mümkün veya başkası tarafından yapılmış bir leveli oynayabiliyorsunuz.
Inşallah onuda başka bir yazımızda anlatırız.
Şimdi gelelim oyunun çözümüne:

1-STREETS OF ROMA (3 secret)
Bu bölümde avare avere dolaşıp her yolun Romaya çıkacağını ispatlamaya çalışıyoruz.:) Oyuna opera binasının önünde başlıyoruz.Opera binası bir nevi antreman yapmak için size sunulmuş.Zaten içerde gaipten gelen bir ses size ne yapmak gerektiğini söylüyor.Burayı uzun uzun anlatmıyacağım.Sadece bilmeniz gereken şeyler şunlar.Secret 1 odadaki raflardan birinde.İlerideki havuza dalarsanız,havuzun altındaki bir geçit sizi malzemelerin olduğu bir odaya götürecek.

Ipte yürümeyi de bu binada ögreniyorsunz.İpin yanına gelince CTRL tuşuna basın Lara ipte yürümeye başlıyacak.Elinizi CTRL tuşundan kaldırmadan yukarı ok tuşuna devamlı basın.Lara düşmeye başlıyacağı sırada hangi yöne eğilmişse o yönün tersi ok tuşuna basın. Malzeme ararken rafların yanına veya komidinlerin yanına gelin ve CTRL ye basın. Şimdi tekrar Opera kapısına gelelim.Sağdaki sokağa sapın.Evet TR nin klasiği olan hemen bir doberman size saldırdı.Bunu öldürün.Havuzlu bir avluya geleceksiniz.Arka sokaktaki kolu çekin.Bu kolun açmış olduğu kapıdan geçerek buradaki koluda indirin.Yarasalara dikkat.Havuzlu avludan dışarı çıkıp sola dönün.Yolun sonunda bir sandık var bu sandıktan yukarı çıkın karşıya atlayın.Koltuklu odadan devam edin.Merdivenden inmeden sağlı sollu camları pistol ile kırın.Sağdakinde medikit var.Aşağı inin.Kolu bulup indirin ve kapıyı açın.Büyük kapıyı açarsanız içerden medikit alabilirsiniz.Bakalım domerman buna müsaade edecek mi?

Tekrar merdivenden çıkın.Kırmış olduğunuz pencereden atlayın.Yukarılarda bir yerden Golden anahtarını bulun.Bu anahtarı Havuzlu avludaki büyük kapıda kullanın (save) Balkondan ateş eden adamı haklayın.Sağdaki karanlık yerde medikit var.İlerleyin.Sol koridordan geçip Garden Key i alın.Geldiğiniz yere geri dönün ve yukarı çıkın.Karşıdan ateş eden adamı öldürün.İple karşıya geçin.(Nasıl geçeceğinizi biliyorsunuz).Aşağı inin.Merdivenden yukarı çıkın burada bir medipack bulacaksınız.Karşıda da bir Rovalver sizi bekliyor.Buradaki kapıyı açın.Soldaki LaserSight i alın.Rovalver ile combine edin.Tahta kapının oraya gelin.Rovalveri kullanınarak numerik 0 tuşu ile birlikte ok tuşlarına basarsanız lazer görüşünü açarsınız. Yakınlaştırmak için Ç uzaklaştırmak için nokta tuşunu kullanın.Böylece kapının kilidini kırın içeriden ikinci Garden Key i alın.Farelere dikkat.(Burada insandan çok fare var.Hepsişde maşallah çok besliler)

Aşağıda yolun sonunda her iki Garden Keyi kullanarak yolun sağındaki açılan kapısından girin.Havuza dalın.Gerçi içerisinde bir şey yok fakat serinlersiniz.Bu havuzun sağından devam edin.Demoda Larson ve Pierre nin konuşmalrını dinleyin.Bunlarda kim mi?Dostlar.Sağa devam edin.Yeni alana girince Lara yukarıdaki çandan gözünü alamıyor.Neden acaba.Çünkü onu vurması lazım.Lazerli rovalver ile onu vurun böylece 2 ci secretin kapısı açıldı.(Çana vurup kapıyı açmak TR2 den beri gelen bir adet)

Yukarı çıkıp yerdeki laseri alın.Sol odaya atlayın kolu indirin (Burada da yarasalar var.Bu Romada fareler ve yarasalardan başka bir şey yok galiba).Secret 3 bu odada bulunuyor.Ilgililere duyurulur.Şimdi çanın arkasında açılan kapıdan girin.Burası iki güvercin heykeli olan bir oda.Soldaki koridora girip kolu indirince kuş parçalanacak.Gidip bu kuş heykelinin kaidesini döndürün.Sağ koridora devam edin açılana kapıdan geçin.Sallanan koç başını (o da nee) eğilerek ve aşağı sarkarak geçin.Yoksa koç başı Laramızı zararı dokunuyor.Salınarak sağa devam edin kendinizi yukarı çekin.Buradaki koluda indirince 2 ci kuşta parçalanacak.Gidip onuda döndürün.Dışarı çıkın çanın altındaki açılan kapıdan Saturn Symbolu alın.Hemen sevinmeyin.Adamınız bu saturnu yerine koyarken bir deprem oluyor ve adam yanıyor.Seyredinde görün. Böylece ilk bölüm bitiyor.Bakalım yeni bölümler bize neyi gösterecek.