Tomb Raider: Legend

Tomb Raider: Legend

Can Sağlam
Can Sağlam 3.06.2010 - 12:31
Lara'yı öldü mü zannettiniz?
Sizlere “güzel, çevik, seksi, çekici” kelimelerini söylesem ve bu söylediğim özelliklere sahip bir oyun kahramanı sorsam, muhtemelen birçok farklı cevap gelecektir. Ama yaklaşık 10 yıl önce bu soruyu sorduğumda gelecek cevap hiç kuşkusuz Tomb Raider’dı. 1996 yılında monitörlerimizi süslemeye başlayan Lara Croft, o zamana göre çok farklı bir deneyim yaşatmıştı bilgisayar oyuncularına. Yapabildiğimiz hareketlerle, atmosferiyle, sahip olduğu üçüncü boyutla, ve kontrol ettiğimiz karakterin sahip olduğu özellikleri sayesinde birçok oyuncunun beğenisini kazanan ilk Tom Raider’ın, ilkinden bu yana çıkarılan 5 oyununun hepsi tatmin edici düzeyden uzak, vasat yapımlardı. Belki de, serinin devamı getirilmeseydi çok daha iyi bir şekilde hatırlanacaktı Lara Croft. Şimdilerde ise oyunun yayıncısı Eidos, gidişatın pek de iyi olmadığını geç de olsa(!) anladı ve serinin yeni oyununu, Project: Snowblind’dan hatırlayacağimız Crystal Dynamics’e devretti.

Lara, n’oldu sana?

Özellikle büyük vaadlerle piyasaya sürülen Angel of Darkness hayal kırıklığından sonra artık iyice oyuncuların gözünden düşmüş Tomb Raider serisinine çeki düzen verip, oynanılası bir hale sokmak pek de kolay olacağa benzemiyor. Umarız, Crystal Dynamics’de bunun farkındadır ve başta oynanabilirlik olmak üzere, serinin hemen hemen herşeyini daha iyi bir şekle büründürmeyi başarabilir. Şimdi gelin, Tomb Raider: Legend’da bizi neler bekliyor hep birlikte görelim.

Öncelikle şunu söyleyeyim, serinin önceki oyunlarında Lara’nın gözleri üzerine çekmesine yarayan bazı yanları biraz küçültülmüş. Evet, yapımcıların gerçekçi bir oyun yapma isteği yüzünden Tomb Raider: Legend’da, Lara çok fazla anlaşılmasa da ufak tefek değişiklere uğramış. Yayınlanan ekran görüntülerinde de görebileğiniz üzere Lara güzelliğinden pek birşey kaybetmemiş. Ne dersiniz, sizce de güzel olmamış mı?

Göğüslerin küçülmüş!

Tomb Raider oyunlarının oynanabilirliğini baltalayan en büyük etmen tahmin edebileğiniz üzere, kontrolleri ve kamera açılarıdır. Birçok oyuncu bu hatalardan dolayı saç baş yolup kel kaldı(!), hatta gerilen sinirleri yüzünden etrafa dehşet saçtı.(!!) Her yeni oyunda oynanabilirliğin üzerinde durulduğunu ve geliştirildiğini söyleyen yapımcılar artık bizleri daha çok kandıramayacağını anlayınca, bu sefer ciddi ciddi kontroller ve kameralar üzerinde durduklarını ve oyuncuların yorumlarını alarak, oyunu buna göre geliştirdiklerini söylüyorlar. Bu sefer inanalım mı bilmiyoruz ama, yapımcının bu sefer oldukça yetenekli ve tecrübeli kişiler olduklarını hesaba katarak, Lara’ya bir şans daha vermenin yanlış olmayacağını düşünüyorum.

Yeni nesil Lara, görsel yönden de geliştirilmiş bir şekilde karşımıza çıkacak. Yapımcıların bu vaadlerine, birde yayınlanan ekran görüntülerine baktığınızda, bu vaadler pek gerçekçi gelmese de, Angel of Darkness’a nazaran daha gelişmiş olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Zaten kimsenin görsel yönden bir Doom 3 beklediğini sanmıyorum. Elbette, yeni nesil konsollarla birlikte grafiksel standartlarının bir hayli yükselmesi, Tomb Raider: Legend’a pek yaramayacak, ama bir bakıma da eski sisteme sahip Lara Croft severlerin yüzünü güldürmüş olacak.

İyisin, güzelsinde...

Lara’nın olmazsa olmazlarından, fener ve dürbün bu kez de bize eşlik etmeye devam edecek. Ayrıca birde daha tam olarak açıklığa kavuşmamış yeni bir aletimiz kullanılmak için bizi bekliyor olacak. Oynanışı daha eğlenceli hale getirmesi beklenen bu yeni araç, bakalım nasıl olacak. Önceki oyunlarda Lara’nın elinden düşürmediği pistol’u ve diğer silahları Tr: Legend’da da birkaç yeni silahla beraber yerini alacak. Sadece silahlarla savaşmayacağız tabii, yeni dövüş stilleri ve tekniklerini öğrenerek karşımıza çıkmaya hazırlanıyor Lara.

Bu yıl sonuna doğru piyasalarda olması beklenen Tomb Raider: Legend, PC, X-Box ve PS2 dışında, X-Box 360 için de geliştirildiği yapımcılar tarafından bir süre önce duyuruldu. Her zamanki gibi gene büyük vaadlerle piyasaya sürülmeye hazırlanan Lara Croft, bu kez bizi şaşırtır mı bilmiyorum ama, yapımcıya bakılırsa bir şeylerin farklı olacağı belli.
Yorumlar 29
MK Okuru
MK Okuru 26.02.2021 07:34
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×