1/2

Tomb Raider: Level Editörü

Ali Hatay 3.06.2010 - 12:31
TombRaider Level Editorunu açıklamaya söz vermiştik. Şimdi sözümüzü tutmanın zamanı geldi.

Herkese merhaba. Bütün oyun sevenlere,bütün Lara sevenlere merhaba. Sizlere TombRaider Level Editorunu açıklamaya söz vermiştik. İşte şimdi sözümüzü tutmanın zamanı geldi. Oyun severlerin TombRaider Level Editoru açıklaması ile karşınızdayız.Peki bu kadar gecikmemizin sebebi nedir? TombRaider Level editorü ile yapılmış oyunları oynamaktan zamanımız kalmadı.Şimdiye kadar TombRaider Level Editoru ile yazılmış 25 e yakın TombRaider leveli oynadım.Zamanın nasıl akıp gittiğini anlamış değilim.

Evet yanlış okumadınız.Birbirinden güzel birbirinden ilginç yeni 25 bölüm."Artık TR bitti,yeni bir şey yok,oyun motoru demode oldu" diyenleri utandıracak 25 yeni bölüm.Halada hızla yenileri ekleniyor.Yeni mekanlar,yeni bulmacalar,yeni heyecan hepsi burada.Elinizin altında.Üstelik bedava. Şimdi sizi daha fazla meraklandırmadan mevzumuza girelim.Biliyorsunuz TR5 Chronicles 2 CD den meydana geliyordu.Birisi TR5 oyunu diğeri ise TombRaider Level Editoru CD si.

Fakat çok gariptir ki Türkiyede korsan CD yapanlar (getirenler) bu 2 ci CD yi piyasaya vermeyi lüzumlu görmemişler.Yeni çıkan TR CD lerinde 2 CD olduğunu görüyoruz.Ne yazık ki TR5 i baştan alan arkadaşların çoğu bu 2 ci Cd ye sahip olamadılar.2 CD alan arkadaşların bir çoğu da Level Editorunu kullanamadığı için bu 2 ci Cd tozlu raflarda yerini aldı.

Biz 2 ci CD yi temin ettiğinizi varsayarak anlatmaya devam edelim.Bu TombRaider Level Editoru CD si içeriğini belki internetten indirebilirsiniz.Boyutu 200 MB tı bulan bu dosyayı kablolu internet haricinde download etmek pek pratik değil.Genede internette ararsanız https://www.gamecopyworld.com/ , https://www.megagames.com/ gibi adreslerden arayabilirsiniz.

Gelelim TombRaider Level Editoru CD sinin teknik özelliklerine.CD yi hardDiskinize kuruyorsunuz. HardDiskte diğer TR serilerinin (TR1-5) aksine 252 MB yer kaplıyor. Yapacağınız ilk iş anaklasördeki Data,Grafik klasörlerini.Script.dat,String.dat,Engilish.dat isimli dosyaları emin bir yere kopyalamak.Bu çok önemli.Çünkü her zaman bu dosya ve klasörler bozuluyor.Her seferinde CD yi kurmaktansa bu dosyaları copy ederseniz zamandan tasarruf edersiniz. TombRaider Level Editoru CD sinde çalıştırabileceğiniz 4 dosya var.

  • Level yapmak için kullanabileceğiniz,bütün aksiyonları gerçekleştirebileceğiniz winroomedit.exe dosyası
  • Hazırlalan levelin oynayabilecek hale getiren yani programlama dilinde Compile haline getiren tom2pc.exe dosyası
  • Oyunun video görüntüsünü,ses ayarlamasını yapacağınız setup tomb4.exe dosyası.
  • Oyunu çalıştıran tomb4.exe dosyası

Doğrudan oyuna girmek isterseniz.tomb4.exe dosyasını çalıştırın.Size hazır yapılmış 7 tane level geliyor.Bu leveller TR4 te tanıdığımız Seth,Karnak,Ruins,Catacom,Cleopatra,City gibi bölümlerin Level editoru ile hazırlanmış versiyonlar.İlk bölümde Tutarial bölümü var ki şimdiye kadar oynamadığınız bir bölüm.Bir leveli bitirince diğer levele otomatik olarak geçiyorsunuz.Böylece TR4 ü daha değişik aynı mekanda hazırlanmış versiyonlarını oynayıp özlem gideriyorsunuz.

Peki bir level yapmak çok zor mu?Evet hem zor hem kolay.Kolaylığı şu şekilde;Her şey hazırlanmış önünüze konmuş vaziyette.Copy Paste tekniği ile alıp yerleştiriyorsunuz.Spraytları,eşyaları,dağları tepeleri havuzlar nerelere yerleştireceksiniz bunları kolayca yapabilirsiniz.Duvarın deseni nasıl olacak,nerede havuz nerede tepe olacak hepsine siz karar veriyorsunuz.İzometrik bir alanda karelere bölünmüş bir mekana istediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz. Koyabileceğiniz resimler silahlar hepsi hazır.Bu genellikle TR4 resimleri ve eşyaları olsada TR1 den TR5 e kadarki malzemeleride kullanabilirsiniz.Mesela bir kaplan.mesela bir köpek,vazo,masa sandalye hepsi mümkün.Sesler de hazır. Fakat bunları yerleştirmek,düzenlemek,kamera açılarını ayarlamak gerçekten zor.Üstelik bu ayarlamaları her map için yani her oda,mekan için ayrı ayrı yapıyorsunuz.Ayrıca sıkı bir seneryoda yazmanız lazım. Bu iş için günlerinizi harcamalısınız.

Değer mi? Lara severler için değer.Nasıl ki oyunda Larayı yönetmek çok zevkliyse Lara'yı yeniden tasarlamak ona yeni şekil ve mekan vermek çok güzel bir şey. Ben bunlarla uzun uzun uğraşamam diyorsanız.Hazır projeler var.Bunlar üzerinde çalışabilirsiniz.Tabii ki bu projelerde tam değil bazı ve çok yerini sizin ayarlamanız lazım.Sonuçta isim.TOM isimli bir dosya elde ediyorsunuz ve bu dosyayı compile ederek oynayabilir haline getiriyorsunuz. Bu kısımdan sonra sonu "isim.TOM" ile biten ve compile edilmiş veya sonu "isim.tr4" ile biten dosyaları elde ettikten sonra yapacaklarınızı anlatayım. Bu dosyaları ben yapamam zamanım yok fakat oyunamayıda çok istiyorum diyorsanız internetten vereceğim adreslerden boyutları 1-4 MB arasında değişen dosyaları indirin.Sonra size ne yapacağınızı anlatayım.