1/4

Tomb Raider: Reboot

Tomb Raider: Reboot

Murat Halilbeyoğlu
Murat Halilbeyoğlu 16.12.2010 - 14:43
Lara yeniden yaratılıyor
Küçüklüğümde birçok meslek hayali kurduğum olmuştu. İlk başta ülkemizdeki her erkek çocuğu gibi futbolcu olma hayali vardı, sonra orta okuldan liseye kadar uzanan bir dönemde tiyatro oyuncusu olma hayaline kapıldım, ancak o zaman aralığında bir noktada aklıma arkeoloji de gelmişti. Bunda büyük olasılıkla fantastik mumya filmlerinin, başta Mumya I olmak üzere, etkisi çok büyük olsa da sanırım tohumları, Agatha Cristie romanlarına sardığım zaman ekilmişti. Ne alaka diye soracak olursanız o yıllarda İngilizlerin özellikle Mısır ve çevresinde kültür ve tarih aşkı ile yanıp tutuşan azimleri ve bir kazı alanının içinde bulunma heyecanı gerçekten şahit olmaya değerdi.

Arkeoloji benim için gerçekleşmedi. Şu anda ülkemizde bu mesleğin bulunduğu yer tam olarak nerede bilmiyorum ancak çok da ileri bir düzeyde olmadığı belli. Fakat bu onu bir şekilde yaşayamayacağım anlamına da gelmiyor.

Lara Croft

İşte Lara Croft da beni bu şekilde kendisine çekmeyi başardı (fiziksel görünüşü benim için ikinci plandaydı gerçekten). Bizimle ilk buluştuğu 1996 yılında PlayStation'larımızda oynarken estetiğini, saldırganlığını, cesaretini ve evet fiziğini çok beğenmiştik. Normalden büyük malum fiziksel özellikleri ile hipnotize ediyordu sürekli kendisine ve herkesin aklında giriştiği maceralardan çok bikinili halleri geliyordu.

Tomb Raider: Reboot
Ancak beş sene ve dört oyundan sonra Simon West bu oyunun filmini yapmak istediğinde aslında Lara'nın sadece fizikten oluşmadığını ve arkasında gayet dramatik, ilginç ve ilham verici bir hikaye olduğunu fark etmiştik. Annesi ve babasının yıllar boyunca kendi alanlarında elde ettikleri başarılardan dolayı bu genç kız daha dünyayı tanımadan tüm dünya onu tanımaya başlamıştı. Sürekli anne ve babasının yarattığı gölgenin altında yaşamak zorunda kalmıştı. O bilindik şımarık zengin kızları gibi de değildi. Para içinde yüzüyor ancak ondan en az miktarda faydalanıyordu. Croft isminin büyük nüfuzunu bir kenara atıp Lara Croft'u yaratmaya çalışıyordu. O kadar ki, Cambridge gibi bir üniversiteden gelen açık davetiyeye bile yüz çevirerek daha düşük seviyede bir okulda eğitim görmeyi tercih etti ve gerçek dünyayı tecrübe etmeye başladı.

İlk çıktığı 1996 yılından 2001 yılına kadar geçen süreçte herkes çok sevdi ve ilgi duydu Lara'ya. Ama bütün sayısal şeylerin sonu olduğu gibi onun da sonu yavaş yavaş geldi. Bir zaman sonra o büyük ilgi artık eskisi kadar coşkulu olmamaya başladı, oyunlar ilgi görmüyordu, öyle ki Lara'nın bikinili fotoğrafları bile fazla aranmıyordu. Marka değeri gittikçe düşen Lara'nın hükmü sona ermişti. Çırpınma adına yapılan bir iki yeni oyun da maalesef hiç fayda etmedi.
youtube
bing video

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×