1/12

Tomb Raider: The Last Revolution

Ali Hatay
Ali Hatay 3.06.2010 - 12:31
Tomb Raider'ın Güzin Ablası Ali Hatay'dan yine bir tam çözüm...
Merhabalar oyuna başlamadan önce hepinizi sevgilerle selamlarım.Böyle güzel bir oyunu seçtiğiniz için sizi kutlarım.Oyunumuz gerçekten çok güzel.Bitireli 2 ay oldu fakat hergün 10-15 kişi bu oyun da takılanların mailleri ile muhatap oluyorum.Hepsine ayrı ayrı cevap yazmaktan yoruldum.Madem böyle bende şu oyunun tam açıklamasını yapayımda kurtulayım dedim.Siz sevgili okuycularıma bir nebze yardımım olursa bahtiyar olacağım. Oyun açıklamam bir inceleme yazısı değil.Bu tip inceleme yazılarını bir çok dergide veya Web sayfasında bulabilirsiniz.Benim burada yaptığım oyunda takıldığınız geçemediğiniz yerleri izah etmek.
2 Aydan beri sorularınıza cevap veriyorum bende oluşan intibaya göre hemen hemen herkes aynı yerde takılıyor.Bu genellikle aynalı oda veya kütüphaneli bölüm.Çünkü bu bölünmlerde hileler işe yaramıyor :) oyuncu biraz uğraştıktan sonra geçemeyince bıkkınlık geliyor ve oyunu terk ediyor.İşte bunu önlemek için Ali abiniz sizler için GÜZİN ABLA oluyor. Açıklamamda şunu şuradan alın şunu buradan alın değilde yol ve rota çizeceğim.Siz malzemeleri gene alırsınız.Etrafı dolaşırsınız.Sonra tekrar beraber oluruz.Mesela sandıkları kırın içerisinden madipack v.s. çıkabilir.
Size tavsiyem secret bularak oynamanız. Secret olayına gelelim.Secret gizli şey demek.Oyunda böyle gizli yerler var.Hemde tamı tamamına 70 tane bu yerleri veya bölgeleri bulursanız özel müzik eşliğinde size bazı malzemeler (Silah,cephaneler,madipacklar) veriyor.Bunlar sayesinde oyun daha cazip hale geliyor.Vede malzeme sıkıntısı çekmiyorsunuz. Ayrıca Tr4 ü secretli bitirme karizmasına kavuşuyorsunuz.Hemde zevkli bir oyun bitiriyorsunuz. Herkes TR4 ü bitirebilir fakat secretli bitirebilen çok azdır.Peki 70 secret tapladım sonunda ne var derseniz oyuyacak ve göreceksiniz. Bundan önceki Laranın macerası olan TombRaider3 te 59 Secreti toplayınca size çok güzel bir bonus leveli veriyordu. Secret bulmak zor bir şey değil bazen secret ben buradayım beni bul diye bağırabilir.Bazende ona ulaşmak zor olabilir.Bu zor durumlarda Laranın en iyi yeteneklerini kullanmanız lazım.Mesela Laraya hiç splint hareketi yaptırdınız mı?İşte böyle hareketlere ihtiyacınız olabilir. İlk bölümde secretler kurukafa şeklinde.daha sonraki bölümlerde ise oda veya bölge şeklinde karşınıza gelecek.Bu kurukafalar TR2 den kalan nostalji.
Evet bu kadar açıklamadan sonra gelelim oyunun bölümlerine:

1-ANGKOR WAT (8 Secret)
İlk iki bölüm daha önce TR oynamamış kimselere yönelik.Atlama zıplama koşma hareketlerini ustamız Von Croy tarafından ögretiliyor.(Amcamız).Zaten Lara'cık şu hali ile 16 yaşında bir delikız.Usta TR cüler ise maalesef buraya bir 10 dakika sabretmek zorundalar.Von Croy tuzakları nasıl aşacağımızı gösteriyor.Bu bölümde bulunan kurukafaları arkadaşlar çok soruyorlar.Bunlar Secret.TR1 ve TR2 de secretler bu şekildeydi.TR3 te odalar veya gizli yerle halinde karşımıza geldi.Şimdide bu oyunda önce kuru kafa olarak çıkıyor fakat ileride gizli bölge olarak çıkıyor.İlk secret hemen başlar başlamaz mağaranın içinde kayaların arasında (Secret 1)
Ayrıca kaç secret bulduğunuzu anlamak içinse P tuşuna basın orada secretleri görebildiğiniz gibi başkada size yararlı şeyler olabilir. Ayrıca bu bölümde sırt çantanızı bulacaksınız.8 tane kurukafa bulursanız yolunuz değişiyor.Fakat sonuçta aynı yere geleceksiniz.İkinci secret ilk atlayış yaptığınız yerde havuzun içerisinde.(Secret 2).üçüncü secret ilk uzun atlayış yaptığınız yerdeki havuzun içerisinde su altı kanalının sonunda (Secret 3).Şelaleli odadaki havuzun içerisinde Secret 4 var.
Domuzların olduğu avluda köşede Secret 5.Bu avluda eğilerek girebileceğiniz bir açıklık var burada sırt çantanızı bulacaksınız.Bu sırt çantasının olduğu odaya gelmeden önceki odada Secret 6 sizi bekliyor.Sürünerek giderken soldaki geçitte sol yan bölmesinde delik içerisinde Secret 7 var.
Sırt çantasını alıp çıktıktan sonra sol yan odada Secret 8 i bulabiliesiniz.Bu secretler hepsi biririne yakın.Bulunmaları kolay biraz gayret ederseniz bulabilirsiniz.Zaten bu bölümde bu kadar çok secret olmasının nedeni bizi secrete ısındırıyor olmalı.
Burada arkadaşların takılıldığı bir yerde, ipten atlama.Küçük havuzlu odaya geldiğinizde sağ tarftaki duvar üzerindeki tünele çıkın (Asılın ve Ç tuşu ile kendinizi yukarı çekin) Üst katta ipi görüyorsunuz.3 adım yapıp ipe zıplayın ALTgr+yukarı ok tuşuna aynı anda basın (Bunu daima uzun atlamalarda yapacağız) Bir parmağınızlada CTRL tuşuna basıp parmagınızı sabit tutarsanız Lara ipi yakalayacaktır.Yakalayamazsa suya düşer.Tekrar deneyin.İp üzerinde iken atlayacağınız yöne dönün nokta tuşu ile sallanın en yukarıda iken ALTgrt+Yukarı Ok tuşuna aynı zamanda basın.Şayet karşıda tutunacak bir kenar veya ip olsaydı aynı zamanda CTRL ye basmak lazımdı. Evet karşıya geçin Kolu itin.Croy Amcanız beklemektan usanmış olabilir.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×