1/4

Tomb Raider: Underworld

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Lara'nın yeni macerası PC'de devam ediyor
"Yazı için Ayhan Yenigün'e teşekkür ederiz."

Tomb Raider 1996 yılından bu yana 3D oyunların öncülüğünü yapmış, aradan geçen 12 yıl boyunca büyük başarılar elde etmiştir. Tomb Raider’ın bugünlere gelmesini sağlayan ve ilk 6 oyunun yaratıcısı olan Core Design’ın, oyunun pazarlayıcısı konumundaki Eidos Interactive ile yaşadığı bazı sorunlar yüzünden, Tomb Raider’ın isim haklarını bir başka yapımcı şirket Crystal Dynamics’e kaptırması sonucunda artık seri için yeni bir sayfa açılmış oldu. Bu değişim, oyunun son zamanlarında düşmeye başlayan başarı grafiğini ya daha da dibe çekecek ya da tekrar yükselişe geçirecekti.

Bu olayın üzerinden pek fazla zaman geçmemişti ki, Crystal Dynamics, Lara’yı yeni macerası olan "Tomb Raider Legend" ile hayata döndürdü. Oyun, motoru ve Lara Croft modellemesine kadar tamamen değiştirildi. Bu şekliyle karşımıza çıkarıldığı sıralar gerginlik had safhadaydı. Yapımcılar, bu işin çok riskli olduğunun bilincindeydi ve beklemedeydi. Oyun aslında beklenildiği üzere fanatiklerinin yanı sıra yeni hayranlar da kazanarak büyük bir başarı elde etmişti. Fakat bu duruma hiç mi tepki gelmedi? Tabii ki bazı fanatikler bu durumu kabullenememiş, eski oynanışı ve maceraları savunmuştu; ama bir gerçek vardı ki artık Tomb Raider serisi, yeni yüzü ve maceraları ile başarılı bir şekilde aramızdaydı. Ekip, bu başarısının ardından bir jest yapıp serinin sahneye çıkış oyununu yeniden düzenleyerek sevenlerinin karşısına Tomb Raider Anniversary adı altında bir "Remake" yapım ile çıktı. Bu yapımda, eski hikayeyi biraz modifiye edip aynı zamanda Legend’daki menü sistemine tepki gösterenleri de düşünerek klasik menü tarzını oyuna uyarladılar.

Başarının sırrı

Crystal Dynamics’in izlediği bu stratejinin neticesinde gelen başarı ile artık seri için devam oyunlarının gelmesi kaçınılmazdı. Nitekim bir süre sonra "Tomb Raider Underworld" ismi duyuruldu. Bu oyun, yeni ekibin ilk oyunu olan Legend’ın konu yönünden devamı niteliğinde olacaktı. Oyun için büyük bir bütçe ayrıldı ve çok sağlam bir hikaye oluşturuldu. Oyun yapımcıları Tomb Raider Underworld'un, gerek grafiksel açıdan gerekse oynanabilirlik açısından ve tabii ki çeşitlilik adına pek çok şey vaat edeceğini iddia ediyorlardı. Bir süre sonra başta ekran görüntüleri, sonrasında videolar yayımlanmaya başlandı; artık ben dahil pek çok fanatik oyunun çıkması için geri sayıma başlamıştı ve nihayetinde bir fikir oluşturması için oyunun oynanabilir demosu yayımlandı.

Demoya gelince; indirip kurduktan sonra yayımcı ve yapımcı reklamının hemen ardından bizi ana menü karşılıyor. Menü, dizayn olarak Tomb Raider Angel of Darkness oyununun menüsünü andırıyor. Gayet sade ve kullanışlı olan menüden gerekli ayarları yapıp oyuna giriyoruz. Tayland’ın o görkemli manzarası eşliğinde kimimizin hayallerini süsleyen lüks bir yatın güvertesinde başlıyoruz. Demo, genel olarak vaat ettiği tüm yenilikleri bize sunuyor. Oyunda; gerek grafik, gerek ses, gerekse de oynanabilirlik adına muazzam gelişmeler var.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×