1/3

Tony Hawk's Pro Skater

Umut Ersaraç
Umut Ersaraç 3.06.2010 - 12:31
Cep telefonunda kaymak...
Platformlar n-Gage
Tony Hawk's Pro Skater
Merlin Puanı 87
Artılar Telefonunuzda şu anda bulunduracağınız en eğlenceli, en sürükleyici, en zevkli oyun. Müzikler etkileyici. Bölümler ve görevler çok güzel tasarlanmış. Grafiklerde bulunan ufak ayrıntılar. Elinizdekinin bir telefon olduğunu unutturması.
Eksiler Telefonun desteğinden kaynaklanan zayıf grafikler. Bazı kamera hataları. Bazen çıldırtan zorluktaki hareket kombinasyonları. Otobüs durağını unutmanızı veya yakınınızdaki biriyle kavga etmenizi sağlıyor.

Günümüzde cep telefonları son derece ciddi bir konumda. Öyle ki bu mucize aletler PC, PlayStation veya Xbox gibi büyük platformların yanında yerini almaya başladı. 7 Ekim 2003 tarihinde Nokia firmasının dünyanın her yerinde aynı anda satışa sunduğu Nokia N-Gage bu akımın öncüsü konumunda. N-Gage’in bir anda bu kadar popüler olmasını sağlayan şeyler bu konsola ait çıkmış, çıkmakta olan veya çıkacak oyunlardan da kaynaklanmakta. Bunlardan en gözde olanı bize PS, PS2 ve PC başında da sinir krizleri geçirten, yapamadığımız hareketler sonucunda klavyemizi kırdığımız veya ekrana yumruk attığımız anları ortaya çıkartan Tony Hawk Pro Skater’dır (THPS).

Cep telefonunda bulunan bir oyunun grafikleri nasıl olabilir ki?

“Küçücük bir ekranda 4 tane tuşla THPS nasıl zevkli olabilir ki?”. Activision firması oyunun PlayStation için hazırladığı versiyonunu aynen N-Gage’in içine sokmuş desem, acaba yeterli olur mu sizin için? THPS genel olarak kendi platformu düzeyinde son derece kaliteli olmuş. 

Öncelikle oyunun grafiklerinden bahsedelim; çok küçük bir ekranda PS oynarmış hissini verdiren grafik kalitesi var ortada. Kaykaycınız yere düştüğünde, kafasını yere vurma animasyonu ya da kırılan cam parçalarının dağılma animasyonunu grafiksel olarak son derece güzel yansıtmışlar. Bu tür şeyler yeni bir platformda hata yapılabilecek en önemli ayrıntılardır. Activision bu hataları yapmayarak artı puan kazanmış. Telefonun desteklediği 4096 rengin yetersizliği ve de kameraların arada sırada karışması ya da görüntü dışı kalması eksi olarak yazılabilir. Yine de bu eksiler oyuna başladığınızda sizi asla rahatsız etmiyor hatta eğlendiriyor. Etrafınızdakilerin de “Vay grafiklere bak PlayStation’daki gibi” demesini sağlıyor. Bunun yanında oyunun garip bir sürükleyiciliği var. Aynı PC’de olduğu gibi yapamadığınız hareketlerden sonra hırs yapıp tekrar tekrar deneme yaptırıyor size. Tabi o sırada bir otobüsteyseniz durağı kaçırabiliyor veya yemek masasında yemeğinizi buz gibi yapabiliyorsunuz. 

THPS menülerinde ufak bir gezinti

Oyunu açtığımızda karşımıza ilgili firmaların logoları daha sonra da ana menü geliyor. Menüde dikkat çeken başlıklardan ilki N-Gage Arena. Bu seçenek aracılığıyla diğer insanların GPRS veya WAP yoluyla bağlanıp, yaptığı skorlarını, Ghost’larını yollayıp - aldığı veya bazı oyunlarda karşılıklı kapıştıkları çoklu oyuncu ortamına erişebiliyorsunuz.

Start Game seçeneğine bastığınızda ise karşınıza yeni 5 adet seçenek geliyor. Size tavsiyem herhangi bir yere başlamadan önce mutlaka ve mutlaka en altta bulunan Instructions seçeneğine basmanızdır. Bu, sizin oyunu öğrenmeniz için, görsel bir öğretmen olarak tasarlanmış. Hangi hareketlerin hangi tuşlarla yapıldığı ekranda yazıyor. Tony Hawk’da ekranda tarif edilen hareketleri yapıyor. Bölüm atlayarak yeni kaykaylar ve yeni kaykaycılar açmak isterseniz Career Mode‘u seçmelisiniz. Eğer etrafınızda başka bir THPS yüklü olan N-Gage varsa, onunla oynamak için 2 Player’a basın. 2 Player seçeneğine bastığınızda karşınıza Bluetooth ve Horse Play geliyor. 

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×