Top Spin 2

Serkan Selim YILDIZ
Serkan Selim YILDIZ 3.06.2010 - 12:31
Sevmiyoruz tenisi, belki Top Spin 2 bize sevdirir!!
Platformlar PC
Top Spin 2
Merlin Puanı 88
Artılar Çok zevkli oyun yapısı, simülasyon havası hakim, grafikler çok iyi
Eksiler Birkaç ufak fizik hatası, kendini tekrar eden menü müzikleri, birkaç kendini tekrar eden vücut hareketi
Türkiye’de tenis

Ülkemizde tenis sporu pek tercih edilmiyor. Bunun en büyük sebebi yeterince tenis oynama alanı olmaması, çocukların küçük yaşta direk futbola yönlendirilmesi ve pahalı bir spor olmasından dolayı olarak açıklanabilir. Benimde çok fazla ilgim yoktur tenis sporuna. Nedense kanımızda yok tenis sporu; sevmiyoruz ve sokak kültürümüzde de birçok kahraman vatandaşımız bu sporu kız sporu olarak lanse etmekte. Hâlbuki tenis sporu çok faydalı: vücudumuzun tüm kaslarını güçlendirmekte ve çalıştırmakta. Ayrıca en yorucu sporlardan biri bu spor. Evet, çeşitli teorik ve biyolojik tanımlardan sonra biraz da bilgisayar oyunculuğu yönünden bakalım olaya…

PC’de tenis

Daha önce PC’de beni pek başında tutan bir tenis yapımı oynadığımı hatırlamıyorum. Genelde güçsüz firmalar tenis oyunu yapmaya çalışır ya da güçlü olanlar düşük bütçelerle, yatırımlarla yaparlar tenis oyunlarını. Bu nedenle ortaya pek sağlam yapımlar çıkmaz. Top Spin’in ilk serisini deneyemedim. 2004’ün Kasım’da çıkmıştı ilki. Fakat yapımcı 2K Games’in spor oyunlarında çok başarılı olduğunu hepimiz biliyoruz. Yapımı almadan önce çok sağlam bir oynanabilirlik olduğuna aşikârdım.

Oyun başladı

Oyunu başlattığımda biraz konsol havası hâkimdi. Menüde fare yok ve tuş kombinasyonları “Button” tarzında yani; B1, B2 şeklinde ayarlı. Bunu niye söyledim rahatsız edici yanı kontrollere alışmamızda zamanın uzamasına neden oluyor. Hatta baya bir zaman uzuyor. Yani ben kendi açımdan söylersem uzun süre şu tuş ne bu tuş ne diye menüde kaybolup gittim. Ama alıştıktan sonra gayet iyi oluyor hiç rahatsızlık çekmiyorsunuz. Menüye göz attığımızda Single Play olarak Exhibition, Tournament ve Career Mod’ları dikkat çekiyor ve bir tenis oyunu için yapım, yeteri kadar çeşitliliğe sahip. Career Mod’un da müthiş derecede sürükleyici olması cabası. Exhibition Mod’da ister tek kişili, ister çift kişili tenis maçı yapmak da mümkün, söylemeden geçmeyeyim. Tournament Mod’da ise birçok oyundan bildiğimiz kendimiz yapacağımız çeşitli ayarlarla istediğimiz şekilde turnuva ayarlıyoruz. Career Mod’da ise uzun soluklu bir oynanabilirlik mevcut. Karakterimizi kendimiz oluşturuyoruz. Her türlü ayarını yapıyoruz. (Bağırma sesinden tutun, servis kullanma tarzına kadar) Daha sonra dünya sıralamasında 200. sıradan şampiyonluğa doğru hareket ediyoruz. Antrenörümüzü seçiyoruz, çalışıp kendimizi geliştiriyoruz ve maç kazandıkça güçleniyoruz. Antrenmandan kazandığımız sarı yıldızlarımızı maçlarda deneyimlerle gümüş yıldıza dönüştürüyoruz. Çok sürükleyici bir Mod yapmış 2K Games yapımcıları.

Oynanabilirlik

2K Games yapımcıları spor oyunlarında girdikleri her alanda çok iyi iş çıkartıyorlar. Beklediğimden çok daha simülasyon havası hâkim bir yapımla karşılaştım. Her şey çok detaylı. Bir tenis maçında yapabileceğiniz tüm demiyim de, çoğunu yapabilirsiniz diyebilirim. Garanti atışların dışında riskli atışlar yapabiliyoruz. Analog bir barın dolmasıyla riski ne kadar artırırsak o kadar zor çıkartılabilecek atışlar yapabiliyoruz. Tabi bu olaylar oyuncumuzun yeteneklerine de had safhada bağlı.

Grafik, fizik ve ses

Grafikler şu ana kadar oynadığım en iyi spor oyunu grafikleri diyebileceğim düzeyde. Fazla bir alanımız olmadığı için detaylı çizimlere müsait bir yapım. Bu nedenle sporcularımız ve çevre gerçekten çok detaylı çizilmiş. Grafik adına her şey çok iyi. Fiziğin değerlendirmesini yaparsak Top Spin 2 bu konuda tam puan alamadı benden. Tek nedeni de bombeli (Yüksekten) atışlarda sanki topun yer tarafından fazla çekildiği hissi var. Yani ben böyle hissettim. Ayrıca belirtmeden geçemeyeceğim oyuncuların gerçek hayatta pek isabetli yapamadığı bu şutlar yapımda biraz abartılmış, kusursuz atışlar mevcut. Ama genel anlamda baktığımızda tam bir simülasyon havası hakim. Arada sırada abartılı dakikalar yaşanıyor yapımda, ama olabildiğine gerçekçi bir oyun olmuş. Ses konusunda da çok başarılı 2K Games. Top sesinden tutun çığlıklara, anonslardan tutun, seyirci seslerine, topun sürtünme sesi bile çok kaliteli. Menü müziklerini biraz kalitesiz gördüm onu belirteyim.

Son(uç)

Ben bu yapımdan çok zevk aldım ve PC’den hiç silesim gelmiyor. Bu tür oyunlar genelde belli bir süre sonra sıkar çünkü devamlılığı olmaz. Fakat Top Spin 2’nin çok iyi bir Career Mod’u var. Bence çok sürükleyici bir yapım. Az da olsa tenise yakınlığınız varsa kesinlikle deneyebilirsiniz.
Yorumlar 9
MK Okuru
MK Okuru 4.06.2023 13:32
Kalan Karakter : 300 Gönder
Top Spin 2

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×