1/2

Top Spin 3

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Maria Sharapova ile kortta randevunuz var
Platformlar XBox 360
Top Spin 3
  • Yapımcı - Yayıncı Pam Development - 2K Sports
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
Merlin Puanı 80
Artılar Geliştirilmiş görsellikler, animasyonlar, gerçekçilik, kariyer modu, Multiplayer seçenekleri
Eksiler Alışması zor kontrolleri
Konsollarda spor oyunları oynamanın tadı bir başkadır. Yıllarca bilgisayarlarımızda bu keyiften maalesef tam olarak nasibimizi alamamıştık. Konsolların oyun dünyasındaki hızlı ilerleyişi kısa zamanda spor içerikli yapımların neredeyse tamamen PC ile yollarını ayırmasını sağladı. Serinin ilk iki oyunu ile kendinden söz ettirmeyi başaran Top Spin de üçüncüsü ile PC’lere veda etmiş oldu.

Kortların aranılan tenisçisi

İlk ikisinde olduğu gibi Top Spin 3’de de istersek dünyaca ünlü tenisçilerle ya da kendi yaratacağımız karakterle oynayabiliyoruz. Bu sefer karakter yaratma ekranı iyice ayrıntılı hazırlanmış. O kadar çok seçenek eklenmiş ki, insan bazı ayrıntıları sıkılıp atlıyor. Pek kullanıcı dostu ara yüzler yapıldığını da söylemek zor. Tenisçinizi yarattıktan sonra bir süre okula gidip oynanış mantığını anlamakta yarar var. Kariyer modunda başarılı olduğunuz her maçtan puan kazanıyorsunuz. Bu puanları karakterinizi geliştirmek için dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Servis, karşılama, hız, güç vb… özellikleri dilediğiniz gibi geliştirebilirsiniz. Yükselttiğini bu kriterler oynayışınıza direk yansıyor. Aralarında Roger Federer, Maria Sharapova, Justine Henin, Andy Roddick, James Blake ve Gael Monfils gibi dünyaca ünlü tenisçilerin bulunduğu tam 40 adet oyuncu var. Bunların dışında Boris Becker, Bjorn Borg ve Monica Seles gibi eski klasik tenisçilere de yer verilmiş. Nedense oyunda Rafael Nadal yok.

Tenis deyince akla ilk gelenler arasında tabiî ki kortlar yer alıyor. Adlarını duyduğumuz meşhur yerlerin dışında yapımcılar özellikle tropik bölgelerde kendi sahalarını yaratmışlar. Tam 40 adet değişik kort bulunmakta ki, bence oldukça yüksek bir rakam. Kariyeriniz devamlı turnuvalarda geçiyor. Her ay sizin seçiminize göre kolay ya da zor turnuvalardan birine katılıyorsunuz. Yaptığınız maçlardan yetenek puanları, kupayı kazandığınızda ise para ödülü kazanıyorsunuz. Kolay turnuvalardan daha düşük gelir elde ederken, zoru seçtiğinizde rakamlar katlanıyor. Tahmin edeceğiniz gibi parayı tişört, ayakkabı, raket gibi eşyaları almak için kullanıyorsunuz. Top Spin daha çok gerçekçiliğe dayalı olduğundan maçlar uzun sürüyor. Dolayısıyla katıldığınız turnuvalarda öyle. Bu da direk oyun sürenizi uzatan bir etmen oluyor.

Federer’den daha iyi servis atarım!

Kontrollere ve oynanışa alışmak ciddi zaman alıyor. Serinin diğer oyunlarına nazaran oynanış bu sefer iyice gerçekçiliğe kaymış. Vuracağınız stili, topun hızını önceden düşünüp ayarlayıp pozisyon almak gerekiyor. Hal böyle olunca bir hevesle oynamaya başladıktan kısa süre sonra istediklerinizi rahat yapamadığınız için soğuyorsunuz. Oynanışa alışmak gerçekten zaman istiyor. İnat edip mantığı çözdüğünüzde ise oyunlar normalden daha fazla uzamaya başlıyor. Yapay zeka özellikle zor turnuvalara girdiğinizde göz açtırtmıyor. Zaten kontrollere alışıp istediklerinizi yapmaya başladıktan sonra tam denginizi bulmaya başlıyorsunuz. Fakat rakibiniz her hareketinizi, her hamlenizi karşıladığı için yorulana kadar ya da hata yapana kadar setler devam ediyor. Bu durumda gerçekçilik biraz aşılmış oluyor. Bazen setler o kadar uzuyor ki insan tuşlara basmaktan bıkıyor.

Nefes nefese kalmak

Gelelim görselliğe. Geçmiş oyunlarda olduğu gibi Top Spin 3 biraz daha rötuşlanmış aynı grafik motorunu kullanıyor. Fakat yeni eklenen karakter animasyonları şahane olmuş. O anki duruşunuza, vuruşunuzun doğruluğuna göre her hareketiniz farklı animasyonlarla bezenmiş. Kortlar genel görünüm olarak göze hoş görünüyor. Fakat etraf pek detaylı olmamış. Özellikle seyirciler çok yavan kalmış.