1/3

Top Spin

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
XBox'un Top Spin'i bakalım PC'de nasıl?
Platformlar PC
Top Spin
  • Yapımcı - Yayıncı Atari Interactive - Microsoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 80
Artılar Lisanslı markalar, gerçek oyuncular, detaylı ve başarılı kariyer modu, güzel grafikler. Bulabileceğiniz en sağlam tenis oyunu.
Eksiler Sesler daha iyi olabilirdi, oyuncular normalden biraz fazla süratli gibi.
Bilgisayar oyunlarının ve genel manada oyunların çok uzun bir geçmişe sahip olmadığını biliyoruz. Yanlış hatırlamıyorsam 50’li yıllarda ilk bilgisayar oyunu ortaya çıkmıştı ve o oyun, çok basit bir tenis simülasyonuydu. Nasıl bir şey olduğunu tahmin edebilirsiniz sanırım; karşılıklı iki blok ve bu iki blok arasında sekip duran küçük bir yuvarlak. Piyasanın günümüzde bulunduğu konuma gelmesi işte bu kadar uzun bir zaman aldı ve başlangıçta yer alan oyunun böylesi bir tenis oyunu olması açıkçası hiç de şaşırtıcı değil. Oyunculuğun bir gaz bulutu olarak başladığını kabul edersek eğer, şimdiki haline prehistorik çağ bile diyebileceğimizi sanmıyorum; bundan bir 50 sene sonraki de halini görme imkanımız olsaydı. Bu bilinmez; ama, şaşırtıcı olması gereken bir şey varsa, o da, profesyonel sporlar arasında gerçekten de üst düzeyde bir konum sahibi olan tenisin oyun dünyasında fazla rağbet almayışından başka bir şey değildir.

286 işlemcili bilgisayarım varken daha yeni yeni spora ve tenise merak sarmaya başlamıştım ve o zamanlar bayanlarda Steffi Graf vardı. Daha sonraların Martina Hingis’i veya şimdilerin Williams kardeşleri, Henin’i neyse, o zamanların en iyisi Graf’tı; zaten Tenis ile azıcık ilgili iseniz kendisini bilmemenize imkan yok. Her neyse, sırf ona duyduğum hayranlığın hatırına ilk tenis oyununu tek diskette alıp oynamış, hiç de sıkılmamıştım. Daha sonraları Virtua Tennis 1 ve 2 hayatıma girdi, ve ömrümün inanılmaz bir parçasını beraberinde aldı götürdü, ve götürmeye de devam ediyor. Tam 6 (yazıyla “altı”) senedir arcade salonlarından çıkmayışımın nedenidir bu iki oyun. Virtua Tennis’in yanı sıra yaklaşık 2 sene önce de PC’ye Master Series Tennis diye bir oyun çıkmış; ama fazla başarılı olamamıştı. Şimdi ise Top Spin var; ama, bu saydıklarımdan çok daha fazlası ve bütün bunlardan çok daha iyileri gelmeliydi bence yapımcılardan. Bakalım XBox’un en iyi tenis oyunu olma başarısını elde eden Top Spin'in PC versiyonu nasıl olmuş.

Başlar sağa sola, sağa sola, sağa sola...

Oyunumuzla daha Windows’tayken küçük bir arabirim penceresi ile tanışıyoruz. Çözünürlük ve detay seviyesini yalnızca buradan ayarlayabiliyoruz; oyun içersindeyken bunlarla oynamamız mümkün değil. Bu kısımda değiştirebileceğimiz çok fazla bir şey olmamakla beraber insanların gölgelerini ve antialiasing olayını açıp kapatma imkanımız var. Kontrolleri de aynı pencere içerisinde ayarlayabiliyoruz. Altı farklı vuruş seçeneğimiz var ve bunların hepsini oyun boyunca kullanmanız gerekebiliyor. Onun için iyi biçimde ulaşabileceğiniz şekilde ayarlamanız yararınıza olacaktır. Default olarak ayarlı olan tuşlar ise gayet kullanışlı, bunu da belirteyim.

Play dedikten sonra sade bir ana mönü karşılıyor bizi. Sol tarafta seçenekler varken, sağ tarafta da oyun içi görüntülerle hazırlanmış bir video dönüp duruyor. Mönüdeki beş seçenekten üçü oyundaki modlarla alakalı. İsterseniz exhibition ile gösteri maçı yapabiliyorsunuz, isterseniz de custom tournament seçeneğini seçerek kendi ayarlayacağınız bir turnuva başlatabiliyorsunuz. Üçüncü seçenekte ise kariyer yapma imkanınız var ve oyunun kariyer modu o kadar ayrıntılı ki, oyuncunuzun korta atacağı ilk adımdan yükselişine kadar her şey sizin kontrolünüz altına. Açıkçası şunu söylemem lazım ki, hiçbir spor oyununda bu kadar ayrıntılı, güzel ve kendini maksimum oynatmayı başarabilen bir kariyer modu görmedim.

İlk iki oyun modunda fazla bir alternatifiniz yok. İlk önce maçın yada turnuvanın kaç sette biteceğini, kaç maç yapılacağını ve genel manada bu tür şartlarını ayarladıktan sonra oyuncu seçim ekranı ile karşılaşıyorsunuz. Oyuncu seçimleri de oyunun büyük artılarından. Çünkü seçebileceğimiz oyuncular gerçekte de var olan sporcular. Erkeklerde Sampras, Grosjean, Robredo, Blake, Chang, Gambill, Kuerten ve Hewitt ile oynama imkanımız varken; bayanlarda ise Kournikova, Hingis, Schett, Hantuchova, Dementieva ve Coetzer bizleri bekliyor. Gerçekten de saydığım bu sporcuların tamamı çok iyi modellenmişler. Yüzleri, mimikleri ve vücut yapıları çok uygun ve başarılı. Bunun yanı sıra her bir tenisçinin raket tutuş ve toplara vuruş tarzları da oyuna çok iyi yansıtılmış. Hangi oyuncunun hangi vuruş tipinde usta olduğunu bu ekranda görme şansınız da var. Karakter seçim ekranında oyuncuların resimlerinin alt kısmında o oyuncuya ait yetenekler yıldızlarla belirtilmiş halde. Böylelikle Kournikova’nın olmayan yeteneklerinin ne kadar abartıldığını da görüyoruz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×