1/2

Torchlight

Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
Diablo 3'ü beklemek artık daha kolay!
Platformlar PC, XBox 360
Torchlight
  • Yapımcı - Yayıncı Runic Games - Perfect World Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 82
Artılar Eğlence faktörü, müzikler, animasyonlar
Eksiler Klişe senaryo
Gerek Diablo, gerekse Diablo 2; RPG severleri uzun sure mutlu eden yapımlardı. Aslında Diablo serisine RPG demek çok mümkün değil. Karakter etkileşimi ve FRP grubu gibi nitelikler taşımıyordu ve vur, kır, parçala, şeytanı öldür mantığıyla hareket ediyordu. Belki de bu kadar popüler olmasının nedeni de buydu. Yalın bir oynanış ve stresli bir günün ardından rahatlama fırsatı. Senaryosunun gücü de, Diablo’yu efsane yapan diğer bir etken oldu.

Efsanenin son halkasını beklerken

Diablo 3’ün piyasaya çıkışı ise yılan hikayesine dönüştü. Tüm oyun severler büyük bir merakla bekliyor, ama Blizzard, World of Warcraft serisinden gelen paraları saymakla uğraştığı için şimdilik bu beklentiye yanıt veremiyor. Yine de, Diablo’yu beklemeyi kolaylaştıracak ve size çok eğlenceli zaman geçirecek bir yapım ortaya çıktı: Torchlight.

Fantastik bir dünya, büyü ve özel güçleri olduğuna inanılan amber çevresinde dönmektedir. Bilinen amber taşının aksine, bu mineral anlaşılmaz sırlara vakıf olmuştur. Torchlight ise küçük bir maden kasabasıdır ve geçimini bu mineralden kazanmaktır. Bir gün amber madeni anlaşılmaz bir patlamayla infilak eder. Maceracılar ne olduğunu anlamak için kasabaya akın ederler. Ancak gördükleri şey, korkunç bir gerçeğin yansımasıdır. İnanılmaz bir şeytan, amber madenini temelini değiştirmiş ve onu adeta yaşayan kötülüğe çevirmiştir. Amber madenini kirleten şey bulunup yok edilemezse, şimdiki zaman ve gelecek tehlikeye girecek ve yok oluş başlayacaktır.

"Oyunun grafik sistemi, açık kaynaklı ve 3 boyutlu bir motor üzerine kurulmuş."

Torchlight’ı tasarlayan ekibin varlığı bile, bu oyunun kesinlikle satın alınması gerektiğini haykırıyor. Fate’in tasarımcısı Travis Baldree ve Diablo serisinin yaratıcılarından olan Max Schaefer ve Erich Schaefer kardeşler, Torchlight’ın yönetmenlik koltuğunu paylaşmışlar.

Bazı oyuncular, yapımın grafik yapısını beğenmeyebilirler. Torchlight, Baldur’s Gate ve Diablo serisi gibi izometrik, tepe kamera kullanılan bir stile sahip. Aslına bakarsanız, benim gibi eski kafalılar için bu harika hatta özlenen bir şey. Günümüzün programcıları, grafiklere ve efektlere yoğunlaştıkları için asıl olan noktayı unutuyorlar. Bu nokta eğlencedir. Torchlight, bu alanda en başarılı ürünlerden biri.