1/2

Total Club Manager 2006

Ethem Utku Oylum
Ethem Utku Oylum 3.06.2010 - 12:31
Futbolun coşkusunu özledik değil mi?
Yeni sezonların açılmaya başlamasıyla, futbolseverler tekrar futbol heyecanını yaşamaya başladı. Bu zevki kimileri statlarda, kimileri televizyon başında, kimileri ise bilgisayarlarının başında yaşamayı tercih ediyor. Bilgisayarlarında futbolun tüm heyecanını ve gerçekçiliğini hissetmek isteyenlerdenseniz, yazıya biraz daha odaklanabilirsiniz. Piyasada hatrı sayılır menajerlik oyunlarının sayısı, parmakla gösterilecek kadar az. İyi bir seçim yapmak istiyorsanız, bu neden Total Club Manager olmasın?

Total Club Manager

2002/2003 sezonundan itibaren her yıl EA Sports'un piyasaya çıkardığı TCM (Total Club Manager), her ne kadar hak ettiği ilgiyi göremediyse de çok ciddi fanatikler kazandı. EA Sports, her yıl bir önceki oyununa yeni özellikler, ilgi çekici öğeler ekledi. TCM'yi diğer menajerlik oyunlarından ayıran en önemli özellik; belki de 3D maç motoru olmuştur. Yapımcılar, oyunseverlere text modunun yanı sıra, maçta neler olup bittiğini birinci gözden görebilecekleri 3 boyutlu maç modu sundular. TCM 2005'te ise sadece önemli anların gösterildiği bir 3 boyutlu mod daha vardı. Sonra TCM ve FIFA'yı birlikte kullanarak Football Fusion adı verilen ve TCM'deki maçların FIFA'da oynanmasına imkan veren bir sistem kullanıldı. Birçok oyuncu bu özellik sayesinde hem menajerlik, hem de futbolun tadına birlikte vardı.

Şu anda başka oyunlarda devrim niteliğinde sunulan birçok özellik ve daha fazlası zaten TCM'de kullanılmaktaydı. Medyanın takıma ve oyunculara olan iyi ya da kötü etkileri, gazetecilere verilen demeçler, oyuncularla konuşmalar, devre arasında takım ile görüşmeler, saha kenarından bağırarak hızlıca taktikler vermek, detaylı profiller, transfer ve özel yaşam dedikoduları, oyuncuların katıldığı anketler, maçtayken günün diğer maçlarının alt yazı olarak geçmesi, menajer kontratları, kendi takımını kurup seçilen ülkenin en alt liginden başlama, tek bir ekrandan takımla ilgili tüm bilgilere ve istatistiklere ulaşabilme, kendi müziklerini çalabilme gibi daha birçok cazip özelliği içinde barındırdı. Bunun dışında oyuncuları gösteren kutucukları saha üzerinde taşıyarak sahanın istediğiniz yerinde mevki almasını sağlayabiliyorsunuz, sistem kendiliğinden oyuncunun bulunduğu mevkiyi veriyor. İçinde bulunan '4-4-2' dergisinden her türlü haberi okuyabiliyoruz. Özellikle TCM 2005’de ulaşılması zor bir düzeyde hızlanma oldu. Bekleme ekranlarında dakikalarca ekrana bakma gibi birşey ortadan kaldırıldı diyebiliriz. Şu ana kadar çıkan oyunlardaki özelliklerden söz etmek istedim ama sadece bir kısmına yer ayırabildim. Zaten oynayanlar ne demek istediğimi anlamışlardır. Şimdi gelelim TCM 2006'da neler olacağına.

Sade Arayüz

Bu sene EA Sports bizlere sade ve çok şık bir arayüz sunuyor. Gri-krem tonlarında olacak arayüz oyuncuların gözünü yormayacak ve herkesin beğenisini toplayacak. Daha önce çok karışık bulunan menü artık bu sade tasarımla herkesin gözüne hitap edecek. Menü tuşları, diğer sayfalardaki butonlar gerçekten çok şık ve kullanışlı. Oynayışta zorluk çeken arkadaşlar takımlarını artık daha rahat yönetebilecekler. Ekran görüntülerine bakarsanız çok şık ve kullanışlı bir arayüz olduğunu görebilirsiniz. Bununla birlikte oyuncular menajer fotoğrafı kısmına kendi fotoğraflarını koyabilecekler. Böylece yönettiğiniz takımı daha fazla sahiplenebilir ya da kendinizi tam bir menajer gibi hissedebilirsiniz.Profillere girdiğinizde ise çizim suratlar değil, oyuncuların gerçek fotoğraflarını göreceksiniz. Menülerde dolaşırken, oyuncu bilgilerine bakarken futbolcuların gerçek yüzleriyle karşı karşıya kalacaksınız.Bu da oyun severleri memnun edecek bir değişim.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×