Total Overdose

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Meksika'da aksiyon bir başkadır...
Bazı oyunlar, ait oldukları türün liderliğini yaparlar ve oynandıkça bu liderlikleri uzun süre devam eder, hatta onların yerini tutacak başka bir yapımın ortaya çıkması da çok ufak ihtimal olarak kalır. Kimi zaman da şöyle bir isteğimiz olur; güzel bir oyunu oynarken, “Keşke şu oyundaki şu olayı da burada görseydik” diyebiliriz. Özetlemek gerekirse, sevilen yapımlardaki birçok özelliği harmanlayıp yeni bir ürün çıkartmak, başarılı olunduğu sürece ilgi çekici bir hal alır. Total Overdose’un da bu şekilde bir muamele görebileceğini tahmin ediyoruz, çünkü verilen bilgilere göre özelliklerini barındırdığı oyunlar hiç de hafife alınacak türden değil.

Her telden çalmak

3. şahıs görünümlü aksiyon türünde olacak Total Overdose; GTA, Max Payne, Serious Sam ve hatta Tony Hawk oyunlarındaki birçok temel yapıtaşını bünyesinde barındıracak. Şöyle ki; GTA’daki araba çalma, çetelerle kapışma ve heyecanlı araç takip görevleri, Max Payne’deki değişik hareketlerle ateş etme şekilleri ve tabii ki bullet time olayı, Serious Sam’de olduğu aksiyonun hiç azalmaması ve bol düşman ile kapışacak olmamız, Tony Hawk’daki gibi, kombinasyonlar uygulayarak saldırabilme ve oyuna entegre edilmiş birçok değişik hareket ile karşılaşabilmemiz bunlardan bazıları. İşte, genelde tüm bunların birleşimi, Total Overdose’un ana iskeletini oluşturacak.

Total Overdose, tamamen Meksika ve tekila havası üzerine kurulu. Yıl 1989, ana karakterimiz, Ramiro Cruz, ya da diğer insanlar tarafından bilinen ismi ile “El Gringo Loco”. Kendisi intikam ateşiyle yanıp tutuşmakta olan heyecanlı bir delikanlımız. Ram’in babası ve kardeşi, DEA ajanlarıdır ve bunlar uyuşturucu çeteleri tarafından öldürülmüşlerdir. Hikayenin daha derin noktaları hakkında bilgiler verilmese de, ortada yanan bir intikam ateşinin varlığını kestirebilmek hiç de zor değil.

Yapımcılar, %70 yaya ve %30 araç görevleri olduğunu belirtiyorlar. Bu görevler, kendi içlerinde ana ve ara görevler olmak üzere de ayrılacaklar. GTA’da olduğu gibi, istediğimiz aracı çalarak çevrede bir kaos yaratabilmek mümkün. Bunu yaparken, uyuşturucu çetesinin kurabileceği tuzaklara ve yayılım ateşlerine de dikkat etmemiz gerekecek. Onlar üzerinde kullanabileceğimiz 20 silah var. Oyundaki görevler çok çeşitli olacaklar ancak genelde bol bol düşman temizleme ve bu düşmanları temizlerken kullanabileceğimiz kombinasyonlar üzerine eğilinmiş. Onlara dümdüz ateş etmek yerine, oraya buraya hoplayıp zıplayabilecek, çeşitli tutunma ve atlama hareketleri ile kendi kombolarımızı yaratabileceğiz. Bu gibi kombinasyonlardan meydana gelen, 70’ten fazla hareket olduğu belirtiliyor. Böylece, bu hareketleri uygulayarak oyun daha zevkli bir hale gelecek ve aslında uygulayabildiğimiz kombinasyonların, Tony Hawk esintilerini taşıdığını anlayabilmek pek de zor olmayacak.

Haydi tekila içmeye

Geniş sayılabilecek 18 Meksika-vari mekanı keşfedebileceğiz. Devamlı saldırıya maruz kalabileceğimiz oyunda, değişik şekillerde adam öldürme seansını uzun tuttuğumuzda, uygulayabileceğimiz özel hareketler de kazanabileceğiz. Genelde bu özel hareketler, kalabalık düşman topluluğu arasında kaldığımız zaman işe yarar hale gelecek. Cebimizden iki makineli tüfek çıkartıp etrafı taramak, tüm düşmanları ortadan kaldırabilecek bir el bombası yaratmak ya da aksiyonu yavaşlatarak düşmanlardan daha rahat kaçma imkanı sağlamak gibi özellikler bunlardan yalnızca birkaçı.

Genelde aksiyon ve bol kombinasyon üzerine kurulu olsa da, oyunda bazı yerlere erişebilmek için üstesinden gelmemiz gereken fiziksel bulmacalar da olacak. Bunlar, doğru zamanda doğru yere ateş etmek ya da seri davranmak gibi olaylardan meydana gelecekler. Tüm aksiyonun, sağlam rock müzikleri eşliğinde ekranlarımızda olacağı da bir başka verilen bilgi.

Total Overdose, özelliklerini barındırdığı oyunlar göz önünde bulundurulduğunda, oldukça eğlenceli ve oynarken hiç sıkılmayacağımız bir yapım olarak yol almakta. Son kararımızı, tabii ki oyunun piyasalarda olacağı Eylül ayından itibaren daha rahat verebiliriz. Total Overdose, PC’nin yanında PS2 ve Xbox için de geliştiriliyor.

Yorumlar 16
MK Okuru
MK Okuru 16.09.2021 14:28
Kalan Karakter : 300 Gönder
Total Overdose

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×