Toy Story Mania

Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
Park turuna hazırlanın.
Platformlar Wii
Toy Story Mania
  • Yapımcı - Yayıncı Papaya - Disney Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Masa Oyunlar,Masa Oyunlar
Merlin Puanı 42
Artılar Ucuza Disneyland gezisi imkanı
Eksiler Adı dışında bir özelliği yok
Çok tutulan bir prodüksiyon ne kadar sömürülebilir ki? Tamam filmleri harika, hatta özel oyun parkı bile yapmışsınız. Şimdi de o özel oyun parkının video oyununu mu çıkarıyorsunuz? Dısney’in, Pixar yapımlarını sonuna kadar sömürmek konusunda özel yeteneğine şapka çıkartıyorum. Cars için piyasaya çıkarılan, beslenme kutusunu görünce helal olsun demiştim şimdi, bunu ikiyle katlayarak söylüyorum.

Toy Story 1 ve 2, tüm dünyada pek çok animasyon için ilham kaynağı oldu. Pixar’ın yıldızının iyice parlamasını an ve an yaşatan animasyon; kendisini gerçek sanan bir oyuncağın ilginç, zaman zaman hüzünlü, ama genelde çok komik hikayesini ele aldı. Pixar’ın nice şaheserlerinin önünü açtığını rahatça söyleyebilirim. Elbette, bunun karşılığını da dünya çapında; 1 milyar dolar gişe hasılatı, onlarca oyuncak satışı ve bir o kadar reklam geliriyle fazla fazla aldı.

Hadi parka

Disney, 2008 yılında Toy Story’e özel bir alan açmaya karar verdi. İçinde birçok mini oyunun bulunduğu bir -park içinde park- açıldı. Buranın ana kahramanı, bildiğiniz patates kafa olurken, Disney de kazandırdı. Turta ve yumurta fırlatma, dart oyunları, Roller Coaster zımbırtıları ve daha nicesi bu park içerisinde yer alıyor. Disney’in aklına aniden parlak bir fikir geldi. Nasıl daha fazla para kazanırım? Eee, Wii’nin kontrolleri ne güne duruyordu. Onları da arkasına alarak birkaç milyon dolar daha kazanmasına engel olan şey ne olabilirdi ki?

Toy Story Mania
"Grafiklerin Buzz ve Woody gibi birkaç karakter modellemesi dışında en ufak çarpıcılığı veya çekiciliği yok."

Toy Story Mania’da; oyun parkındaki tüm atış turnuvaları, bin bir türlü tilt ve benzer lunapark simülasyonları içeren 30’dan fazla mini oyun bulunuyor. Halka fırlatma gibi çocukluğumuzda sık sık gördüğümüz temalara da değinilmiş. Ülkemizde de çemberi doğru yeri fırlatma var, ama biraz daha farklı ödül veriyorlar. Bunda ise, Toy Story oyuncaklarından birini kazanıyorsunuz.

Tüm bunlar gerçekleşirken Wii Remote Controller, haklı aslan payını kapıyor. Zaten bu tür bir yapımın sadece Wii’de çıkmış olması buna işaretti. Dart atma veya çember fırlatma ve elbette ki turta fırlatmaların hepsini, Wii Remote Controller ile gerçekleştiriyorsunuz. Bunun için uygun bilek hareketlerini ve sabitlemeleri yapmanız şart. Wii’deki birçok oyun gibi, bunda da epey yoruluyorsunuz. İnanın normal dart atma işleri bu kadar yorucu olmazdı. Aslında yapım ter atmak için eğlenceli. Aldığı biraz puanı da oynanabilirlik ve kontrollerden alıyor, hepsi bu.

Sonlarken…

Grafikler hakkında ne söyleyebilirim bilmiyorum. Evet temiz grafikler, ama 2001’lerden kalma. Buzz ve Woody gibi birkaç karakter modellemesi dışında en ufak çarpıcılığı veya çekiciliği yok. Müzikler, bekleneceği üzere 0-10 yaş grubuna hitap ediyor. Bilemiyorum; herhalde onları tatmin ediyordur. Ses efekti diye bir şey aramaya pek zahmet etmeyin, çünkü bulamayacaksınız. Elbette arada Woody ve Buzz’ın filmlerden alınma konuşmaları var, ama onlara da hazırlanmış ses efektleri denemez.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 21.02.2024 15:51
Kalan Karakter: 300 Gönder
Toy Story Mania
İlginizi Çekebilir