1/2

Trackmania Sunrise - Demo İnceleme

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Bu ne hızdır böyle!
Genellikle yarış simulasyonları kullanıcılar tarafından büyük ilgi görsede, bir dönem sırf Arcade oynanırdı. Özellikle atari vb... makinalarda oyunların çoğunlukla kolay oynanışa sahip olmaları için gerçekçilikten ödün verilirdi. Yalnız bu durumun kullanıcılar için kötü olduğu sanılmasın. Aksine arcade yarışlar, oyuncuya maksimum hız hissi ve eğlence olarak geri dönüyordu.

Geçtiğimiz günlerde 220 MB’lik demosu yayınlanan Trackmania Sunrise’da işte bu arcade türü oyunlardan. Yapımcılığını Nadeo’nun üstlendiği oyun, en geç Haziran’da PC kullanıcıları için raflardaki yerini alacak. O zamana kadar oyunun üzerinde mutlaka geliştirmeler ve eklentiler olacaktır. Fakat şuanda oynadığımız demo’da bazı ufak tefek sorunlar ve elbetteki kısıtlamalar mevcut.

Oyunu kurduktan sonra detaylı diyebileceğimiz konfigurasyon kısmında ayarlarınızı dilediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Eğer sisteminiz çok zayıfsa bu ayarlar hayat kurtarır nitelikte(!) Sisteminize göre ayarlarınızı yapıp, play’e tıkladığınızdan sonra kısa bir yükleme ekranının ardından “Profil” yaratma ekranıyla karşılaşıyorsunuz. Sonrasında oyunun basit ama kullanışlı menüleri ekrana geliyor. Arka planda ise Trackmania’daki parkurlardan biri tanıtılıyor. Giriş ekranı daha ilk anda oyunun ne kadar detaylı olduğunu düşündürüyor. Çünkü yarış pisti geniş bir alanda kurulmuş gibi duruyor. Çevre ise etkileyici derecede gerçekçi tasarlanmış.

Demo’daki parkurlar az mı geldi? O zaman buyrun editöre!


Editor’e tıkladığınızda “track” ve “skin” olarak 2 bölümün aktif olduğunu görüyorsunuz. Track’e girdiğimizde karşımıza 3 tip bölüm tasarlama şekli geliyor. En üstteki aktif olduğu için ona tıklayıp, gün durumunu(gece, gündüz...) ayarlıyoruz. Sonrasında parkurumuzu hazırlayacağımız ada ekrana geliyor. Aşağıdaki menüden kısıtlıda olsa dilediğinizi seçip, ada’nın herhangi bir yerine ekliyorsunuz. Burada yol tiplerinden çeşitli rampalara kadar bir çok materyal mevcut. Yalnız sol aşağı köşede duran puan, editörün anahtar noktası. Versiyonun demo olmasından dolayı olduğunu düşündüğüm şekilde, kullanacağınız araç gereçlerden sonra puanınız yükseliyor. En nihayetinde 600’e geldiğinde parkura başka materyal ekleyemiyorsunuz. Bu yüzden yapacağınız yarış alanını hesaplı bir şekilde hazırlayın.

Skin’e tıkladığımızda aşağıda verilen hazırlanmış araçları kullanarak, üzerilerinde dilediğimiz renk değişimlerini ve çeşitli yapıştırmaları kullanıyoruz. Bu ekranda yaptıklarımız elbetteki aracın görünüşünden başka herhangi bir özelliğini etkilemiyor.

Yarış başlıyor!

Solo’ya tıklayıp, Official Race seçtiğinizde ise karşınıza 3 adet yarış modu çıkıyor. Aktif olan ise sadece “Race”. Diğerleri için oyunun versiyonunun demo olmasından dolayı kapalı olduğunu düşünmeyin çünkü race’de alacağınız 2 gümüş madalya ile bir sonraki yarış modu, “Platform” açılıyor. Buradaki ödüllü yarışlarınızdan sonra ise Puzzle modu aktif hale geliyor. Puzzle’ın mantığı adından da anlaşılacağı gibi bulmaca. Size tıpkı track editörde olduğu gibi çeşitli yol materyalleri veriliyor. Fakat çok kısıtlı. Sizde, başlangıcı olan bir parkuru, bitiş çizgisine kadar kısıtlı araçlarla tamamlamaya çalışıyorsunuz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×