Transient İnceleme

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek 12.12.2020 - 15:37
H.P. Lovecraft ve Cyberpunk temalarının birlikte işlendiği Transient incelememizde oyunun yapısına ve ayrıntılarına yer veriyoruz.
Platformlar PC, PlayStation 4, XBox One
Transient İnceleme
  • Yapımcı - Yayıncı Iceberg Interactive - Iceberg Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Korku,Macera
Merlin Puanı 60
Artılar + Görsel kalite üst düzey
+ İki farklı evren birleştirilmeye çalışılmış (Çabası güzel)
+ Bulmacalar ve oynanış çeşitliliği yerinde
Eksiler - Hikaye anlatımı zayıf kalmış
- Oyuncuyu bağlayan bir ilerleme hissi yok

Kendilerini Darkness Within serisi ve Conarium gibi oyunlarla tanıdığımız Stormling Games tarafından geliştirilen ve yayıncılığını Iceberg Interactive'in üstlendiği Transient incelemesiyle karşınızdayım. H.P. Lovecraft ve Cyberpunk temalarını birleştirerek geliştirdikleri Transient nasıl bir oyun olmuş? Birlikte inceleyeceğiz. Bu yazıdaki görüşlerin tamamının öznel olduğunu baştan belirtmek istiyorum.

Transient İnceleme

Özellikle son aylarda oldukça popüler hale gelen Cyberpunk teması birçok oyunda karşımıza çıkıyor. Hatta müstehcen içerikli VR oyunları bile bu temayı yalnızca popüler olduğu için ele aldı ve birçok oyun bu furyaya kapıldı. Transient de bunlardan birisi. Cthulhu mitosu ile Cyberpunk evrenini birleştirerek kurguladıkları hikayesiyle, grafikleri ve oynanışıyla birçok yönden eleştiriye oldukça açık olan bu oyunu incelemeye hikayesiyle başlamak istiyorum.

Transient İnceleme

Genelde oyunların başında hikayeden küçük kesitler oyuncuya verilir ve bir çeşit "bağlama işlemi" yapılır. Oyuncunun hikayenin geri kalanını merak etmesi ve ilerlenmesi hedeflenir. Transient oynarken ne yazık ki bu hissi tam anlamıyla yakalayamadım. O bağlayıcılık hikayenin girişinde yakalanamamış. İnsanların fiziksel yaşantılarını bir kenara bırakarak sanal siber yaşantılarına geçtiği bir dönemde başlayan oyunda ana karakterimiz birkaç özel yeteneği olan bir meta-şaman. Rüyalarında daha önce çok az kişinin ulaştığı yerlere gitmeyi başarabilen ancak döndüğünde hepsini unutmuş olan bir ana kahramanımız var. Oraya gidip gelerek topladığı ipuçlarıyla olan biteni anlamaya çalışıyor. Temelin bunun üzerine inşa edildiğini bilmeniz şimdilik yeterli olacaktır çünkü daha fazlasını anlatırsam oyun deneyiminiz zedelenebilir.

Hikaye anlatımı diyaloglar ve metinler üzerinden ilerliyor, bölümlerde bulduğunuz hologramlar, yazılar da bir yandan bu ilerleyişi destekliyor. Her ne kadar oyunlarda sağda solda gezip okunacak her şeyi okumayı sevsem de Transient içimdeki bu şevki kırdı diyebilirim. Bulduğunuz yazılı metinlerin bilimsel makaleler uzunluğunda olması okurken "Ben az önce oyun oynuyordum, şimdi kitap okuyorum resmen" düşüncesine girip yarıda kesmenize kadar gidiyor. Oyunda Türkçe dil desteği olduğu için bu konuda biraz daha rahat davransam da kendimde bütün metinleri okuyup irdeleme şevkini bulamadım. Çünkü bu yan metinlerde size verilen hikayenin akışında bilmeniz gereken şeylerden ziyade hikayenin temelini destekleyen unsurlar.

Transient İnceleme

Grafikler ve atmosfer tasarımı oyunun en güçlü yanı

Oyun Unreal Engine 4 ile geliştirildiğinden grafikler harika görünüyor. Belki de oyunda en çok beğendiğim kısım da bu olmuştur. Grafik takıntısı olan biri değilim, taştan daha yumuşak her oyuna bir şans veririm ama bu oyun bende takıntının başlangıcı olmuş olabilir. Çevre tasarımları, ışıklandırmalar, modellemeler ve bölümlerin tamamı oldukça hoş görünüyor. Özellikle rüyada olmadığınız, Cyberpunk temasının içinde takıldığınız kısımlarda size çok kaliteli görüntüler vaat ediyor. Bu yönüyle oyunu çok beğendiğimi belirteyim.

Oyun gösterdikleriyle sizi büyülüyor ve bu sırada içerisinde sizin için birçok şey barındırıyor. İlerleyişiniz sırasında karşınıza çıkan mini-oyun tarzında sekanslar özel şeyler değil ancak çeşitliliği artırıyor ve sizi sıkılmanın eşiğinden alıp çıkartıyor. Bulmacalar zekice düşünülmüş, oyunda hack sistemleri var ve bunlar da bir süre zihninizi meşgul tutuyor. Özellikle zamana karşı yarıştığınız hack kısımları baya gergin ve diken üstünde geçiyor. Bu anlamda "Amerika'yı yeniden keşfetmemişler ama çeşitlilik güzel" diyebiliriz.

Transient İnceleme

Sinematiklere gelecek olursak, oyunda ara sahneler gerçekten çok amatör görünüyor. Ekibin geçmiş oyunlarıyla deneyimli olduğunu göz önüne alırsak bazı şeylerin üzerine gerektiği kadar düşmediklerini düşündürebilir. Çünkü ara sahnelerdeki animasyonlar olsun, sahnelerin bütünlüğü olsun biraz ham hissettiriyor. Tabi AAA bir oyun değil ve harika sinematikler beklemiyoruz ancak bu sinematik sahneler yerine orada anlatılması gerekeni anlatmanın birçok yolu var. Bunlardan sinematik sahneler yerine daha başarılı olabilecek ve daha yetkin hissettirenler seçilebilirmiş.

Transient oynamadan önce Lovecraft evreni, Cthulhu mitosu ile ilgili olup olmadığınızı sorgulayın. Eğer yeterince ilginiz ve bilginiz varsa oyun sizi bir şekilde kendisine bağlamayı başaracaktır. Ancak benim gibi bu temaların çok derinlerinde yüzmüyorsanız sizin için hikayenin sığ ve anlaşılmaz olacağını belirtmeliyim.

Transient İnceleme

Uzun lafın kısası

Transient Cyberpunk temasının güzel işlendiği bir oyun ancak bunu H.P. Lovecraft ile bağlamak konusunda biraz zayıf kalmış. Eğer dikkatli bir oyuncuysanız oyun süreniz 10 saati geçmeyecektir. Yine de uygun fiyatı nedeniyle denenebilir. Oyundan size aktaracaklarım bu kadardı, yeni bir incelemede tekrar görüşmek dileğiyle, sevgi ve oyun ile kalın.

Yorumlar 8
MK Okuru
MK Okuru 23.05.2022 17:02
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.12.2020 16:14
Bu nedir yahu ne biçim oyunlar çikiyor piyasaya bunlari alip oynayan ağir işsiz varmi wardir elbette. Ben tlous gow metro vb oyunlar dururken yani 1 metro 10 kere bitiririm ama bu oyunlara 1 kuruş wallahi vermem , nedid bu sevimsiz olay çöz kaç saklan oyunlari itico ve sevimsiz oyunlara bak sen çöp.
MK Okuru
MK Okuru 16.12.2020 01:18
09.03 la keloğlan adam ne yazmiş sen ne cvp yazmişin tövbe tövbe , diyorki bu tür oyunlari senin gibi ağir işsizler yüzüne güzel oyunlar göremiyoruz diyor haklida. Yapsinlar şaheser oyunlar bütçeden sağdan soldan kirparak değil resident evil serisi gibi oyunlar yada metro gibi silent hill gibi tm.
MK Okuru
MK Okuru 13.12.2020 09:03
Senin kadar işsiz değiliz grafik manyağı. Sen ne anlarsın oyundan? Git grafik izle sen
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 13.12.2020 16:52
Uncharted yetiş şu 10 teraflops'u bi görelim artık,,,,sonra sony ps5 pro'yu çıkar 20 teraflops tüm modlar açık 4K 120 fps patlatalım doruğa çıkalım,,,ne kadar gerçeğe yakın mekan obje nesne atmosfer kaplama okadar teraflops demek bu yüzden özellikle özel oyunları gerçeğe birebir şekilde yaklaşılsın
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 13.12.2020 16:37
Acil silent hill çıkarak bu rezil oyunlara cevap olmalı hatta tüm eski serilerine remake gelmeli hiç olmazsa karakter ve çevre düzenlemeleri bi nebzede olsa daha gerçekçi ve uzun metrajlı olur soluksuz..çünkü günümüzde grafiğin ön planda olduğu bi gerçek oyunlarda keyifli olursa yemede yanında yat.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 13.12.2020 11:55
Cyberpunk incelemesi ne zaman? Oyunun 2. serisi çıktığında mı? :)
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.12.2020 17:56
Bu oyun bence Cyberpunk evrenini, Cyberpunk 2077'den daha iyi yansıtıyor. Ben çok beğendim. Puanı çok düşük olmuş bence, yine de elinize sağlık.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Transient İnceleme

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×