1/2

Transport Giant

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur 3.06.2010 - 12:31
Taşımacılığın zorlu yüzü
Platformlar PC
Transport Giant
  • Yapımcı - Yayıncı JoWooD Productions - JoWooD Productions
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 75
Artılar Marmara Bölgesi'nin bulunması.
Eksiler Bazı şehirlerin yanlış yerlere konulmuş olması.

Railroad Tycoon, Transport Tycoon ve Sim serileri gibi pek çok oyunun başarılı olmasındaki sır, insanların konu ne olursa olsun yönetici olmak istemeleridir. Bu tür oyunlar sayesinde sanal da olsa çeşitli başarılar elde etmekte, insanlara belli hizmetler sunmakta ve başarılı olduğumuz taktirde bunun karşılığını almaktayız. Industy Giant’ın yapımcısı Ebensee Studio tarafından yapılan Transport Giant da belli bir bölgedeki insanların, ürünlerin ulaşımlarını sağlamamıza imkan tanıyor.

Öncelikle oyunun, yukarıda saydığım oyun ve benzerlerine nazaran getirdiği hiçbir yenilik yok. Ancak; bu oyunun sıkıcı yada çok klişe olduğu anlamına gelmiyor. Oyun 200 sene öncesinden günümüze kadar uzanıyor. At arabalarından, günümüz hızlı trenlerine (hızlandırılmış tren değil!) kadar geniş bir araç yelpazesine sahip. Düşük bir bütçe ile oyuna başlayıp zorlu bir mücadelenin içine giriyoruz. Bu mücadelenin zorlu olmasındaki sebeplerin en başında, rakipleriniz dışında engebeli yollar, ürünlerin yerlerine zamanında yetiştirilmesi ve ekonomik dengelerin bir anda alt üst olması geliyor.

Oyunda Campign ve Free Endless Game olmak üzere iki oynanabilir mod bulunuyor. Campaign’de çeşitli bölgelerde, belli süreler içinde size verilen görevleri yerine getirmeniz gerekiyor. Free Endless Game’de ise isminden de anlaşılacağı gibi koca bir bölgenin bütün taşımacılığını üstlenmeniz gerekiyor. Ancak bunu yaparken herhangi bir kısıtlama söz konusu değil. Bu yüzden oyuna Free Endless Game modunu seçip başlamanızı öneriyorum. Her iki mod da Amerika ve Avrupa bölgelerinde görevden göreve koşmanızı sağlıyor.

Mavi Marmara, Güzel İstanbul

Free Endless Game’de bu bölgelerden birini seçtikten sonra hangi şehir yada alt bölgeye hizmet edeceğinizi seçiyorsunuz. Dilerseniz random map’de oluşturabilirsiniz. Ben elbetteki önce Avrupa’yı ardından da Bosporus’u seçiyorum. Evet yanlış okumadınız, oyunda Bosporus isminde bir bölge bulunmakta. Bu bölgeyi seçtiğinizde sadece İstanbul’u değil, bütün Marmara Bölgesini görmekteyiz. Oyun yapımcıları oyuna Marmara Bölgesini de eklemişler, üstelik birçok şehir de doğru yerlerinde. Ancak ufak tefek hatalar da mevcut. Örneğin Kadıköy yazması gereken yerde Kartal yazmakta. Kadıköy’e ise yer verilmemiş. Biz neden öyle yapmışlar? Bunu neden eklememişler demek yerine kendilerine yine de teşekkür edelim.

Her bölgede birçok şehir bulunmakta. Bu şehirler oyunun başında oldukça az nüfusa sahipler. Şehirlere yeterli ulaşım imkanı sağlandığında büyümeye başlıyorlar. Oyuna bu şehirlerden herhangi birine terminal, istasyon, hava alanı yada liman kurarak başlıyorsunuz. Ben şahsen iki şehir seçip bunlara büyük birer otobüs terminali oluşturuyorum. Ardından onlarca otobüs alıp bu şehirler arasında yolcu getirip götürüyorum. Bana göre oyunun başında en çok kar getiren yöntem bu.

Sadece belli bir taşımacılığa önem vereceksiniz oyunda en az bir tane de rakibinizin olması sizin avantajınıza olacaktır. O, kara yollarını vs. hallederken siz de sadece hava yada deniz taşımacılığı yapabilirsiniz. Deniz taşımacılığı oyun genelinde en fazla kar getiren taşımacılık diyebilirim. Fakat iki şehre liman ve sadece iki tane de gemi aldığınız taktirde, oyuna ilk başladığınızda size verilen para neredeyse tamamen bitmiş oluyor. Deniz taşımacılığı, hurda ve çöp taşımacılığında en hızlı ve etkili taşımacılık. Hurdalık bulunan bir şehir, deniz kenarındaysa buraya hemen bir liman koyun. Ardından bir tane konteynır gemisi alın ve tamamen yükleyene kadar şehirdeki limanda bekletin. Daha sonra hurdalığın bulunduğu limana gidip yükünü tamamen boşaltmasını sağlayın.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×