Trine

Trine

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Üç insanın kaderinin birleştiği gece
Platformlar PC
Trine
  • Yapımcı - Yayıncı Frozenbyte - Steam
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Platform,Platform
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 85
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%65
Artılar Kaliteli grafikler, üç farklı karakteri yönetebiliyoruz
Eksiler PC versiyonu 10 dolar daha pahalı, bazen sinir bozucu olabiliyor
Bağımsız geliştiricileri seviyorum, çünkü bağımsız düşünüyorlar. Onların "Bize hit bir proje lazım, hadi yapalım" gibi bir yaklaşımları yok. Bu yüzden hiç umulmadık anda, tüm beklentilerin haricinde, sevinç veya hayal kırıklıklarının arasında, farklı bir tat olarak öyle bir beliriyorlar ki; adeta mest oluyorum. Geliştirilmesi tam 4 yıl süren Doom 3, çoğu oyuncuyu tatmin eden bir yapımdı. Frozenbyte firması, Shadowground isimli öyle bir oyun hazırladı ki, sanki farklı bir Doom 3'ü oynamış olduk. Atmosfer olarak hemen hemen aynı, ama oynanış yapısı olarak tamamen farklı bir şekilde karşımıza çıkmıştı. Geçen yılların ardından Frozenbyte, sessizliğini tekrar bozdu ve bu kez Trine isimli projesiyle geri döndü.

Hayaller gerçek olsa

Zengin olmak mı, bir kahraman olmak mı, yoksa bir krallığı yönetmek mi? Hepsi veya hiç biri... Bundan uzun yıllar öncesinde, barış içerisinde yaşayan bir krallık, yaşlı kralın ölmesiyle birlikte kaosa doğru sürüklenmeye başlar. Ülkeyi yönetebilecek düzeyde birisi yoktur ki, bu boşluk da kötü güçleri harekete geçirir. Barış dolu ortamdan eser kalmaz. Bu karmaşanın yaşandığı sırada bir gece, bir hırsız, büyücü ve şövalye, kendilerini büyük bir hazinenin yanında bulur. Ancak hazine, bu denli kolay kazanılabilecek bir ödül değildir. Kısa süreli giriş videolarıyla birlikte hem karakterlerimizi, hem de durumu kavramaya çalışıyoruz. Sonrasında ise, dönülmez bir maceranın üç ismini kontrol ediyoruz; Pontius, Zoya ve Amadeus. Hantal bir şövalye, kendisinden beklenildiği gibi aç gözlü bir hırsız ve kadın düşkünü bir büyücü...

Trine, bünyesinde bolca fizik unsuru bulunduran bir platform-aksiyon oyunu. Kuşkusuz yapımın ilk dikkat çeken özelliğini, mükemmel görsel kalitesi oluşturuyor. Tasarımlar, obje ve mekanlar üzerinde kullanılan renk paleti, aydınlatma efektleri, fizikler ve efektler, çok çok kaliteli duruyor. Böylece hemen oyuna başlamak, bu büyülü mekanlarda daha fazla vakit geçirip, yeni bölümlere adım atmak için, var gücümüzle mücadeleye başlıyoruz. Trine bize yönetebileceğimiz üç karakter sunuyor. Bunları 1, 2 ve 3 tuşlarıyla seçebiliyoruz. Her birinin güçlü ve zayıf özellikleri, bunlara etki edici istekleri var. Güç kavramından bahsedince, hemen aklınıza birilerini alt etmek gelmesin. Yapımın kaliteli fizikleri, işte tam burada devreye giriyor. Kimi zaman objeler taşıyarak yeni yollar oluşturmalı, kimi zaman da objeler kullanarak engelleri ortadan kaldırmalıyız.

Trine
"Yapım genel olarak görsel bakımdan kaliteli yapılmış. Renk paleti iyi kullanılmış. Ayrıca fizik unsurları Trine de önemli bir noktaya sahip, çoğu engeli bu şekilde aşıyoruz."

Bölümlerdeki ilerleyişimiz için doğru zamanda, doğru karakter seçimi şart. Eğer savaşacaksak, mutlaka şövalyeyi seçmeliyiz. Çünkü tek kılıç ve kalkan kullanan karakterimiz. Eğer önümüzde uzun boşluklar varsa veya yukarılara tırmanmamız gerekiyorsa, bu sefer sahneyi hırsızımız alıyor. Elindeki ip sayesinde hemen her yere uzanabiliyor ve ayrıca bir yaya sahip. Büyücümüz ise uçuyor. Kutu, şişe, taş demeden önüne ne gelirse kaldırabiliyor, istediğiniz yere götürebiliyor. Artı olarak kutu oluşturabiliyor ve bazı engelleri bu şekilde geçebiliyor.

Üç kişi, tek bir kahramana bedel

Her bir karakterimizin üç hakkı bulunuyor. Doğal olarak bunu tüketirsek, o karakteri bir daha yönetemiyoruz ve geriye kalanlarla ilerlememiz gerekiyor. Açıkçası bu içinden çıkılması zor bir hal alacağı için, hepsini öldürüp en son kayıt noktasından başlamakta yarar var diye düşünüyorum. Zira, üç karakter yönetiyor olsak da her bir karakter, diğerini tamamlıyor. Ayaklarınız olmadan yürüyemezsiniz değil mi? Benzer bir durum Trine için de geçerli. Mekanlarda bazı iksir ve bonus sandıkları yer alıyor. Bunları alarak ekstra puan kazanıyoruz ve karakterlerimizin gelişiminde de hatırı sayılır katkıları oluyor.

Bazen ulaşmak istediğiniz yere doğru hamle yapınca başarısız olur ve tekrar denemek istersiniz. İkinci kez başarısız olursanız, ufak ufak moraliniz bozulur ve devam ederse çileden çıkabilirsiniz. Sanırım bu, tüm platform oyunlarının doğasında var. Mutlaka sinir edici bir yönleri bulunuyor. Önce Braid, şimdi de Trine... Üç farklı karakterle, muhteşem grafiklerle süslenmiş bu büyülü dünyada maceraya katılmak istiyorsanız, bence doğru düşünüyorsunuz.
Yorumlar 29
MK Okuru
MK Okuru 26.09.2020 01:57
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×