1/2

True Crime: Streets of LA

Fatih Arpacı
Fatih Arpacı 3.06.2010 - 12:31
Yarı Çinli, yaramaz çocuk ve asabi polis Nick Kang; Melekler Şehri'nde terör estiren Rus ve Çin mafyalarına karşı!
Platformlar PC
True Crime: Streets of LA
Merlin Puanı 75
Artılar Dövüş teknikleri, başarılı karakter çizimleri, fizik motoru, espriler
Eksiler Yolda kabul ettiğiniz görevlerle ilgili bazı buglar, şehir ve otomobil tasarımları daha iyi olabilirdi, 1-2 sene öncenin teknolojisine sahip grafik motoru.

Gerçek suç, gerçek dövüş, gerçek çatışmalar, gerçek sürüş: Grand Theft Auto tarzında, bu sefer yaramaz polisi kontrol ettiğimiz, Activision’ın önce konsollar için çıkardığı True Crime: Streets of LA şimdi PC’de karşımızda. 90’lı yıllarda polisiye bir film havasında geçen oyunumuzda Nick, suçlulara çok fazla şiddet uyguladığı için görevden uzaklaştırılan bir polistir. Babası da bir polis olan Nick, yarı Çinli olduğu için çocukluğunu hep itilip kakılarak geçirmiş, kendisini sokaklarda yetiştirmiş ve sokağın raconunu öğrenmiştir: Acımasız olmak. Nick’in bu özelliği onu otoritelerin gözünde baş belası yaparken, acımasız Rus ve Çin mafyalarının karşısında da önemli bir silah yapmaktadır. Bu nedenle Nick, EOD (elit operasyonlar departmanı) adında kurulan polis teşkilatında yeniden göreve alınır. Tabi bu yaramaz çocuğu dengeleyecek, bir de uslu bayan polis partnere ihtiyaç vardır. “You know I work alone”: Nick’in partneri ile karşılaşınca polis şefine söylediği söz olur. Birbirlerine kaynaşmaları için dışarda ilk buluşmalarında, dakika bir gol bir olur ve Nick yine yaramazlık yaptığı için, partneri yaralanır. Bu noktadan sonra Nick’in LA sokaklarında suçlu kovalaması ve partnerinin Nick’in geçmişini öğrenip yavaş yavaş ona ısınmasını konu alan filmimiz başlar.

Uzakdoğu dövüş sanatları, silahşörlük ve ‘ileri sürüş teknikleri’

Nick Kang, usta bir uzakdoğu dövüşleri uzmanı, usta bir silahşör ve usta bir sürücü. Oyuna ilk başladığımızda görüntü tarzından tutun da müzik seçimlerine kadar, her haliyle GTA oyununu andıran bir manzarayla karşılaşıyoruz. Sokaklarda dövüşüyor, silahlı çatışmalara giriyor, otomobillerle kovalamaca oynuyoruz. Ancak True Crime’ın, GTA oyunundan teknoloji olarak birkaç adım ötede olduğu kesin. Hatta GTA motoruyla hazırlanmış olan ‘yeni oyun’ Manhunt’dan da oldukça iyi bir görüntüye sahip TC:SoLA. Her ne kadar şehir ve otomobil tasarımları açısından GTA oyununa çok benzese de, karakter tasarımları ve hareketleri kesinlikle çok başarılı. Karakterlerin yüzleri gerçeğe çok yakın ve hatta muhtemelen gerçek fotoğraflardan yararlanılarak yapılmışlar. Karakterlerin yürümeleri, jestleri ve kesinlike dövüş anlarındaki haraketleri de çok güzel. Ancak yine de günümüzün oyunlarıyla kıyaslandığında grafik özelliklerinin bir kaç sene önceden geldiği açık.

TC:SoLA yapımcıları oyunun bir çok türe uymasını sağlamışlar. Oyunu hem bir dövüş oyunu tadına getiren “dojo” bölümleri, hem bir otomobil yarış oyunu hem de üçüncü kişi shooter oyunu tarzında yapmışlar. Ayrıca bu üç türü bir arada bulundururken, karakterimizin hem ateş ederken, hem dövüşürken, hem de otomobil sürerken kullandığı tekniklere yenilerini katabileceğimiz bonusları oyuna serpiştirmişler.

Sokaklarda büyüyen asi çocuk Nick

Oyunda Nick’in hayatını oynuyoruz, o nedenle yaptığımız herşey kalıcı oluyor. O nedenle kötü polis mi yoksa iyi polis mi olacağımız tamamen bizim elimizde. Ekranın sağ altındaki ying yang göstergesi hangi yolda olduğumuzun da bir göstergesi oluyor. Halkın bize olan tepkisi bizi nasıl tanıdıklarına bağlı olarak gelişiyor. Ayrıca oyunun gidişatı da bu nedenle olaylara yaklaşımımıza çok bağlı. Oyunun ana görevlerini de başarıslıkla veya başarana kadar tekrar tekrar oynamak gibi seçeneklerimiz bulunuyor. Buna bağlı olarak oyunun gidişatı değişiyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×