Türk bilim tarihinde ilk kez yeni bir gezegen keşfettik!

Türk bilim tarihinde ilk kez yeni bir gezegen keşfettik!

Onur Güner
Onur Güner 13.08.2017 - 17:56
Atatürk gezegeni
Uzay bilimi konusunda özellikle Çin, Rusya ve Amerika gibi ülkeler ciddi adımlar atarak neredeyse Mars'da yaşanabilecek koloni kurmaya kadar geldiler. Ancak yeni yeni bu bilim dalına yatırım yapan ülkemizde de çalışmalar son hız devam ediyor ki kurulan Türk Uzay Ajansı bunun en büyük örneği. Şimdi de Türk bilim tarihinde bir ilk yaşandı ve Türk bilim insanları güneş sistemimizden tam 212 ışık yılı uzaklıkta yeni bir gezegeni keşfettiler. Ankara ve Ege Üniversitesi'nde görev alan üç öğretim üyesi ve bir doktora öğrencisi Türk bilim insanlarının keşfettiği bu gezegen Jüpiter'e benzediği için ''öte-gezegen'' konumunda. Türk bilim tarihinde bir ilki gerçekleştiren bilim insanları ise tabii ki oldukça heyecanlı ve haklı gururlular. 

Türk bilim tarihinde ilk kez yeni bir gezegen keşfettik!
Keşif heyeti üyesinde bulunan Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bölümleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Osman Selam yaptığı açıklamasında, ''Türk bilim adamları ilk defa bir gezegen keşfetmiştir. Bunun gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Jüpiter'den tam 1,5 kat daha büyük olan bu gezegen, yıldızının etrafında bir tam yörünge turunu neredeyse bir yıl içerisinde tamamlamakta. Bu yeni gezegen de tıpkı Jupiter gibi bir gaz devi ve haliyle yaşam olma ihtimali yoktur.'' ifadelerini kullandı. Olayla ilgili bir diğer açıklama yapan Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bölümleri Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz ise yeni gezegen keşfetme araştırmalarını aslında 2007 yılında Japon ve Rus bilim insanlarıyla beraber başlattıklarını söyledi. Yani bu gezegen 10 yıllık bir emeğin meyvesi.

Ayrıca açıklamalarına devam eden Mesut Yılmaz, tıpkı Fransa, Amerika, Japonya ve Kanada gibi buldğumuz ilk gezegene isim vereceklerini açıkladı. Söylenene göre şu anda Türk, Türk1 ve Atatürk isimleri konuşuluyor ancak bir anket oluşturulabilir. Sizce yeni gezegenin ismi ne olmalı?

Unutmadan; umarız bu tür başarılarımız devam eder ve uzay bilimi konusunda hak ettiği değeri ve yatırımı yaparız.

Bu gurur hepimizin!
Yorumlar 42
MK Okuru
MK Okuru 25.02.2021 00:00
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 6.04.2019 15:34
atatürk
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.08.2017 16:56
Atatürk gezegenlere layık bir isim
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 23.08.2017 14:34
Göktürk
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 23.08.2017 09:32
Atatürk olmalı bu ülkeye yakışır başka isim düşünmeyin...
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.08.2017 11:10
Atatürk olsun... Ona karşılık hediyemiz
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×