1/4

Türk Oyun Sektörü Üzerine

Türk Oyun Sektörü Üzerine

Mustafa Kökçam
Mustafa Kökçam 6.02.2015 - 04:01
Oyun yapmak isteyenlere tavsiyeler
Türk oyun sektörü hakkındaki fikir ve tavsiyelerimi yazmaya karar verdim. Oyun yapmak isteyen arkadaşlara, gözlemlediğim kadarı ile bu kadar rekabetçi bir pazarda nasıl öne geçebileceklerini anlatacağım.

Öncelikle ister YouTube üzerinden video yapan birine, ister internet sitesi tasarlayan birine, isterse de oyun yapanlara… Kısacası tavsiyelerim herkesedir. Size verilen her fikri ve tavsiyeyi ciddiye almaya ve uygulamaya kalkmayın. Bildiğiniz yolda gidin. Elbette bu lafı söyleyen kişi olarak da benim tavsiyelerimi de eğer işinize yarayacağını düşünüyorsanız ciddiye alın. Sonuçta bu tavsiyelerimin hiç biri tecrübeye dayanmıyor, hepsi gözlemlerime dayanıyor.

Eskinin oyun sektöründe en büyük problem, bu işe daha yeni başlayan kişilerin bile büyük oyunlar yapmaya kalkışmasıydı. Bunun en son örneği Dark Raid adlı Türk oyunudur. Ancak günümüzde hemen herkes ya basit bilgisayar oyunlarına ya da Android, iOS gibi platformlara yöneliyor ve teknik kapasitelerine uygun casual oyunlar yapıyorlar.

Türk Oyun Sektörü Üzerine
Android/iOS oyunları yaparken dokunmatik sistemlerde ve küçük ekranlarda oynanacağını unutmamak ve oyunu buna göre tasarlamak oyunun oynanabilirliğini çok arttıracaktır. Üstelik dokunmatik ekranda oyun oynayan kişinin genelde elinde oyun kolu bulunmayacağı bilmeli ve oyunları üretirken bunu dikkate almalısınız.

Aynı zamanda bir AI (yapay zeka) yazmak sizin kapasitenizi aşıyorsa kötü bir yapay zeka yazacağınıza bunu gerektirmeyecek bir oyun hazırlayın, ya da eğer grafik departmanında zayıfsanız çok güzel grafikler olmadan da dikkat çekebilecek bir oyun türünü tercih edin. Kısaca hem kendinizin, hem de üstünde çalışacağınız platformun güçlü ve zayıf yönlerine dikkat ederseniz çok daha iyi sonuçlar alırsınız.

Kapasitenizi bilerek oyunlar yapmak doğru bir adım, fakat şimdi yeni sorun ortaya çıkıyor. Senin oyunun nasıl ön plana çıkacak? Bu sorunun cevabı her zaman çok açıktır; yeni ve farklı olmak. Peki, bunu nasıl başaracaksınız? Öncelikle yepyeni bir oyun türü icat etmeniz çok zor, oyunlarınızı diğerlerinden farklı kılmak için, siz mevcut bir formülü diğerlerinden daha güzel ve daha farklı hale getirerek bunu başaracaksınız, yoksa aynı runner (örnek Temple Run) oyununu on farklı kılıkta yapsanız da elde edeceğiniz başarı kısıtlı olacaktır.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×