1/6

Türk Oyunları Ne Alemde?

Ant Köksal
Ant Köksal 3.06.2010 - 12:31
Yapımı süren bütün Türk yapımı oyunların yapımcılarıyla kısa röportajlar yaptık ve oyunlarıyla ilgili bilgi aldık.. Neye benziyorlar, ne zaman çıkacaklar?
Türk yapımı oyunlar.. Ne çoklar! Vivid Image ve Cartoon Studios gibi işi zaten bu olan firmaları saymazsak, bir oyun yapmaya başlayan amatör grupların sayısı şimdiye kadar görülmemiş seviyede. Bunun nedeni ne? Oturup bir sosyoloji tezi de yazılabilir bu konuda, ve fakat bana sorarsanız sebep, bu işin o kadar da zor olmadığının keşfedilmesi. Counter-Strike'ı tek bir kişi yaptı, bunun için net üzerinde bedava olarak dağıtılan programları kullandı ve sonuç ortada.. Firmalar oyunlarının satışını garantilemek için mod'lara destek vermeye başladılar ve ortalık source code'larla, engine'lerle doldu. Bunların kullanımlarının 3DStudio Max, LightWave gibi programlara kıyasla çok daha kolay olması insanları gaza getirdi vee.. Sebep bu mu? Bilmiyorum.. Sebep ne olursa olsun, sonuç şu: Görülmedik bir "oyun yapımı" salgınıyla karşı karşıyayız. Her zaman olduğu gibi, ciddi olanlar başaracak, olmayanlar başaramayacak.. Ciddi olanlar arasından da, sadece iyi bir iş çıkartanlar hatırlanacak. Aşağıda, newsgroup'lardan, web sitelerinden, eşten dosttan duyduğum/haber aldığım bütün Türk yapımı oyunların yapımcılarıyla gerçekleştirilen kısa röportajları okuyacak ve oyunları biraz tanıyacaksınız. Bütün yapımcılara üç soru soruldu:

1) Oyun şu an hangi aşamada? Genel olarak ne olup bitiyor, belli bir konuda zorluk çekiyor musunuz, sponsor bulabildiniz mi (ya da arıyor musunuz), işler planladığınız gibi yürüyor mu?
2) Ne zaman çıkması düşünülüyor?
3) Bir beta/demo çıkarmayı düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız ne zaman?

Her bir oyunun kısa bir tanıtımını okuduktan sonra, bu sorulara verilen cevapları okuyacaksınız. Bir çok oyun yer aldığı için, tanıtımları ve soruları kısa tutmayı tercih ettim. Amacım tüm oyunlar hakkında genel bir fikir sahibi olmanızı sağlamaktı. Zaman içinde, oyunlar geliştikçe ve daha fazla ayrıntı açığa çıktıkça, ayrıntılı tanıtımlar da olacak elbet. Belli bir oyunu burada göremediyseniz, iki nedeni olabilir: ya yapımcısı mailimize cevap vermemiştir ya da bizim o oyundan haberimiz yoktur.. İkinci ihtimal geçerliyse, lütfen bildirin. Oyunların tanıtımlarındaki sıralamada da buzağı arayacak olanlara şimdiden belirteyim, oyunlar gelen cevapların sırasına göre tanıtıldılar. Yani maile ilk önce cevap veren, ilk olarak yazıldı.. Bunun "geç cevap vereni cezalandırmak" gibi salakça bir gerekçesi yok, tamamen yazının hazırlanmasıyla ilgili. Bütün cevapların gelmesini bekleyeceğime, gelen cevabı yazıya ekledim ve sıralamayı da (hiçbir neden olmadığı için) değiştirmedim. Son olarak, bu yazıda Cartoon Studios ile Dinç İnteraktif (eski adıyla Vivid Image) hakkında bir şey bulamayacaksınız, sebebi ise her iki şirketle de gayet uzun röportajlar yapmamız. Kısa bir süre içinde, onları ayrıca yayınlayacağız.Hazırsanız, işte başlıyoruz..
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×