Türkiye internet sıralamasında Dünya'da kaçıncı?

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek 25.08.2020 - 21:06
Türkiye Dünya internet sıralamasında kaçıncı? Dünya'nın en iyi interneti nerede? Sorularının cevapları SurfShark VPN'in araştırma raporlarında gizli.

SurfShark isimli bir VPN firmasının oluşturduğu Digital Quality of Life Index 2020 raporları geldi. Toplam 5 kategoride Türkiye'nin Dünya genelindeki internet sıralamasını gösteriyor. Türkiye internet sıralamasında Dünya'da kaçıncı? Toplam 85 ülkenin bulunduğu sıralamada farklı kategorilerde farklı sıralardayız.

Türkiye "İnternete Sahip Olma Gücü" kategorisinde 52. sırada

İnternete sahip olma gücü kıstası ele alınırken dikkat edilen şey ücretler. En ucuz internet paketini almak için kaç dakika çalışmanız gerekiyor? Dünya genelinde bu sorunun ortalaması 228 dakika. Kategoriye dahil edilen 85 ülkede ortalama 228 dakika çalışarak en ucuz internet paketini alabiliyorsunuz. Türkiye ise bu sıralamanın içinde 52. sırada yerini alıyor. Türkiye'de en ucuz internet paketini almak için 227 dakika çalışmanız gerekiyor.

Türkiye internet sıralamasında Dünya'da kaçıncı?

"İnternet Kalitesi" kategorisinde mobilde 36, genişbantta 62. sıradayız

İnternet kalitesi ölçülürken hem genişbant hem de mobil için indirme/yükleme hızları ve stabilitesi göz önüne alınıyor. Hem genişbant hem de mobil indirme/yükleme hızına göre en iyi ülkeler şu şekilde

  • Singapur
  • İsveç
  • Hollanda
  • Norveç
  • Danimarka
  • İsviçre
  • Kanada
  • Belçika
  • Avustralya
  • Estonya

Türkiye internet sıralamasında Dünya'da kaçıncı?

Türkiye bu sıralamada mobil için 36'ncı, genişbant için ise 62. sırada yerini alıyor.

Türkiye Elektronik Altyapı sıralamasında 60. sırada yer alıyor

E-Altyapı alanında sıralama yaparken insanların ne kadarı internet kullanıyor, ne kadar alanda kullanıyorlar ve bu deneyimleri ne kadar sağlıklı gibi soruların cevaplarına bakılmış. Dünya'nın en gelişmiş elektronik altyapısı Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunuyorken, Türkiye bu sıralamada 60. sırada bulunuyor.

Türkiye internet sıralamasında Dünya'da kaçıncı?

E-Devlet Hizmetleri (Dijital Devlet uygulamaları) en iyi olduğumuz alan

Bürokrasiyi azaltmak ve şeffaflığı artırmak anlamında da büyük öneme sahip olan E-Devlet hizmetleri Türkiye'nin en iyi olduğu alan. Bu sıralamada yapay zekanın avantajlarından E-Devlet hizmetlerinin nasıl faydalandığı da göz önüne alınmış. Dünya'da en iyi E-Devlet uygulamaları Singapur'da yapılırken Türkiye'nin sıralamada gördüğü en üst sıra da bu alanda 33. sıra olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye internet sıralamasında Dünya'da kaçıncı?

E-Güvenlik hizmetlerinde ise 37. sırada yer alıyoruz

Devletlerin siber tehditlere karşı koyma gücü, vatandaşın siber güvenliğini sağlamak gibi çeşitli dijital güvenlik tedbir ve uygulamalarını baz alan sıralamada Türkiye 37. sırada yer alıyor. Twitter'da belirtilen bir bilgiye göre de bir önceki araştırmada 56. sırada bulunuyormuşuz. Bu alanda büyük bir ilerlemenin söz konusu olduğunu söylemek mümkün.

Türkiye internet sıralamasında Dünya'da kaçıncı?

Türkiye Dijital Yaşam Endeksi kapsamında 85 ülke arasından (Dünya nüfusunun %81'i) 44. sırada bulunuyor. Her kategoride farklı sıralarda olsak da bazılarında ilerleme kaydedildiği ve önlerde olduğumuz göze çarpıyor. Bütün bu veriler Surfshark VPN tarafından sağlanmaktadır. Digital Quality of Life Index 2020 raporunun tamamını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorumlar 32
MK Okuru
MK Okuru 28.09.2021 07:45
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 25.08.2020 21:27
Herseyde 1 ci siradayiz ama lafta para ekonomi fis issizlik atanamama hat safhada tv int aciyoruz herks yardim parasi aliyor ama 4 aydir surec devm ediyor benn ilaca yuzde parasi veriyom muayene parasi suriyeli beles muayene ilac bakim para yardim 1 5 ay aslerlik yaptim 3 sinif vatandas oldum harik
MK Okuru
MK Okuru 28.08.2020 00:32
Türkiye'de yaşıyor galiba. Yazık.
MK Okuru
MK Okuru 25.08.2020 23:26
Anlayabildiğim kadarı ile söylediğin her şeye katılıyorum ama bir an önce Türkçe yazmayı öğrenmelisin.
MK Okuru
MK Okuru 25.08.2020 22:14
Yoksa siz Türkiye de mi yaşıyorsunuz?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 26.08.2020 02:35
Gene Avrupa bizi kıskandığı için Fetöcülerle beraber sıralamayı oynamış. Peh Türkiye her konuda olduğu gibi bu konudada da birinci sıradadır. dünyanın en muhteşem ülkesiyiz, number one, tüm dünya bizi kıskanıyor. Ama ben Türkiye'ede yaşamıyorum ama; çok şanslı siz olmak var Türkiye'de yaşayanlar.
MK Okuru
MK Okuru 27.08.2020 20:15
Turan'ı kuracağız inşallah yiğit kardeşlerim!
MK Okuru
MK Okuru 27.08.2020 20:13
Ben de şu sıralar Norveçte'yim. Aynen bence de çok şanslılar. Osmanlı'yı tekrardan diriltecekler inşallah güzel kardeşim. Ben de en kısa zamanda, tatile, Türkiye'ye gideceğim zaten. Bir ay şanlı ülkemde cennetimi yaşayacağım inşallah. Seni de bu ulu ülkeye, tatile, beklerim yiğit kardeşim.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 26.08.2020 11:05
dış güçler bizi kıskanıyor.
MK Okuru
MK Okuru 27.08.2020 20:08
Tabi ki, ya ne zannettin? Osmanlı, gümbür gümbür, geliyor. Senin gibi yiğit gençler ise, en ön siperde, Osmanlı'nın tekrar doğuşu için "Haçlı Zihniyetiyle" savaşacak inşallah! Değil mi yiğidim?!
Kalan Karakter : 300 Gönder
allalla
allalla 26.08.2020 11:18
herkesin birbirini soyma peşinde olduğu güzide ülkemize bu hizmetlerin varolması bize çok bile!
MK Okuru
MK Okuru 27.08.2020 20:05
Öyle bir şey yok. Sen yanlış görmüşsündür. Osmanlı, gümbür gümbür geliyor. Sen ne diyorsun?!
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 27.08.2020 01:55
Hacı örovizyon kuşağı anlamaz ama bu tür şeylere inanmayın heleki su gazı bulduktan sonra. Adamlar yüzyıldır bizi her konuda uyuttu internet konusunda iyimi dicekler. Haydi dediler siz bunu bu sitede okuyacağınızımı saniyosunuz. Düşun mevzu o kadar derin.. Gücune inan Türkiyen.
MK Okuru
MK Okuru 27.08.2020 20:03
Aynen öyle pampa. Türkiye, dünyanın en güçlü ülkesidir! Aksini iddia eden, Osmanlının arşa çıkmış, ulu mirasını görmezden geliyordur!
Kalan Karakter : 300 Gönder
Türkiye internet sıralamasında Dünya'da kaçıncı?

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×