1/3

Tv-Out

Berk Iybar
Berk Iybar 3.06.2010 - 12:31
Bilgisayarımızdaki görüntüyü televizyona aktarmak için neler yapmalıyız?

Bilgisayarınızdaki görüntüyü televizyona almak son dönemde oldukça kullanılan bir yöntem. Bunun çeşitli nedenleri var. Öncelikle PC sistemleri vga destekli monitör çıkışına uygun tasarlandıkları için televizyonda görüntü paylaşımı uzunca bir süre imkansızdı. Ancak özellikle ekran kartlarındaki ilerleme ve televizyon teknolojisinin sürekli gelişme göstermesi böyle bir yeniliğe önayak oldu. Tv-out tercihinin bir diğer nedeni de kullanıcıların vcd, dvd ve özellikle divx gibi medya formatlarını televizyonda oynatma ihtiyacıdır. Son dönemde 1024*768 gibi oldukça tatminkar çözünürlükte tv çıkışı görüntüsüne ulaşan ekran kartları sayesinde artık kullanıcılar pc oyunlarını televizyonda oynayarak yepyeni bir deneyim yaşıyorlar.

Sorunsuz bir şekilde görüntü almak için nelere ihtiyacımız var?

Öncelikle ekran kartınızın tv-out özelliği olması gerekmekte. Anakartların üzerinde gelen ekran kartlarında böyle bir özellik genellikle bulunmazken, PCI veya AGP çıkışına almış olduğunuz ekran kartının kullanma kılavuzunu gözden geçirerek bu özelliğe dair kesin bilgiyi elde edebilirisiniz. Bir diğer seçenek de ekran kartınızın çıkışlarına bakmak.

Tv-Out


İlk resimde de görüldüğü gibi vga ve dvi monitör çıkışı dışındakiler pc’nizi televizyona bağlamak için kullanacağınız sırasıyla svideo, s-vhs ve composite çıkışları. Bunlardan en az birinin ekran kartınızda olduğunuzu varsayarak devam edelim.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×