1/3

ÜberSoldier

Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Ruslardan Wolfenstein denemesi
Almanların 2. Dünya savaşında gizli projeler yürütüp, doğa üstü güçlere baş vurduğu yıllarca söylenir durur. Hatta Alman mühendislerin bu çalışmalar ile ilgili gizli tutulan kayıtları olduğu, fakat bunların zaman içinde kaybolduğu anlatılır. Nazilerin zamanında ilginç deneyler yaptığı ve garip çalışmalar denediği öyle veya böyle biliniyor. Kurulan Arı ırk dernekleri (Ahnenerbe Forschungs und Lehrgemeinschaft) veya gizli vakıflar vb... ortalıklarda bir şeyler dönmüş, ama içeriğini ayrıntılarını tam olarak bilemiyoruz. Almanların bu olaylarını konu alan bir çok oyun ortaya çıktı, bunların arasında Wolfenstein en ünlüsüdür. Sonradan bir kaç tane basit oyun daha piyasaya sürüldü, ama çoğu başarılı olamadı. Şimdi ÜberSoldier bu gizli planları bize sunmak istiyor. İlk ciddi adımını ise demo’su ile gerçekleştiriyor!

19.Eylül.1944 - Saat 23:40

Kreed gibi bir oyunun uzun zaman reklamını yapan ve sonra da hayal kırıklığı yaratan Burut ekibi, ÜberSoldier ile hatalarını telafi etmek istediler. Röportajlar yapıp, oyun hakkında oldukça demeç verdiler. Yabancı siteleri dolaşırsanız ki, bunların çoğuna ulaşabilirsiniz; uzun zaman ağzımıza bal çalan Burut sonunda oyunun adam akıllı bir demo’sunu yayınlamayı başardı. Daha önce Rusça olarak hatalı bir demo yayınlamışlardı. Onu, kuramıyordunuz veya kursanız da oyun ortasında çöküyordu, Rusça olduğundan anlamak da zordu. Uzun zaman oyun hakkında iyi umutlar veren ve gerçek anlamda bizi heyecanlandıran Burut firmasına burdan saygılarımı sunuyorum. Karşımızda bazı açılardan iyi bazı açılardan sorunlu, garip bir demo yatıyor.

Bu versiyonda tek bir görev bulunuyor. Prison Complex: Outside ismindeki bu görevde yapmamız gereken, binadaki arkadaşlarımız ile buluşup, oradan bir an önce çıkmak. Havalandırma deliği içinde oyuna başlıyoruz, hemen önümüzdeki boşluktan aşağı atladığımızda, ilk rakibimiz karşımızda duruyor. Ona ateş ettiğimiz anda, Alman askerleri içerisini hemen basıyor. İlk dikkat çeken olay, rakiplerinizin ölürken aptal bir şekilde yere düşmemeleri. Eğer kafasına ateş ederseniz, miğferi bir anda başka yere fırlıyor ve adamın cesedi yere kütük gibi düşmüyor. Yerdeki ölüye ateş ettiğiniz zaman hareket ediyor ve yok olmuyorlar. Firmanın önceki yapımı Kreed’deki, olmayan fizik modellemesinin bu oyuna bulaşmadığını görmek, beni memnun etti. Merdivenlerin başında öldürdüğünüz bir düşmanınızın, merdivenlerin üstünden kayarak düşmesi gibi güzel örnekler de görebilirsiniz. Sadece cesetlerin değil, çevre ile de etkileşiminiz var. Demo içinde ilerlediğiniz zaman patlayıcı tüplerin olduğu bir yere geleceksiniz. Herhangi birine ateş edin, direk olarak patlamayacaktır. Gaz kaçırıp, çevresinde deli gibi hareket ettiğini göreceksiniz. Resmen dans ederek hareket etmesi, gerçekten de başarılı yapılmış. Çevredeki sandalye, sandık vb... başka cisimler ile de temasa geçebiliyoruz. Buraya kadar herşey iyi derken, ben fizik motorunun çoğu yere etki etmesini beklerdim. Tavandaki ışıklara ateşe ettiğiniz zaman hiçbir şey olmamış gibi duruyorlar. Halbuki F.E.A.R.’da böyle bir olaya karıştığınız zaman, ışık parçalanıyor ve asma kısım sallanmaya başlıyordu. Bu konuda ufak bir hayal kırıklığı olsa da, yapımcı firma Kreed’deki o büyük hatayı kesinlikle telafi etmiş.