Ubisoft, Assassin's Creed: Origins'teki heykelleri sansürledi

Ubisoft, Assassin's Creed: Origins'teki heykelleri sansürledi

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 22.02.2018 - 11:15
Oyunun yeni modundaki heykeller sansür kurbanı oldu

Assassin's Creed: Origins'in tur modunda sansür ortaya çıktı. Bildiğiniz gibi sansür olayı son zamanlarda sık sık karşımıza çıkmaya başladı. Hem ülkemizde hem de dünyada bunun örnekleri ile sık sık karşılaşıyoruz. Nitekim Blade Runner 2049 için uygulanan sansür de gündemi oldukça meşgul etmiş ve tartışmaları da beraberinde getirmişti. İşte benzer bir sansür uygulaması bu sefer de Assassin's Creed: Origins'de karşımıza çıktı.

Assassin's Creed: Origins heykellerine sansür geldi

Assassin's Creed: Origins için geçtiğimiz günlerde bir tur modu yayınlandı. Bu mod sayesinde hem oyunun geçtiği dönem hem de tarihi yerler ve eserler konusunda bilgiler oyunculara veriliyor. Fakat oyundaki bu moda baktığımızda ise uygulanan bir sansür ile karşılaşıyoruz. Oyundaki heykellerin göğüs ve genital bölgelerine baktığımızda bu kısımların deniz kabuğu ile gizlendiği gözüküyor.

Ubisoft, Assassin's Creed: Origins'teki heykelleri sansürledi

İşte burada büyük bir ikilem söz konusu. Çünkü Assassin's Creed: Origins'ın ESBR notlarına baktığımızda oyun için "M (Mature)", yani yetişkin damgası verildiğini görüyoruz. Oyunun ESRB notunda çıplaklık, dövüş sahneleri, ölümler, kan unsuru ve sevişme gibi öğeler olduğu, doğal olarak yetişkinlere uygun olduğuna dair ibareler bulunuyor.

Peki oyun yetişkin damgası yemesine rağmen tarihi eserlerde "neden sansür uygulanmış?" diye sormadan da edemiyoruz. Sonuçta bu tarz eserler tarihin bir parçası ve bana soracak olursanız o dönemi iyi anlamak için olduğu gibi bırakılması gerekiyor. Oyun E, eC ya da T gibi damgalar yemiş olsa bir nebze de olsun anlayabilirdim ama bu şekilde çok anlam verdiğimi söyleyemeyeceğim. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ubisoft, Assassin's Creed: Origins'teki heykelleri sansürledi

Yorumlar 16
MK Okuru
MK Okuru 15.01.2021 18:25
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 23.02.2018 18:28
ABD, Avrupa ve Asya versiyonlarında o bölgelerin kültürüne göre sansürleme neredeyse 30 yıldan fazladır uygulanıyor. Bir oyunun üç bölgedeki versiyonlarında radikal değişikliklerin bile olduğu görülür bazı oyunlarda. O yüzden de abartı yorumlardan kaçının, amaç yaş sınırını aşağı çekmektir o kadar.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 22.02.2018 13:35
hadi gençler elele verip protesto yapalım ve ubisoft'a sansürledikleri şeyin resmini yollayalım. ben çekip yolluyorum
Kalan Karakter : 300 Gönder
hemmen
hemmen 22.02.2018 16:36
İyi olmuş, müslümanlar daha az günaha girer bu sayede,
MK Okuru
MK Okuru 23.02.2018 14:22
Ne saçma yorum yapmışsın!!! Gerçek değil ki günaha girsinler!!
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 22.02.2018 11:32
Sanırım şöyleki bu modu tanıtırlarken sadece oyunu oynayanlar için değil o döneme ilgili olanlar ve tarih öğrencilerininde yararlanabilmesi için modu çıkardıklarını söylemişlerdi. Büyük ihtimalle küçük çocukların bu modu deneyebileceklerinden kaynaklı birşey söz konusu diye düşünüyorum.
MK Okuru
MK Okuru 23.02.2018 09:18
O zaman kimse çocuğunu müzeye götürmesin :)
MK Okuru
MK Okuru 22.02.2018 22:17
Küçük cocukların genital organı yok mu?
MK Okuru
MK Okuru 22.02.2018 14:10
öyle bile olsa ben dünyanın hiç bir yerinde yaş sınırı olan bir müze bilmiyorum. Yani küçük çocukların gerçek bir heykeli sansürsüz görmesinde bir sıkıntı yoksa bunun sanalının sansürlenmesinin mantığı ne
MK Okuru
MK Okuru 22.02.2018 13:53
Aynen. Nedeni arkadaşın anlattığı gibi Ersin. Ben de okumuştum bunu.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 22.02.2018 19:49
Ben hiçbir şekilde bunları gören bir çocuğun etkilenip büyüyünce bir heykelle tatmin olmaya çalışacağını sanmıyorum. O kadar komik ki müzede kıyafetini çıkarıp heykele dayanan biri.
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×