1/2

UEFA Champions League 2004-2005 - Demo İnceleme

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Futbolun en üst düzey organizasyonu Şampiyonlar Ligidir.
UEFA Champions League'nin oyunu merakla beklendi. “Acaba FIFA’dan ne kadar farklı olacak?” diye sorular soruldu. Ardından ilk bilgileri geldi. Her sene olduğu gibi topun fiziğinden tutun serbest vuruşlara kadar bir çok geliştirmeye gidileceği söyleniyordu. Belki klasik FIFA oyuncusuna bu geliştirmeler yetecektir fakat karşılarında Pro Evolution Soccer’ı seçen milyonlarca oyuncu vardı. Kesinlikle onları kazanmak için oynanışı daha kötüye götürmeden, görünüşe de zarar vermeden, etkileyici yenilikler yapılmalıydı. Tam bu noktada görev bazlı futbol sistemi getirildi.

UEFA Champions League 2004-2005’in demosu kısa süre önce yayınlandı. 165 Mb boyutundaki demo’da Chelsea – Bayern Munchen maçı yer alıyor. Bu karşılaşmayı oynamak için The Season’a girmeniz gerekiyor çünkü oyundaki tek aktif bölüm burası.

Create New Manager

Takım seçme ekranında yalnızca Chelsea’yi seçebiliyoruz. Buraya kadar herşey FIFA’nın benzeri devam ederken yeni bir ekran ile karşılaşıyoruz. Create New Manager! Oyunumuz demo olduğu için, hiç bir ayar yapamadan bu ekranı atlamak zorundayız. Fakat tam sürümde yüz tipi, elbise, gözlük gibi değişiklikler yapabiliyoruz. Tabii insanın aklına: “neden menajer’e bu kadar önem veriliyor?” gibi bir soru geliyor? Yanıtı sahada alıyoruz ama hemen öncesindeki menü çok önemli. Burada yapmamız gerekenler aktarılıyor. Demo versiyon olması dolayısıyla bir görev var. İlk 10 dakikada 1 gol atmamız gerekiyor.

Sahaya çıkmadan önce UEFA Champions League’nin logosu karşılıyor bizleri. Hemen ardından da malum şampiyonlar ligi jenerik müziği, derinlerdeki futbol ateşini yakıyor. Tam manasıyla havaya girdikten sonra hakem düdüğü çalıyor ve maç başlıyor.

Chelsea – Bayern Munchen

İlk başta dikkati çeken futbolcularda eski hantallığın olmayışı. Artık oyuncular daha hızlı tepki veriyorlar. Bu durum oynanabilirlik adına önemli artılar kazandırıyor. Paslaşmalara gelince, meşin yuvarlak direk gönderdiğiniz rakibe gitmiyor. Top, futbolcunuzun ayağından çıktığı andan itibaren dönüyor. Böylelikle paslar tam olarak gitmesi gereken yere değil, yakın çevresine gidiyor. Tabii topu karşılayacak oyuncuda buna göre hareket ediyor. Ara paslara baktığımızda FIFA-2005’ten daha başarılı olduğunu görüyoruz. Pro Evolution Soccer’da görmeye alıştığımız şık ara paslar, UEFA’da da bir hayli güzel görünüyor. Özellikle oyunda topun fiziğiyle gerçekten uğraşıldığı belli oluyor. Çünkü karşılığını son derece şık hazırlanmış gol pozisyonları olarak alıyorsunuz. Topun rakip defans oyuncusunun yanından geçip forvetinizle buluşması çok gerçekçi.