1/3

UEFA Champions League 2004-2005

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Şampiyonlar Ligi'nin atmosferine dayanabilecek Teknik Direktör aranmaktadır.
Platformlar PC
UEFA Champions League 2004-2005
Merlin Puanı 84
Artılar Şampiyonlar ligi atmosferi çok başarılı. Görev modu oyuna farklı bir renk katıyor. FIFA'dan kalma hantallıklar minimum'a indirgenmiş.
Eksiler Oynanabilirlikte halen ufak rötüşlara gerek duyuyor. Düşük sistemlerde grafikler oldukça kötüleşiyor.

Bildiğiniz üzere EASports U.E.F.A.’nında isim haklarını alarak, yeni bir serinin ilk adımını attı. Futbolun en üst düzey organizasyonu olan U.E.F.A. Champions League’in oyunu da tıpkı kendisi gibi görkemli olmayıydı. FIFA 2005’i biraz daha geliştirmek belki yerinde bir karar ama kesinlikle yeterli olmazdı. Durumun farkında olan EASports en doğru olanı yapıp, diğer futbol oyunlarında olmayan yeniliklere ve süslemelere imza attı.

Seni ben yarattım

UEFA’yı çalıştırdıktan sonra karşınıza ilk gelen, Champions League jeneriği! Bir futbol oyununda havaya girmeniz için, izleyeceğiniz en etkili demo budur! Kendinizi sanki ekran başında Şampiyonlar Ligi finali izleyecekmiş gibi hissediyorsunuz. Sonrasında gayet şık tasarlanmış bir menü çıkıyor. Son yıllardaki FIFA serilerinde olduğu gibi kullanışsız değil, tam tersi gayet başarılı bir arayüz hazırlanmış. Önceki yıllarda yapımcılar menüleri öylesine başarısız yapıyorlardı ki, mouse ile herhangi bir tuşa tıklamak, bazen işkence halini alıyordu.

Menülerde dikkatimizi çeken, yayınlanan demoda sadece tek görev yapabildiğimiz “The Season” ve “Create Players” bölümü. Öncelikle oyuncu yaratma ekranından bahsedelim. Ayrıntıya önem verenler için gayet başarılı. EASports işin makyaj kısmında her zaman olduğu gibi yine üst düzey iş çıkartmış. NBA serilerine benzeyen bir çalışma olmuş. Fakat bazı saçmalıklarda yok değil. Örneğin neden futbolcunun boyunu en fazla 1.90 yapabiliyoruz. Sanırım EA’nin Jan Koller adındaki 2.02 metrelik, Çek futbolcudan haberi yok.

Menajer modasını takip ediyor musun?

The Season’a geldiğimizde öncelikle hangi zorlukta oyunu oynayacağımız soruluyor. Hemen yanlarındaki rakamlar ise puanlamalar. Burada seçimimizi yaptıktan sonra kulübümüzü Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya birinci lig takımları arasından seçiyoruz. Sonrasında ise menajer yaratma ekranıyla karşılaşıyoruz. İşte burası çok iyi düşünülmüş. Demo’yu oynayanların bildiği gibi maç anında menajeriniz, sol üst köşedeki bir kare içerisinde görüntüleniyor. Takım iyi oynamıyorsa kendi kendine söylenirken, atağa çıkamıyorsanız, futbolcularına ileriyi işaret ediyor. Dakika 80 ve maç berabere gidiyorsa, sizin yüzünüzdeki endişeli ifadenin bir benzeri de onda var. Atılan gollerden sonra belki de klavyenizin başında yapamadığınız gibi sevinirken, yediklerinizde küplere biniyor. İşte bu menajeri siz yaratabiliyorsunuz. Ayrıntı yüz modellemeleri sayesinde birbirinden farklı teknik adam tipleri ortaya çıkıyor. Özellikle “age” sekmesine dikkat etmelisiniz. Çünkü age en sondayken karakterinizin yüzünde kırışıklıklar oluyor. Tam tersi en baştayken ise gergin bir cilde sahip oluyorsunuz! Ayrıca menajerinizin giyim tarzına da hükmedebiliyorsunuz. Gerçi çok fazla ayrıntılı olmasa da üç çeşit giyim tarzı mevcut. Bunlar, özellikle genç antrenörlerin kullandığı tipte eşofman, teknik direktörlük için yaşlı sayılmayacak düzeydekilerin kullandığı, gömlekli, kravatlı yarı sportif imaj, sonuncusu ise artık futboldaki son demlerini yaşayan hatta yorumculuk teklifi gelirse muhtemelen kabul edecek olan, takım elbiseli menajer tipi.

Bu maçı kazanmalıyız!

Bir sonraki ekran her şeyin başladığı an olarak tarihe yazılıyor. EA Sports’un en büyük yeniliği bizleri karşılıyor. Çünkü artık bir kulübün teknik sorumlususunuz. Kaybedilen maçlar sonrasında tüm medya sizden bahsedecek! Kazandığınızda ise göklere çıkartılacaksınız. Season modu görev bazlı ve bölüm bölüm ilerleyen bir sistem. Her bölümün başında bize yapmamız gerekenler söyleniyor bizde yeşil sahada bunları yerine getirmeye çalışıyoruz. Söylenenlerden her birini yapmamız halinde artı puan kazanıyoruz. Tersi olunca ise puanımızdan düşüyor. Şurası bir gerçek ki tıpkı gerçek yaşamda olduğu gibi kazandığınız sürece hiçbir sorun yok. Başarısız sonuçların ise tek sorumlusu siz tutuluyorsunuz.