1/3

UEFA Champions League 2004-2005

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Yeni bir seri doğuyor! Sevinelim mi? Yoksa üzülelim mi?

1993’e kadar Avrupa Şampiyonlar Kupası olarak adlandırılan UEFA Şampiyonlar Ligi, hiç şüphesiz futbolun popüler olmasındaki en büyük nedenlerden biri olan turnuvaların başında gelir. Her ne kadar futbol, Dünya Kupası ile kendini farklı kıtalarda kitlelere tanıtıp, sevdirmiş olsa da, Avrupa’da UEFA Champions League’nin ayrı bir yeri vardır. Her sene tekrarlanan turnuva, futbolun doğup geliştiği kıta olan Avrupa’nın, en güçlü takımlarını karşı karşıya getirir. Böylelikle ortaya muhteşem bir futbol ziyafeti çıkar!

Ülkeler bazındaki organizasyonların oyunlarını hazırlayan EA Sports, UEFA Champions League’nin haklarını alıp yeni bir maceraya atılmış. Önceki yıllarda Silicon Dreams firmasının Eidos İnteractive ile beraber aynı maceraya atılıp, altından kalkamadığını düşünürsek EA Sports’un işi oldukça zor görünüyor. Fakat yıllardır Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası gibi organizasyonların, oyunlarını EA’nin hazırladığı bir gerçek.

Fon’da UEFA Champions League müziği...

Yapımcılar FIFA’nın son versiyonunun da oyunu oldukça olumlu bir değişime soktukları aşikâr. Öyle ki ilk defa yediğiniz leziz bir yemekten, ağzınızda hoş bir tat kalır ya, tıpkı böyle bir his uyandırdı oyuncunun üzerinde FIFA 2005. Fakat PES-4’e ulaşması için, başta oynanabilirlik olmak üzere bazı geliştirmelere gitmesi gerekiyor. Bir çok FIFA’cı umutlarını 2006’ya saklarken, EA’Sports’un UEFA Champions League oyununu çıkartacağı belirtildi. Böylelikle oyunculara EA’yi, FIFA 2006’dan önce deneme fırsatı doğmuş oldu. Bakalım yapımcılar az zamanda çok iş çıkartabilecekler mi?

2005’in Şubat ayında piyasalarda olacak UEFA Champions League 2004-2005’de 239 takım bulunacak. Şampiyonlar liginde 32 takımın mücadele edeceği düşünüldüğünde, geriye kalan takımlar Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya 1. lig kulüpleri ve Avrupa’nın diğer önde gelen kulüpleri olacak.

EA gerçek hayattaki futbol dünyasını yeniden yaratıyor

Yapımcıların en önemli yeniliklerinden biri görev bazlı futbol sistemi. Örneğin Şampiyonlar Liginde bir üst tura çıkmışsınız. Eleme usulü oynanacak maçlardan ilkini 2-0 kaybetmişsiniz. Oyun size ikinci maçı kazanıp turu geçmeyi şart koşuyor. Eğer başarılı olurda üst tura çıkarsanız, bu seferki rakibiniz hem daha zorlu oluyor hem de daha farklı bir skor sizi bekliyor. Oyunda bu şekilde 50’den fazla görev sizi bekliyor olacak ve git gide zorlaşacak.

FIFA 2005’in belki de en çok eleştirilen hatalarından biri kontra atak futbolu oynayamamaktır. Gerek defans, gerek orta saha, gerekse forvet oyuncuları yerlerinde çok fazla sabitler. Eğer top sizde değilse, diğer oyuncular maçı adeta 20 metrekarelik bir alanda oynuyor gibiydiler. EA Sports bu duruma son noktayı koymuş! Takım arkadaşlarınız sizinle daha fazla yardımlaşacaklar. İleriye koşular çok geliştirilmiş. Defans oyuncuları orta sahaya pres için çıkarken, orta sahadakiler de ceza sahasına çapraz koşular yapacaklar. Tabii ileri uçtaki oyuncularınız boş durmayacaklar. Onlarda atağa göre ileride gol pozisyonu bulmak için çeşitli varyasyonlar deneyecekler. Kısacası topsuz alandaki oyuncularda oyunu okuyup alan boşaltacaklar. Böylelikle pozisyon yaratmanıza yardımcı olacaklar.