1/2

UEFA Euro 2004

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Xbox'taki futbol açlığımız bir nebze atmak için Portekiz'e doğru yol almaya ne dersiniz?
Platformlar XBox
UEFA Euro 2004
  • Yapımcı - Yayıncı EA Sports - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
Merlin Puanı 82
Artılar Güzel grafikler. Oyun içi güzel enstantaneler. Şampiyonanın atmosferini şimdiden yaşama şansı.
Eksiler Ciddi animasyon hataları. Gerçeklikten uzak oynanabilirlik.

Oyun dünyasının “Microsoft”u olmaya kararlı firması Electronic Arts, oyunlardan kazandığı yüksek meblağların yanında oyun yapımına da sınırsız para dökmesiyle bilinir. Özellikle FIFA serileri ile satış listelerini alt üst eden yapımcılar, ürettikleri oyunların her türlü lisansa sahip olmasına, futbolcu isimlerinin, formalarının, reklam panolarının hatta futbol toplarının bile, bire bir aynı olmasına fazlasıyla özen gösterirler. Son dönemlerde yaptıkları futbol oyunlarında gerçekçiliği, oynanabilirlikte değil de görsellikte yaratmaya çalışmaları “FIFA 2004” ile en yüksek seviyeye ulaşmış, Konami’nin “Pro Evulotion Soccer 3” oyunu karşısında (satış rakamları ile olmasa da) tam bir hezimete uğramıştı. Portekiz’de yapılacak Avrupa Şampiyonası’na sayılı günler kala, FIFA 2004’ün makyajlı versiyonu olan Euro 2004 karşımızda…

51 takım, 16 finalist, 1 kupa…

Dünya çapında düzenlenen tüm futbol organizasyonlarının oyunlarını yapmaya yeminli olan EA Sports’un FIFA 2004 ile oyun dünyasına getirdiği en büyük yenilik; topa hakim olduğunuzda istediğiniz oyuncuyu depar attırıp ona ara pası atmayı sağlayan sistemdi. Kimilerine göre dahice bir fikir olmasına rağmen kimilerine göre ise oynanabilirliği dibe vuran bir değişiklikti. Euro 2004’te bu sistemin aynen korunması, EA’ın eleştirilere kulaklarını tıkadığının bir göstergesi. Oynanabilirlik konusunda ciddi anlamda hiçbir farkın olmaması ve yapılan değişikliklerin çoğunun grafiksel öğelerde yapılması sevinilecek bir durum değil elbette. 

Avrupa Kupası, Dünya kupası gibi sınırlı sayıda takımın takıldığı organizasyonların oyunları genelde kısıtlı seçenekler sunarak, oyuncuyu kısa sürede sıkar. Euro 2004’te ise eklenen birkaç farklı seçenekle bunun biraz önüne geçilmeye çalışılmış. “Fantasy” oyun modu bunlardan biri. Bu seçenekte; dünya üzerinden istediğiniz 16 futbolcuyu, bir nevi dünya karması kurarak, maçlar yapabiliyorsunuz. Zidane, DelPiero, Beckham, Henry gibi futbolcuları aynı milli takımda oynatmak baştan süper bir fikir olarak görülse de, uzun soluklu bir turnuva yapamamanız, bu modunda oynanabilirlik ömrünü kısaltıyor. Bir başka yenilik olan; “Situation” seçeneği, istediğiniz maçı istediğiniz skor, istediğiniz sarı kart, kırmızı kart durumlarını belirleyerek başlatmanıza imkan veriyor. Son derece gereksiz olan bu sistem, oyuna başlamadan evvel karşısındaki takıma avans verip, kendisini de 10 kişi başlatarak macera aramak isteyen oyuncular için düşünülmüş. 

Euro 2004 organizasyonun resmi oyununu, EA gibi her şeyin lisansını almayı başarabilen bir firmadan çıkması son derece doğal. Gerçi oyunun en büyük oynanabilirliği de burada yatıyor. Tüm oyun boyunca gördüğünüz her şey (oyuncular, formalar, stadlar, hakemler, toplar vs.) gerçeği ile tamamen aynı yapılmış. Her takımın 24 kişilik kadroları hazırlandığı gibi, gerçekte Portekiz’e gitmeye hak kazanamamış takımları ve önelemeleri de içeren yapısı bir artı puanı hak ediyor. Yani oyunu almadan evvel “Türkiye olmadıktan sonra oynamam bu oyunu !” diyemeyeceksiniz. Avrupa Kupası Turnuvası ön eleme maçları ile start alıyor. Şimdi sıkı durun; öneleme maçlarını oynarken, takvim üzerinde büyük boşluklar olacağından, aralara birkaç tane özel maçlarda eklenmiş. İşte tam burada oyunun en büyük yeniliklerinden biri daha su yüzüne çıkıyor. O da; “Moral sistemi”. Her oyuncunun, turnuva boyunca inişli çıkışlı bir grafik sergileyecek moral yapısı var. Yine her oyuncu, kabiliyetinin ve tekniğinin yanı sıra moralinin seviyesinden fazlasıyla etkileniyor. Moral sisteminin çalışması ise en çok oynadığınız maçların sonuçlarına bağlı. Başarısız geçen birkaç maç sonunda tüm takımın morali belli ölçülerde iniş gösteriyor. Ayrıca kimi oyuncuları kadroya almamanız yada onları maçın başında kenara almanız da moral seviyesini etkileyen faktörlerin başında geliyor. Morali çok düşük olan bir oyuncunun gol atması ya da galibiyette payının olması eski haline gelmesine fazlasıyla yetiyor. Sonuçta öneleme maçları arasında yapılan özel maçlar hem takımın moralini düzeltmeniz için hem de oyunda daha farklı taktikler denemeniz için bir fırsat oluyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×