Ultima Online'a yeni server

Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Ultima Online Shardlarına bir yenisi daha ekleniyor. Ansalon UO adındaki bu server birçok yenilik ile karşımıza çıkıyor.

Serverda çok ileri ve detaylı bir level sistemi var. Buna ek olarak oyunun dengesini tamamen değiştiren semi-skill sistemi de bu servera eklenmiş. Semi-skill sistemi normal kullandığınız skillerinizin etkileri ve başarılı olma yüzdesini ayarlıyor. Mesela bir bs blackrock platemail yapıcak bunu yapabilmesi için skillinin yanında luckininda yüksek olması gerekiyor ki yapabilsin. Veya bir mage heal büyüsünün rituelini daha hızlı yapması ve büyünün daha etkili olması için Mind Powerının yüksek olması gerekir. Bu sistemi şahsen çok beyendim. Serverda lordlar, herolar, valiler gibi karakterler de var. Lordlar eğer bir şehiri ele geçirirlerse o şehire kendisine bağlı vali atama yetkisine sahip oluyor. Valiler o şehiri yönetirler ve isyan etme gibi yetkilere de sahiptirler.

Ayni zamanda şehir sakinleri de valilere isyan çıkartabiliyorlar eğer vali öldürülür ve bütün ordusu dağıtılırsa şehir özgürlüğüne kavuşuyor. Server tamamen dragonlance dünyası üzerine kurulu olduğundan kitapta bulunan heroları şehirde altında nightmare ile gezerken görebiliceksiniz aynı zamanda questlerde de çok yardımları dokunacak. Çünkü questleri genelde herolar vericek. Tabiki taraflarda var. Sistem tamamen Lİfe ve Death taraflarının savaşını konu alıyor ve serverın gelişimine göre yeni taraflarda eklenesi planlanıyor. Özellikle taraflara çok önem veriliyor ve onlar içinde ayrı senaryolar yazılmakta. Tarafların bir de lordları var. Bu lordlar ana şehirlerde duruyor ve özenle elle tasarlanmış kalelerde yaşıyorlar. Her lordun 10 tane ana şovalyesi var. Şovalyeler arasına girebilmek için çok sıkı sınavlardan geçiriliyorsunuz. Eğer seçilirseniz lordlar tarafından maaşa bağlanıyorsunuz ve lordun sağ kolu oluyorsunuz.

Hiç bir server da görmediğiniz, tek tek tasarlanan yaratıklar var. Bunların neler olduğunu server açılıcan hep beraber görücez. Menüler üzerinde çok çalışılmış özellikle inscription ,alchemy ve blacksmith menüleri tamamen baştan yapılmış göze hoş görünmesiyle beraber çok pratikler. Ayrıca ırk sistemi üzerinede zaman harcanmış ve hatta serverda en uğraştıran konu bu diyebiliriz. Serverdaki ırkların tamamen özel güçleri resistanceları özel attackları ve özel komutları var. Her ırka özel başka ırkların kullanamayacağı özel eşyalarda yapım aşamasında. Ve şu anda ırklara özel diller üzerinde çalışılıyor. Mage karakterler için oyuna bir sürü büyü eklenmiş. Ve bütün büyülerin güçleri yeniden ayarlanmış, bazı büyülerin zamanları azaltılmış bu sayede fighterlara biraz soluk aldırmak istenmiş.

Necromencerlar da üzerindede bol bol uğraşılmış. İlk başta necromencerlar sınavla en iyi büyücüler arasından seçiliyor ve necromencer book veriliyor. Eğer başarınıza ve hizmetlerinize göre seviye atlıyabilirseniz High Necrobook almaya hak kazanıyorsunuz. Bununlanda yetinmeyip oyuna necromencer summon book, necro esyaları, necro komutları da eklenmiş. Çoğu kişinin birbiri ile zıtlaştığı bir konuda Ultima Online'da Rp yapılıp yapılmaması. Bu serverda Rp yapmak zorun değil ama kurucular rp yapılması taraftarı ve rp yaptığınız taktirde bu oyundan çok zevk alacağınız fikrindeler. Yalnız sadece staffe (gm,owner,seer,counselor,..) ve semi-staffe (lordlar, şovalyeler, generaller, guardlar,..) yapmak zorunlu. Yani bir God'a gidip te "ya baba.." diyemiyorsunuz :)

Newbielerde unutulmamış. Newbieler için dungeonlar tasarlanmış. Life ve Death taraflarına özel ayrı trainng dungeonlar tasarlanmış. Buna ek olarakta sürekli arena dövüşleri (PvP, PvNPC) ve turnuvalar düzenlenecek (PvP).

Lordlar için elle tasarlanmış özel kaleler aynı zamanda merkez görevi görüyorlar. Artı lordların zırhları ve silahları özel eşyalar ve öldürebilirseniz (ki çok zor) alabilirsiniz. Bu eşyalar başka hiç bir yerde bulunmuyorlar. Sır gibi saklanan yeniliklerde yok değil. Mesela serverda hesaplanamayan enerj patlamaları yaşanıyor bu anlarda dünyanın düzeni alt üst oluyor. Yaratıklar şehirlere süpriz saldırılar da yapabiliyorlar ve eğer yapılan bu saldırılarda savunma yapılamazsa şehirleri yaratıklar ele geçiriyorlar ve şehirden temizlene kadar şehir kontrolleri altında oluyor.

Merak edilen bir noktada Macro ve speedhack. Bunlar için bir kaç önlem alınmış özellikle macroya çok karşılar ve zaten kurallarla yasaklanmış. Anti programlar geliştirilmiş. Speedhack için özel programlar yazılmış. Serverın genel özellikleri böyle. Açılış için belli bir tarih yok. Ama büyük bir ihtimalle e-kolay'ın sponsorlunu alacağı serverın yaz sonunda açılmasını bekliyoruz.

Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 16.07.2024 05:38
Kalan Karakter: 300 Gönder
Ultima Online'a yeni server
İlginizi Çekebilir