Unblock King

Unblock King

İnanç Başarır
İnanç Başarır 25.02.2015 - 14:09
Her gördüğünüz tahta blok, Jenga’ya ait değildir.
Oyun dünyasında, bulmaca oyunları oldukça yaygın. Bazıları çileden çıkartacak bulmacalara sahipken, bazıları da adeta çocuk oyuncağı. Çok fazla oyuna sahip olan bu türde aradaki dengeyi yakalayabilen oyunlar her zaman ön plana çıkar. Unblock King o oyunlardan birisi.

Unblock King ’te amacımız, küçük bir oda içerisinde farklı uzunluktaki tahta blokları, doğru hamlelerle yerlerinden oynatarak, aralarına sıkışmış kırmızı renkli bloğu odanın kapısından dışarı çıkarmak. Amaç basit. Klâsik bir bulmaca oyunu gibi. Peki, o zaman bu oyunda ilginizi cezbedecek şey ne? Olay şu ki oyun sonuca ulaşmak için bizi özgür bırakıyor. Yani, blokların oda içerisine dağılımı birden fazla çözüm üretebilmemizi sağlayacak kadar iyi planlanmış. Bu oyunun dinamiğini ayakta tutuyor.

Unblock King
Oyuna alışmak çok kolay. Blokları kontrol etmek için sadece sağa-sola, aşağı-yukarı şeklinde çift yönlü hareket kullanıyoruz. İstediğiniz bloğu hareket ettirebiliyorsunuz. Ekranda ekstra bir etkileşim tuşu yok. Sol altta bölümü baştan oynamanızı sağlayan Retry butonu, sağ altta ise yaptığınız hamleleri geri almanızı sağlayan Back butonu var. Bu iki butonun arasındaki üzerinde ampul resmi olan buton ise, En az hamle sayısıyla kırmızı bloğun önünü boş bırakıyor. Tabi bu butonu sürekli kullanmanız söz konusu değil. Üzerinde kaç tane hakkınız kaldığı yazıyor. Her gün +3 hak daha kazanıyorsunuz.

Bir bloğu her hareket ettirdiğinizde hamle sayınız hanenize yazılıyor. Kırmızı bloğu kaç hamlede özgürlüğüne kavuşturduğunuza göre bölüm sonunda yıldız topluyorsunuz. Her bölüm için dört bitirme derecesi var. 1 Yıldız, 2 Yıldız, 3 Yıldız ve Perfect. Her derecenin, her bölümde değişen kendi hamle sayısı var. Örneğin bir bölümde “Perfect-10 hamle, 3 Yıldız-13 hamle, 2 Yıldız-17 hamle ve 17 hamlenin üstü 1 yıldız” gibi. Peki, bu yıldızlar ne işe yarıyor? Oyuna ilk başladığınızda kullanılabilir iki zorluk seviyesi var. Easy ve Normal. Kazandığınız yıldızlar sayesinde, ana menüde kilitli olan Hard ve Pro zorluk seviyelerini açabiliyorsunuz. Yıldızların oyun içerisinde size bundan başka hiçbir faydası yok. Tabi mobil cihazınızı internete bağlayıp oyuna girerseniz eğer bu yıldızlar Google Play hesabınıza XP olarak yansıyor. Bu yönden avantajlı bir özellik.

Multiplayer seçeneğinin eğlence dozu ise çok yüksek. Bu bölüme girdiğinizde kısa bir arama ekranı çıkıyor ve dünyanın herhangi bir yerinden bir oyuncu karşınıza rakip olarak geliyor. Multiplayer bölümündeki olay şu. Sırasıyla üç bulmaca geliyor karşınıza. Ekranın sağ üstü kısmında rakibinizin de nasıl oynadığını görüyorsunz. Bu küçük ekranın hemen yanında da hamle sayılarınızı gösteren bir skorbord var. Ekranın altında zaman barı bulunuyor ve süre geriye doğru işliyor. Bu üç bulmacayı süre bitmeden ilk tamamlayan, tamamlayamadığı takdirde rakibine göre sonraki bulmacalara geçmiş olan, eğer aynı bulmacadayken süre biterse hamle sayısı en az olan düelloyu kazanıyor. Rakibinizin hamlelerini de görebildiğiniz için zaman zaman adrenalin patlaması bile yaşamanız olası.

Unblock King
Oyunun belli bir süre sonra kendini sürekli tekrar etmesi canınızı biraz sıkacaktır. Çıkış yolu aynı, kırmızı bloğun yönü aynı, sadece diğer blokların sayısı artıyor bir üstteki zorluk seviyelerinde. Her zorluk seviyesinde yüzlerce bulmaca var. Tüm bulmacaları tamamlayıp oyunu bitirmek bir hayli zaman alıyor. Oyunun kendini tekrar etmesi bu yüzden sıkıcı. Çok da gıcık bir menü müziğine sahibiz.

Son birkaç cümle…

Sonuç olarak Unblock King iyi bir bulmaca oyunu olmasına rağmen, Single Player’daki tekdüzelik, oyun için uzun bir ömür vadetmiyor. Ama Multiplayer kısmı oldukça heyecanlı ve tatmin edici. Oyunu Play Store ve AppStore’dan ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. E ne duruyorsunuz? Kurtarın şu garip kırmızı bloğu…
                                                                             
Artılar : Bulmacalara gerçekten kafa yormanız gerekiyor. Zihin pratiğiniz için faydalı. Animasyonlar sade ve hoş. Oyuna alışmak çok kolay. Alternatif çözümler üretebilmek oldukça keyifli. Multiplayer seçeneği.

Eksiler : Farklı zorluk dereceleri çok fazla değişkenlik göstermiyor. Çıkış kapısının yeri ve kırmızı bloğun gidiş yönü hiç değişmiyor. Hep aynı oynanış bir yerden sonra sıkıyor. Multiplayer seçeneği olmasa uzun soluklu bir oyun olma niteliği yok.

PUAN : 85
Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 25.10.2020 05:22
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×