1/4

Uncharted 2: Among Thieves

Sami Türk 3.06.2010 - 12:31
Hırsızlar arasında, Marco Polo'nun peşinde
Platformlar PlayStation 3
Uncharted 2: Among Thieves
  • Yapımcı - Yayıncı Naughty Dog - SCEA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Macera,Macera
Merlin Puanı 94
12 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%61
Artılar Sürükleyici hikaye, muhteşem grafikler, uzun oynayış süresi
Eksiler Klon düşmanlar
Aslında hakkında çok fazla bilgi paylaşılan, videolar yayımlanan, reklamlar yapılan oyunlar hakkında yazmak biraz zor bir iş, zira grafikleri olsun, içeriği olsun anlatılacak çoğu nokta zaten okuyucu tarafından biliniyor.

Bir sene gibi kısa bir süre zarfında yapımı tamamlanan, buna rağmen teknik açıdan çıta belirleyecek bir yeterliliğe sahip olan Uncharted 2, baştan sona aksiyon dozajını düşürmeyen, harika bir hikayeye sahip olmasa da, merakınızı sürekli ayakta tutmayı başarabilen bir kurgu sunuyor.

İstanbul hapishaneleri ve Tibet’te 7 yıl

Nathan Drake’in ikinci hikayesi, öncesini bilmediğimiz bir tren kazasıyla ve kahramanımız karnından yaralanmış bir halde yapıyor başlangıcını. Tutorial niteliğindeki bu küçük girişte hançer benzeri, üzeri kadim medeniyetlerin süsleriyle bezenmiş bir cisim bulmamızla aslen “flashback” olarak hazırlanmış senaryo 4 ay öncesine dönüyor.

İşte tam burada bir sürprizle karşı karşıya kalıyoruz. Drake’in eski ortağı Harry Flynn, yeni ve cazip bir maceradan bahseder. Müşterisi İstanbul Saray Müzesi (Topkapı Sarayı’na benziyor) içerisinde bulunan bir yağdanlığın peşindedir ve iyi para ödeyecektir. Drake bu işte bir bit yeniği olduğunu anlasa da, eski dostuna güvenir ve işe başlamak üzere gece yarısı sarayın kanalizasyon çıkışına küçük bir tekneyle yanaşırlar.

Uncharted 2: Among Thieves
"Oyunun üç ana karakteri arasında bazı zamanlar komik tartışmalar yaşanabiliyor."

İçeri girdiklerinde güzel bir manzara ağırlıyor oyuncuyu. Karanlıkta Şark motifleri ile süslü muhteşem bir mimari... Fakat ilginç olan, içerideki tüm bekçilerin klonlanmış olması ve garip şekilde Türklerden ziyade Latin Amerikalılara benzemesi. Aralarındaki diyaloglar pek de profesyonel sesler kullanılarak kayda alınmayan güvenlik görevlilerinin konuşmaları da ayrı bir cins:

-Gece vardiyasında da hiç bir şey olmuyor.
-Haklısın abi.
veya
-Mehmet’in oğlan askere gitmiş.


Hatta yakalandınız diyelim, o zaman da şöyle söylüyorlar: “Senin burada olmaman gerekiyordu.”

Ne kadar otantik ve gerçekçi, değil mi? Peki, bunu böylece bırakıp hikayeyi anlatmaya devam edeyim, tabii çok fazla spoiler vermeden.