1/4

Uncharted 2: Among Thieves

Ertunga Gündüz
Ertunga Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Nathan yeni ve zorlu macerasıyla geri dönüyor
Oyun sektöründe bazı firmaları belli başlı yapımlarından tanırız. Bu firmalar genelde aynı serideki projeler üzerinde çalışmalarını gerçekleştirip, yıllarca aynı oyunların yeni versiyonlarını çıkartırlar. İşte bu firmalardan biri de Crash Bandicoot ve Jak and Daxter’dan tanıdığımız Naughty Dog (ND). Uzun yıllar bu iki oyunu çok başarılı bir şekilde yapıp, sevenlerini her daim mutlu eden firma, yeni nesil konsolların piyasaya çıkmasından sonra sadece PS3’e oyun yapacağını açıkladı ve ilk projesini duyurmuştu. Uncharted: Drake’s Fortune adıyla geliştirilmeye başlanan oyun, beklenmedik derecede olağanüstü görsellere sahipti. Bu güzide firmayı aslında sürekli çizgi film tarzında yaptığı o iki eğlenceli oyundan tanıyorduk, ama bu defa işi gerçekçiliğe dökerek, bu türdeki çıkmış en iyi grafiklere sahip oyunlardan birini, hatta belki de en iyisini yapmışlardı. Tabii sadece görselliği ile değil, sahip olduğu Indiana Jones ve Tomb Raider karışım konsepti, çok iyi bir senaryo ve eğlenceli bir karakterle birleşince de her yönüyle bir klasik ortaya çıktı.

2007 yılında piyasaya giriş yapan Uncharted, PS3’ün de en iddialı yapımlarından biri olarak lanse edildi ve oldukça beğenildi. Ancak oyunun biraz kısa oluşu genel anlamda eksi olarak görüldü. Tabii bu kısa oynanış süresi, Uncharted’ın da bir an önce bitmesine ve kısa bir zaman için de arşivdeki yerini almasına sebep oldu. Gerçi her ne kadar daha sonra ki aylarda Uncharted için Trophy desteği gelmiş olsa da, onunda ömrü pek uzun sürdü denemez. Aradan çok fazla bir zaman geçmeden ND, bu beğenilen oyunun ikincisini duyurdu. Bir süre sadece gelişim safhasında olduğunu bilerek geçen zamanlardan sonra, geçtiğimiz ödül törenlerinden birinde Uncharted 2: Among Thieves’den (U2) ilk Teaser video yayınlandı. Videoyu izledikten sonra, kahramanımızı yoğun kar fırtınası eşliğinde ağır yaralı bir halde yürümeye çalışırken görüyoruz. Oldukça ilgi çekici ve bir o kadar da merak uyandırıcı bir şekilde karşımıza çıkan U2, çok geçmeden bizlere neler sunacağını gösterdi.

Uncharted 2: Among Thieves
"Drake'in modellemesi her zamanki gibi muhteşem görünüyor."

Macerada adres değişikliği

Öncelikle U2’deki ilk değişiklik tabii ki mekanlarda gerçekleşiyor. İlk oyunda yer aldığımız gizemlerle dolu güzel adamız, yeni oyunda yerini hem karlı hem de şehir içinde geçecek birçok mekana bırakıyor. Aslında U2’deki yeni yerlerin neresi olduğu tam olarak açıklanmasa da, yayınlanan bazı resimlerdeki küçük ayrıntıların oyunun Hindistan ve çevresinde olduğunu gösteriyor. Ayrıca yine yayınlanan resimlere baktığımızda yıkık şehir atmosferinin de oldukça başarılı bir şekilde yansıtıldığını söylemek gerek. Açıkçası U2, ilk oyundaki egzotik halinden çok daha farklı bir hale bürünmüş. Şahsen ben ilk gördüğümde daha çok MGS4’teki Orta Doğu havasına benzettim, ama tabii ki daha canlı hali diyebiliriz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×