1/2

Uncharted: Drake's Fortune

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Heyecanlı bir maceraya atılıyoruz.
Platformlar PlayStation 3
Uncharted: Drake's Fortune
  • Yapımcı - Yayıncı Naughty Dog - SCEA
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 90
3 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%91
Artılar Etkileyici grafikler, kaliteli sesler, macera ve aksiyon çok iyi kombine edilmiş, Nate Drake'i oynamak
Eksiler Kısa sürüyor tadı damakta kalıyor
PS3’e artık yavaş yavaş özel oyunlar kendini göstermeye başladı. Güzeller güzeli Nariko’lu Heavenly Sword, Ratchet & Clank Future: Tools of Destruction ve son olarak Uncharted: Drake's Fortune piyasaya sürüldü. PS3’ün diğer ağır topları ise 2008 senesi içinde oyuncularla buluşacak. Ama o zamana kadar egzotik ortamlarda dolanıp, acımasız düşmanları dize getirip Uncharted’ta güzel bir macera yaşıyoruz. Sözü fazla uzatmadan hemen, güzel bir macera filmi tadındaki Uncharted’a giriş yapalım.

Egzotik ortamlar etkileyici manzaralar

Naughty Dog’ın geliştirdiği Uncharted: Drake's Fortune ismi aslında yabancı değil. Bir süreden beridir ortalıklarda videoları ve ekran görüntüleriyle kendini göstermiş bir yapım. Yayınlanan materyallerle beraber birçok oyuncuyu da etkilemişti. Aradan geçen zaman içinde Naughty Dog oyunu tamamlayıp PS3 kullanıcılarının beğenisine sundu.

Yapımda ilk dikkat çeken nokta hiç kuşkusuz ki grafikler olacaktır. Oyuna girdiğiniz andan itibaren görsel olarak etkileyiciliğe hayran kalacaksınız. Özellikle ışık oyunları çok iyi yapılmış. Buna bağlı olarak gölgelendirmeler de etkileyici. Birçok yerde durup etrafı seyredebilirsiniz. Şahsen oyunda durup baktığım zamanlar oldu. Bunlara ek olarak Uncharted’ın bölüm tasarımları da oldukça etkileyici. Tasarımlar görsel yönden iyi bir grafikle birleşince ortaya harika manzaralar çıkıyor. Sadece mekanlar değil, aynı şekilde modellemeler de başarılı yapılmış. Oyun içinde canlandırdığımız Nate Drake üstünde uğraşılmış kendini belli ediyor. Diğer modellemelerde kaliteli kendini belli ediyor. Kısacası oyun çıkmadan önce yayınlanan materyallerin yanıltıcı olmadığı ve oyunun bize hepsini çok iyi bir şekilde sunduğu kanıtlanıyor.

Grafiksel açıdan gerçekten kaliteli bir oyunun ses konusunda da geri kalacağını söylemek zor olur. Oyundaki seslendirmeler ve efektler son derece başarılı. Bazı zamanlar bir iki değişik ses efekti kullanılarak oyundaki efekt kısmı tamamlanır. Ama Uncharted içinde bir iki tane değil, gerçekten efekt olarak farklı tonlar ve sesler kullanılmış. Bazı zamanlar ince tizleri bile duyabiliyorsunuz. Sonuç olarak oyun görsel ve ses itibarıyla çok iyi bir sunum yapıyor. Naughty Dog’ı bu konuda tebrik etmek lazım.

Güzel bir macera

Uncharted: Drake's Fortune’nun aslında kökten yaptığı bir değişiklik yok. Ancak oyun o kadar güzel harmanlanmış ki oyuncuyu içine çekiyor. Platformdan platforma zıplamak, bulmacaları çözmek ve aksiyona iyice doyurucu kısımları çok iyi kombine edilmiş. Türdeki bazı oyunlar bunları yapmak isterken oyuncuyu kendinden soğutabiliyor. Fakat Uncharted’ı bu konuda çok beğendim. Özellikle rakiplerle çatışmaya girildiği anlar oldukça heyecanlı ve hareketli. Oradan buraya zıplayıp, çeşitli estetik akrobasi içeren hareketler yapıyoruz. Çatışmalar oldukça sıcak bir hal alıyor. Otomatik hedef alma sistemi var. Artık birçok oyunda yer alan siper almak Uncharted’ta da geçerli. Bir şeyin arkasına saklanabiliyoruz. Ama Nate’in siper alması nişan almayı güçleştirebiliyor. Buna nazaran gene düşmanların hakkında gelebiliriz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×