Uncharted: Kayıp Miras

Platformlar PlayStation 4
Uncharted: Kayıp Miras
  • Yapımcı - Yayıncı Naughty Dog - Sony Interactive Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Macera
Merlin Puanı 90
20 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%85
Artılar Görsel olarak inanılmaz. Hikaye anlatımı ve karakterler. Yeni yüzler oyuna yeni bir tat katıyor.
Eksiler Oyun süresi biraz kısa
Özel İnceleme
Hakan Hervenik 17.08.2017 - 13:16
Kayıp Miras'ın peşine düşüyoruz..
Uncharted dedik mi aklımıza Nathan Drake ve bizi yanında götürdüğü sayısız macera geliyor. 2016'da Naughty Dog'un "Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu" dediği Unchated 4: Bir Hırsınız Sonu, tabir-i caiz ise tüm Uncharted hayranlarını kalbi kırık bir şekilde ortada bırakmıştı. Nathan Drake'in kırbacını ve şapkasını (Indiana Jones şakası) dolaba astıktan sonra Uncharted serisine, daha doğrusu Nathan'ın hikayesine de veda etmiştik. O günden beri oyuncular "Yeni bir Uncharted gellir mi?" diye sorarken Naughty Dog, Aralık ayında Kayp Miras'ı sürpriz bir şekilde duyurdu. İlk başta Uncharted: Bir Hırsızın Sonu için DLC olarak düşünülen Kayıp Miras, daha sonra Sony'nin potansiyelini fark etmesiyle standalone olarak çıkartılmaya karar verildi.
Nathan Drake olmadan Uncharted nasıl olur derseniz, taş gibi olmuş diyebiliriz.
Oyun dünyasının en fırlama karakterlerinden biri olarak görebileceğimiz Nathan Drake'in yerini dolduranlar, Uncharted oyunlarından aşina olduğumuz yüzler. Serinin ikinci oyunu olan Among Thieves'den tanıdığımız Chloe Frazer ve dördüncü oyundan bize sürekli sıkıntı çıkaran Nadine Ross, bu oyunda adeta başrolleri paylaşıyor. Başrolü iki kadın karaktere vererek dinamik bir mekanik ortaya çıkaran Naughty Dog, bildiğiniz gibi aynı sistemi bir diğer başarılı oyunu The Last of Us'da da kullanmıştı. Duygusal açıdan Joel ve Ellie kadar iyi bir ikili olamasalar da, bu kızlar emin olun işlerini iyi biliyorlar.

"Nadine Ross'un orada ne işi var?" diye merak ediyorsanız; Uncharted 4'de yaşanan olaylardan sonra Nadine, babasından kendisine kalan Shoreline'ı kaybediyor ve doğal olarak işsiz kalıyor. Uncharted 4'den sonra gelişen olaylarda piyasada güven kaybeden Shoreline, bir paralı asker ordusu olduğu için sıkıntıya giriyor. Nadine'in en iyi komutanlarından biri de bu fırsattan yararlanıyor ve ordunun kontrolünü eline geçirerek Nadine'i saf dışı bırakıyor. Aradan kısa bir zaman geçtikten sonra gizemli bir aracı ile iş teklifi alan Nadine, işi duyduktan sonra pılını pırtını toplayıp Hindistan'ın yolunu tutuyor. Burada iş vereni ve ortağı Chloe Frezer ile tanışıyor ve maceramız da böylelikle başlamış oluyor. Tabi başlamadan önce biraz da oyunun kilit karakteri olan Chloe'den bahsedelim. Baba tarafından Hindistanlı, anne tarafından Avustralyalı olan Chloe, tıpkı Nathan Drake gibi bir hazine avcısı. Hatırlarsanız Chloe ve Nathan arasında da romantik bir ilişki vardı. Aynı zamanda Chloe'nin arkeolog olan babası, Hindistan hazineleri ile kafayı bozmuştur ancak bu hevesi aynı zamanda sonu da olmuştur.
Oyundaki ayrıntılar her zaman olduğu gibi enfes
Küçük yaşta babasını kaybeden Chloe, onun yolundan gidiyor ancak arkeolog olarak değil hazine avcısı olarak. Hindistan'ın gelmiş geçmiş en değerli hazinesi olan Ganesha'nın dişini ömrü boyunca arayan babası, biraz önce de bahsettiğim gibi bu arayışında başarısız oluyor. Bu yüzden Chloe için bu hazineyi bulmanın biraz da takıntı haline geldiğini söyleyebiliriz. "Peki nedir bu Ganesha'nın dişi?"

Eminim heykelini ya da figürünü görmüşsünüzdür ama kısaca özetleyecek olursak Ganesha, Hinduizm'de bereket, zenginlik ve şans tanrısıdır. Dört kolu ve fil kafası bulunan Ganesha, Shiva'nın da oğludur. Hint mitolojisindeki efsaneye göre, Ganesha ve bu mitolojide nefret olarak bilinen Parashurama arasında bir savaş çıkıyor. Bu savaşta Parashurama, kendisine Shiva tarafından verilen balta ile Ganesha'nın dişini kırar ve bu diş yer yüzüne düşer. Orada bulunan tüm krallıklarca saklanan ve kötü ellere düşmesi engellenen bu hazine, aynı zamanda saf gücü de temsil etmekte. Yani hem tarihsel hem de inanış olarak oldukça değerli bir hazine olduğunu söyleyebiliriz.
Ganesha'nın dişinde gözü olan tek kişi Chloe değil tabi ki. Oyunumuza bir de kötü adamlar lazım. Asav isimli Hintli bir devrimci bu dişe sahip olup halkı kendisine çekmeye ve Hindistan'da iç savaş çıkarmaya niyetlidir. Hindistan devleti ile bir geçmişi olan karakter, bu iç savaştan yararlanarak para kazanmanın peşinde. Sınırsız bir ordusu ve silah gücü bulanan Asav ile sık sık karşılaşacağız. "Gelsin hele, bırakın gelsin" demeyin çünkü Chloe, Nathan gibi iyi bir dövüşçü değil. Kayıp Miras'ı diğer oyunlardan farklı kılan bir diğer özellik de bu. Chloe takımın beyni olurken Nadine doğal olarak kası oluyor. Hatırlarsanız Uncharted 4'te de fırsatını bulduğu her an ağzımıza ağzımıza vurmuştu kendisi. Eski paralı asker ve ordu sahibi Nadine bize dövecek adam bırakmıyor. Kadın olmasından doğan bazı problemler yüzünden, güçsüz kalma durumda ise Chloe ve Nadine birlikte çalışıp kıç tekmelemeye devam ediyorlar. Açıkçası ben bu ikiliyi çok beğendim. Aralarında ilk başlarda patlak veren güvensizlik daha sonra kendini ortaklığa bırakıyor.
Nadine her zaman olduğu gibi oldukça acımasız
Naughty Dog, Hinduizmi ve Hint mitolojisini çok iyi bir şekilde Hindistan'ın hiç görmediğimiz nefes kesen atmosferine adapte etmeyi başarmış. İçinde bulunduğumuz büyük harita, Hindistan kültüründen ve mitolojisinden yapılar bulunduruyor ve bu manzaralar kesinlikle muazzam. Oyunun bu haritası dinamik olarak Madagaskar, atmosfer olarak ise Libertalia bölümlerine oldukça benziyor. Bu ikisinin karışımı olarak tasarlanmış ama bu tasarımda son derece başarılı olunmuş diyebiliriz. Etrafta yol almamızı sağlayan bir kırmızı jipimiz bile var. Naughty Dog bunu Uncharted 4'e gönderme olarak mı yapmış yoksa üşenmiş mi bilemiyorum ama bu oyunda kullandığımız jipin, Uncharted 4'teki ile aynı olduğunu söyleyebilirim. Oyunun mekanikleri doğal olarak Uncharted 4'ün izinden gidiyor. Hatta oyun Uncharted 4'ün cilalanmış hali bile diyebiliriz. Bundan şikayetçi miyiz? Tabi ki hayır.

Gelelim oyunun mekaniklerine. Bildiğiniz gibi Uncharted serisi her zaman hikaye anlatımında öncü olmuştur. Kayıp Miras'da da bu geleneği bozmuyor. Oyunu oynadığınız sırada yapılan geçişler ve araya giren sinematikler o kadar güzel bir şekilde entegre edilmiş ki kontrollere basmaya devam edebiliyorsunuz. Hiç bitmeyen aksiyon ve sürekli artan tempo bu başarılı anlatıma dahil.  Unharted 4'de geçen olayların sonrasında gerçekleşen Kayıp Miras, eski oyunların hikaye anlatımlarının üzerine yeni şeyler katarak yoluna devam etmiş.
Uncharted serisi her zaman hikaye anlatımında öncü olmuştur. Kayıp Miras bu geleneği bozmuyor.
Oyunu %100 olarak Türkçe çıkması da zaten göz ardı edilemeyecek bir durum. Türkiye'de çok sayıda Uncharted hayranı mevcut ve bu sayı her geçen gün artıyor. Sadece Uncharted için PlayStation satın alanlar bile var. Daha önceki oyunlarda Chloe karakterine sesiyle hayat veren Dolunay Soysert bu projede de karakteri seslendirmiş.

Oyunda bu konudaki eleştireceğim tek sıkıntı ise Nadine ve Chloe'yi seslendiren Türk ses sanatçılarının sesinin birbirine çok benziyor olması. Altyazı kapalıyken "Hanginiz konuşuyor yahu?" diye kafanız karışabilir. Ses tonları ve konuşma tarzları birebir aynı diyebilirim.  Bu da oyunun aksiyon sahnelerinde veya önemli diyaloglarında kafa karıştırıyor.
Oyunun senaryosu 5 - 6 saat civarı sürüyor. Kısa olmasına rağmen kesinlikle bir Uncharted oyunu oynadığınızı hissediyorsunuz. Zaten oyunun bir ek paketten doğduğunu göz önünde bulundurursak, gayet makul bir süre. tabi burada oyunun fiyatından da bahsetmem gerekiyor. Diğer AAA oyunlara göre çok daha uygun bir fiyat ile çıkacağını da hatırlatalım.

Tabi bu beş saat içerisinde birden çok bulmaca çözecek ve bir kaç tabur kötü adamı eşşek cennetine göndereceğiz.  Beş saati doldurmak için piyasadaki bir çok oyun gibi boş boş görevlere Naughty Dog izin vermemiş ve bize güzel, güzel olduğu kadar dolu dolu bir macera hazırlamış. Hızlıca geçtiğiniz bir mağarada bile düz kaplamalar yerine o kadar detaylı tasarımlar kullanılmış ki, oyunun bu konuda hakkını da teslim etmek gerekiyor.

Karakterler arası diyaloglar oyuna bütünlük sağlıyor.
Bu arada söylemekte fayda var ki eski Uncharted oyunlarını oynamadıysanız Kayıp Miras'ı gönül rahatlığı ile oynayablirsiniz. "Bana beş saat yetmez." diyorsanız da oyunda Uncharted 4'de olduğu gibi çoklu oyuncu modu bulunmakta. Hünerlerinizi burada göstermeye devam edebilirsiniz. Birden çok oyun modu ve birbirinden farklı haritalarla gelen çevrim içi kısım aynı zamanda Uncharted 4'de bulunan derece sistemine sahip.  Bu da demek oluyor ki yapacağınız beş derece belirleme maçının ardından başarınıza göre sistemde yerinizi alıyorsunuz ve artık diğer oyuncularla büyük bir rekabete girişiyorsunuz.

Sonuç olarak, Uncharted: Kayıp Miras, Naughty Dog'un bir diğer başarılı yapıtı olarak PlayStation 4 oyunları arasında yerini alacak. Uncharted serisini ve özellikle Uncharted 4'ü seven biri olarak kesinlikle tatmin olduğumu söylemeliyim. Uncharted meraklılarının kesinlikle alıp oynaması gereken bir oyun. Grafikleri, hikayesi ve mekanikleri ile bizi bizden alan Kayıp Miras, Nathan'sız da Uncharted oyunu olabileceğinin yaşayan bir kanıtı olmuş. Naughty Dog'a yöneltilen "Başka Uncharted oyunları olacak mı?" sorularına da sürekli açık kapılar bırakması sonucu, Chloe ve Nadine için yeni bir seri olur mu göreceğiz.
Yorumlar 48
MK Okuru
MK Okuru 17.04.2024 04:51
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.12.2017 17:31
Bugün sabaha karşı bitirdim. İlk başlarda sıkılmıştım açıkçası sonra oyun ben burdayım bekle dedi ve muazzam aksiyona giriş yaptı bidaha çıkmadı muazzam görsellik atmosfer. Bol bol fotoğraf modundan çok güzel kareler aldım. Oynayın. ROT bu ve serisinin yanında hiç bir şey değil.
MK Okuru
MK Okuru 18.02.2022 17:06
Fotoğraf modu nasıl kullanılır
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 27.01.2022 02:28
Kaç yaş için 9 yas oyniyabilirmi
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.11.2017 15:53
59tl ye aldim dun black friday sagolsun.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.08.2017 22:38
Coklu oyuncu varmı yokmu karar ver Merlin
MK Okuru
MK Okuru 17.10.2017 13:14
far
evlimutluoyuncu
evlimutluoyuncu 12.09.2017 10:33
Var
Kalan Karakter: 300 Gönder
curse
curse 22.08.2017 15:26
ucuzlasın alınır.ortalama 150-170 tl arası piyasası şu an..
MK Okuru
MK Okuru 17.10.2017 13:14
140 tl ye satın alabilirsin ama her kuruşuna değer o kadar net söylüyorum. Ben toplamda 07.56.00 saatte bitirdim
MK Okuru
MK Okuru 5.09.2017 11:27
140 tl n11 ve hepsiburada da
Kalan Karakter: 300 Gönder